• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,
доста теми има по въпроса но ми се иска да ги обединя тук , като направим едно полезно място за начинаещи като мен и сами да можем да си направим окачен таван за банята от тип ,,Амстронг"
Сега ще кажа какво съм набавил вече :
- закупил съм L - профили, носещи профили 2 бр. и къси на по 60 см
- За плочи избрах поликарбонатни плоскости - 600х600 мм
Банята е с размери - 230 х 150 но има чупка по средата на едната стена от 70 см
Стените са с новоналепен фаянс

И въпросите ми са :
1. Как да направя най добре и лесно нивелацията с обикновен нивелир 60 см ?
2. Как да закрепя L - профила за стената - първо да надупча отворите, да сложа дюбели и да слагам витла , или направо със витла да пробивам през профила и директно в плочката и панела ? Или пък гледах вариант и с някакви анкерни болтове ?
3. След като е 2,30 м банята нужно ли е да слагам окачвачи на тавана за да държи основните носещи профили за да не провиснат или не е нужно за този размер ?
4. идеята ми е да има 2 основни носещи и към тях да пускам тези по 60см перпендикулярно , тогава когато накрая остават 10 см и съответно 30 см на късата страна то там ще режа тези късите профили , а как да ги закрепя след като ще съм им одрязъл закачвачите ?
5. С какво е добре да режа профила ? Ножица за ламарина или с ракетата ?
6. Проблем ли е че остават 10 см на краяя или да намаля всички плоскоти на по 50 см и да оставя накрая плоча от 30 см ?
7. Какво друго не се сещам сега . :rolleyes:

Благодаря предварително на помагачите !!!
Duke_BG - специалист
1. слагш нивела посредата на стената на желаната височина и чертаеш после местиш и продължаваш линията.
2. за бих го направил с дюбел пирони за гипсокатрон направо през винкела
3. тия кекави носещи + тежки плочи задължително ще провиснат
4. :?
5. нямам ракета ама малък ъглошлайф + диск за неръждавейка би свършил работа. с ножица за ламарина също става но после ще трябва да възстановяваш профила
6.въпрос на вкус, но ако намаляш плочите ще трябва да дооправяш и 60 см пръчки
7. лично аз си я направих с PVC ламперия защото не харесвам тия плоскости - виждал съм достатъчно грозно накиснати и т.н. - може и да са ползвани неправилно, но просто ми е останало това в главата.
а и няма да мисля какво да правя на чупки и как да ги разпределям като ми останат 10 см например.
Благодаря! А този дюбел пирон дали няма да нацепи плочките ? Директно с него през профила и в плочката така ли ?
Duke_BG - специалист
Изображение

За тези имам пред вид, а плочката можеш да я нацепиш по много начини
ако работиш с перфоратор първо се пуска без удар за да минеш през плочката, а след това включваш удара.
turbobiit - напреднал
Само като дупчиш за дюбели да не спукаш плочките.Аз ги лепих със силикон.6 години не е паднал.
chapara - майстор
red_gendo написа:
Здравейте,
доста теми има по въпроса но ми се иска да ги обединя тук , като направим едно полезно място за начинаещи като мен и сами да можем да си направим окачен таван за банята от тип ,,Амстронг"
Сега ще кажа какво съм набавил вече :
- закупил съм L - профили, носещи профили 2 бр. и къси на по 60 см
- За плочи избрах поликарбонатни плоскости - 600х600 мм
Банята е с размери - 230 х 150 но има чупка по средата на едната стена от 70 см
Стените са с новоналепен фаянс

И въпросите ми са :
1. Как да направя най добре и лесно нивелацията с обикновен нивелир 60 см ?
2. Как да закрепя L - профила за стената - първо да надупча отворите, да сложа дюбели и да слагам витла , или направо със витла да пробивам през профила и директно в плочката и панела ? Или пък гледах вариант и с някакви анкерни болтове ?
3. След като е 2,30 м банята нужно ли е да слагам окачвачи на тавана за да държи основните носещи профили за да не провиснат или не е нужно за този размер ?
4. идеята ми е да има 2 основни носещи и към тях да пускам тези по 60см перпендикулярно , тогава когато накрая остават 10 см и съответно 30 см на късата страна то там ще режа тези късите профили , а как да ги закрепя след като ще съм им одрязъл закачвачите ?
5. С какво е добре да режа профила ? Ножица за ламарина или с ракетата ?
6. Проблем ли е че остават 10 см на краяя или да намаля всички плоскоти на по 50 см и да оставя накрая плоча от 30 см ?
7. Какво друго не се сещам сега . :rolleyes:

Благодаря предварително на помагачите !!!
1.Мериш еднакви разстояния от последната хоризонтална фуга и не ти трябва нивелир!
2.Пробиваш дупките в плочките без удар докато видиевата бургия мине плочката, после с удара на машината.
3.Слагаш окачвачи поне по два на носещия профил.
4-5.Ще режеш закачвачите така че да ги моделираш като фабричния край с хубава тенекиджийска ножица.
6.Моделирай тавана така че две по две срещуположни стени да да са с еднакви парчета.
7.След завършването силиконирай с подходящ цвят силикон м/у L-профила и стената.
8. Има специялни пити за баня.

http://www.baumarket.bg/department/suspceiling_plates/

https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... 78&bih=451

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SDrXQM0m874[/youtube]
ulieliadi - специалист
Пробиваш L профила предварително откъм страната, която ляга на плочката с бургия за метал. После дупчиш през направените отвори с бургия за фаянс без удар. Когато пробиеш плочката продължавай с каквото искаш :-D Използвай дюбел пирон 6х40 за закрепване.
chapara - майстор
ulieliadi написа:
Използвай дюбел пирон 6х40 за закрепване.
И при финалното дозабиване чупиш плочката :lol: :-D
Нее, набиваш пирона и на финала с винтоверт затягаш :roll: :wink:
Направих го ! Благодаря за съветите ! Значи първо нивелацията мога да кажа че е особено важна. Направих я с нивелир 60 см и стана сравнително добре. После отбелязах през 50 см места за дюбелите. Пробвах в началото да пробивам но се оказа по добре с двама човека единия да придържа , да пробивам с твърдосплавно свредло направо през Г вингекла. После го махам и пробивам пак така с 6 мн бургия. Отвора на винкела също е 6 мн. Пробивайки плочката спирах и така разпробих всички отвори през около 50 см разстояние. След това с перфоратори и на удар прибивах панела. Получава се обаче доста повече вибрации и плочка която бях пробил близо в ъгъла се пукна. Другите оцеляха :) та смених я . После след пробиването на всички отвори с дължина на дюбела дойде интересното. Понеже досега не съм правил и никой от тук присъстващите не ме светна но е близо до акъла. Та дюбела има шапка да го кажем. Той стяга така. Но дюбела трябва да мине през винкела , после през плочката и накрая в бетона. Тогава с чук и център набих видията. Така се случва едно добро стягане към стената. Може би трябваше да фугирам първо . Но в крайна сметка след като сложих Г профила дойде лесното. На 2.40 баня дойдоха точно 4 плоскости. Взимайте точно размера , при мен се оказа разминаване леко на стените макар че фаянса го слага майстор. Та след това изрязаха 2 Т образни профила. Към тях лесно нашраках 60см напречни. После сложих 4 окачвача на тавана за които предварително бях пробил отвори.Монтирах после панелите. Стана много добре. Но в средата наистина провисна. Сложих окачвачите. Всичко се изпънати и в крайна сметка така приключи. Малките парчета станаха само две. Като цяло мога да кажа че за човек който не го е правил , се справих много добре :) Благодаря още веднъж ! :supz: :supz: :supz:
Duke_BG - специалист
=D> наистина пропуснахме да ти кажем за дюбел пироните ама то е близко до акъла, че няма как да ги сложиш да са под винкела :-D
  • 1
  • 2

Тема "Монтаж на окачен таван ,,Амстронг" в баня" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: