Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Hursa - майстор
Опишете какво представлява колектора ви, може би найстина е рано да бъде "пенсиониран". Или дайте снимка. Може би, може да се "тунингова". Не се хващайте единствено на тази дума - "селективен".
zaksofon - специалист
Ще кача снимки на панела довечера. Много ще се радвам ако може да се тунингова, защото ще ми спести пари, а и нали това е то духът на този форум! :supz:
hidrazin - майстор
Може да се тунингова - в магазина за нов и тунинга е готов.
:partyman:
шоп - майстор
Някаде из темите за соларни панли, Евгений бе дал линк за селективна боя. Ако си боядисаш абсорбера със селективна боя и подмениш изолацията ( предполага се е увлажнявала през годините ) ще имаш нов ( почти) панел....


....обаче по спомен боята бе скъпа....около 60 евро литъра + доставката :shock:
Hursa - майстор
За съжаление, много от търговците спекулират с термини, звучни и „модерно” звучащи – обикновено на такива термини не се дава превод, най-вече поради моментната им популярност – въведени са от западни фирми или дори често от рекламодатели. За съжаление, често на такива термини не се дава обяснение или то се губи в потока рекламни материали. „Селективно покритие на повърхността” е едно от тези понятия (според мен). И макар самият израз да говори много, той важи за много широк спектър от промяна на повърхностните свойства, често дори противоположни. Всъщност специално по отношение на слънчевите колектори – нанасянето на такива покрития „селективно” променящи повърхностните свойства на абсорбиращата повърхност съвсем не е такава иновация за каквато се рекламира. Затова твърде вероятно е това покритие нанесено на споменатия колектор да е селективно, макар че може да отстъпва на „широко” използваните в „днешно” време и широко рекламирани покрития (от както стана популярен в тези среди – израза „селективен слънчев колектор”).
шоп написа:
Някаде из темите за соларни панли, Евгений бе дал линк за селективна боя. Ако си боядисаш абсорбера със селективна боя ...
Това може и да не помогне. Сегашните такива покрития разчитат на "прозрачност" в дълговълновата инфрачервена област на спектъра. Затова за добър ефект трябва абсорбера да е меден и добре почистен от старото покритие. Няма достъпно покритие съперничещо с медта по нискоемисионни качества в тази област на спектъра. А тъй като за икономия на материали той (абсорбера) е доста тънък - не е лесно тази развита повърхност да бъде добре почистена, поне не и в „домашни” условия.
пс Написаното е до колкото съм се интересувал от темата, съвсем не съм специалист и може да греша.
zmiori - специалист
Ползвам селективен на сънсистем. Ами работи малко по добре от обикновен. Ако сега купувам ще си купя 2 обикновенни за същите пари.
LazarGanev - "Велик майстор"
zmiori написа:
Ползвам селективен на сънсистем. Ами работи малко по добре от обикновен. Ако сега купувам ще си купя 2 обикновенни за същите пари.
Просто смени марката и ще видиш разликата :cool:
Hursa - майстор
Дали няма представител на "Сънсистем". Може би ще може да защити продукцията им и ще може да изясни някой въпроси. Те ли са най-големия производител в България на соларни системи?
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам кой по големина производител са, но аз отдавна съм обещал каса бира на оня, който ми калпави панели :smoker:
Здравейте, някой може ли да ми каже български производител на слънчеви колектори? Защото искам да ги вградя в покрива и ми трябва само абсорбера.

Тема "Рециклиране на соларен панел за топла вода - Сънсистем." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: