Тук ще бъдат премествани, мненията и темите преди да бъдат изтрити окончателно.
Добър вечер искам да попитам кое е по ефикасно за парно на къща понеже ми предстои да правя - котел на пилети или камина и каква марка ? къщата е с частична изолация на два етажа по 80 кв м
Keresteliev - специалист
СВЕТОСЛАВ ДИНКОВ написа:
Добър вечер искам да попитам кое е по ефикасно за парно на къща понеже ми предстои да правя - котел на пилети или камина и каква марка ? къщата е с частична изолация на два етажа по 80 кв м
За парно на къща ще ти трябва парен котел. Ще ти трябва и помпа за връщане на конденза. И система за омекотяване на водата. (и резервоар, и пълначка).

Дали ще бъде на пИлети или на камина не знам, но ще трябва да се консултираш с квалифициран специалист. Той ще прецени колко е "частична" изолацията!

п.п. Понеже ти предстои да правиш котел - помисли дали да не бъде на газ, колко да са дебели ламарините, с какви електроди ще заваряваш, инвертор, аргон, ЦеО ... А ве много въпросителни.
torbalan - Дървен философ
Keresteliev с шеговит тон ти го е казал доста добре.
Ако изобщо не си наясно - изкарай тая зима така, както си я почнал, а напролет наблегни на изолацията.
Дали котел или камина - ами трябват малко сметки. Не са сложни, но някой трябва да сметне загубите на къщата и според тях да се избере камина или котел.
world_explorer - специалист
Keresteliev написа:
СВЕТОСЛАВ ДИНКОВ написа:
Добър вечер искам да попитам кое е по ефикасно за парно на къща понеже ми предстои да правя - котел на пилети или камина и каква марка ? къщата е с частична изолация на два етажа по 80 кв м
За парно на къща ще ти трябва парен котел. Ще ти трябва и помпа за връщане на конденза. И система за омекотяване на водата. (и резервоар, и пълначка).

Дали ще бъде на пИлети или на камина не знам, но ще трябва да се консултираш с квалифициран специалист. Той ще прецени колко е "частична" изолацията!

п.п. Понеже ти предстои да правиш котел - помисли дали да не бъде на газ, колко да са дебели ламарините, с какви електроди ще заваряваш, инвертор, аргон, ЦеО ... А ве много въпросителни.
Колеги, сигурен съм, че СВЕТОСЛАВ ДИНКОВ е имал предвид в заглавието ПАРНО просто като обща дума за вид отопление. За да направиш котел за пара е сложна работа. В същият момент според мен той иска да разбере кое е по- добре за отоплението. Според мен няма никакво значение за вида "котел", още повече, че там няма да се генерира пара, а само топла вода. Тогава няма нужда от кондензатори, топли сандъци, кондензни помпи, химикали за третиране на водата и за тестване на същата - абе сложна работа :rolleyes: .
Ако не се генерира пара (ако има авария и това е възможно) и в двата случая ще е необходима една циркулационна помпа, разширителен съд и задължително за да няма аварии готин UPS.
А кое е по ефективно зависи от отделените калории за единица цена, примерно за 1 лев, за настоящият момент на пазарна цена. Хубаво е съответно "котела" да има няколко видове захранване на различни типове гориво - примерно дърва, въглища и газ, за да може да се реагира на най- евтиното гориво в момента.
andy_forresite - майстор
Пусни темата в раздела Отопление.
Ето тук: viewforum.php?f=10

Тема "ПАРНО" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: