• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
wanderer - специалист
Чираче написа:
wanderer,
Каменната мелница е класика.
  • звучи екзотично, но в направата на брашната има доста по важни неща. казвам ти го от позицията главно на консуматор, жена ми повече от 5 г. меси хляба на ръка и с квас, и бая работи съм научил за брашната край нея. но да не изместваме темата. идеята ми беше да се ниформираш както за позитивите, и така и за негативите при това твое начинание :) лично аз няма да купя повече такова брашно. един ден ако имам излишни пари може би ще рискувам с една малка домашна мелничка. най добрия вариант - винаги прясно смляно брашно, толкова колкото ти е нужно.
crez - майстор
Чираче написа:
crez, полба или друго подобие на Лимец.
Полба е точно лимец на български. Зарови се по дълбоко в тово което ти дадох,има някой насоки.
Чираче - майстор
Ясно ми стана, че трябва да се оправям сам както мога. Очаквах повече помощ. :?
Чираче - майстор
Не ме мързи, но не ми трябват молотилки или комбайни. Лющенето е процес, при който се отделят обвивките на зърното от самото зърно.
torbalan - Дървен философ
Почвай зърно по зърно...
crez - майстор
Чираче написа:
Не ме мързи, но не ми трябват молотилки или комбайни. Лющенето е процес, при който се отделят обвивките на зърното от самото зърно.
Ей,ти сега ни взе съвсем за мезе,да ни обясняваш какво искаш. Ами като не можеш да си направиш карай по дедовия начин както са го правили някога преди 1000 год. млати с кола. То и без това лемеца е отдавна забравена "култура". На кой му скимна сега да го пуска в обръщение. Полезен,бил,дрън,дрън и простия народ се връзва. Същата работа и с овеса дето го рупат,хората си зобат конете с него,ами айде и трева да попасем :lol:
Чираче - майстор
crez,
Никой не те кара насила да вярваш в каквото и да е. Всичко е въпрос на личен избор и проучвания. Но не е добре да се отрича всичко по тоя начин. Вземи попрочети малко повече за здравословния начин на хранене. Защото повечето болести идват от там.
angelfilev - специалист
Чираче написа:
Не ме мързи, но не ми трябват молотилки или комбайни. Лющенето е процес, при който се отделят обвивките на зърното от самото зърно.
Темата ти ме заинтригува засега само заради любознателност.
От това, което показа crez останах с впечатление за следните три етапа:
- смилане, вероятно в чукова мелница
- пресяване в тризоново ротационно сито
- сепариране във въздушен поток

Така ли е? Като си ходил да мелиш предполагам, че си видял нещо.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Машина за лющене на Лимец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: