Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте съфорумци,
Имам нужда от съвет, имам сондажна стманена тръба 1`` 1/2 която е набита директно в земята на дълбочина 10 метра. Горният воден слой е на 4 метра от повърхността. На дъното на тръбата не знам дали има смукател (най-вероятно няма). Сондата не е ползвана с години, но си има достатъчно дебит за поливане на градина 650 кв.м. Насочил съм се към помпа Wilo-Jet WJ 203 X EM , но не съм сигурен дали ще върви добре.
Принципно помпата искам да я поставя в избата, която е на 1 метър хоризонтално от набитата в земята тръба и около 1,5 м в дълбочина. Въпросът ми е , височината на засмукване се изчислява до тръбата, която е на повърхността или в случай, че помпата е в избата ще се изчисли до остта й (на помпата)?
Благодаря Ви предварително за отговорите :drinkers:
doobref - специалист
ср юни 13, 2018 10:14 amGeorgeG написа:
Здравейте съфорумци,
Имам нужда от съвет, имам сондажна стманена тръба 1`` 1/2 която е набита директно в земята на дълбочина 10 метра. Горният воден слой е на 4 метра от повърхността. На дъното на тръбата не знам дали има смукател (най-вероятно няма). Сондата не е ползвана с години, но си има достатъчно дебит за поливане на градина 650 кв.м. Насочил съм се към помпа Wilo-Jet WJ 203 X EM , но не съм сигурен дали ще върви добре.
Принципно помпата искам да я поставя в избата, която е на 1 метър хоризонтално от набитата в земята тръба и около 1,5 м в дълбочина. Въпросът ми е , височината на засмукване се изчислява до тръбата, която е на повърхността или в случай, че помпата е в избата ще се изчисли до остта й (на помпата)?
Благодаря Ви предварително за отговорите :drinkers:
Считам, че няма да имаш проблем при засмукване на дебита вода. Просто ще имаш една водна тапа . За да я ползваш с такава помпа, сложи преди помпата филтър, а ако я ползваш и за други цели - капково напояване , сложи и след помпата филтър. Защо не си вземеш хидрофорна помпа, която ще ти бъде по-полезна и по-икономична. Е, незнам как поливаш тези 650кв.м., но с хидрофорна помпа и капково поливане, ще бъдеш изумен колко е практично и полезно.
Преди време помпата беше Вида 4, която стоеше непосредствено до тръбата. Сега дефакто водата от тръбата трябва да стигне до горна точка на тръбата и след това да слезе на 1,5 м до избата. Wilo-то е самозасмукваща помпа като по натам мисля да й взема пресостат и балон, за да я ползвам като хидрофор и да захранвам и къщата. Притесняват ме това, че ще трябва да се качи водата до тръбата и после да слезе на 1,5 м в избата, т.е. да не изпадне в кавитация или изобщо да не може да засмуче вода. Иначе ще я ползвам за 7-9 разпръсквача на три кръга и един отделен кръг за капково напояване.
kr1100 - майстор
защо не срежеш тръбата в мазата на удобно ниво за помпата ?
Това също е вариант, но ми се щеше да избегна тази еквилибристика,че трябва да режа стоманобетонна пътека и основите на къщата.
lpoik - специалист
ср юни 13, 2018 11:34 amGeorgeG написа:
Това също е вариант, но ми се щеше да избегна тази еквилибристика,че трябва да режа стоманобетонна пътека и основите на къщата.
Koлега,
GeorgeG Има един вариант щом тръбата слиза надолу 1,5 м. Взимаш един съд подобно на бойлер слагаш го до помпата.Помпата я връзваш в долния край на съда а тръбата от сондата от горе.Преди да свържеш помпата към съда се слага обратен клапан.Садът трябва да бъде винаги пълен догоре с вода така и помпата ще бъде винаги обезвъздушена.Правил съм подобна система и работи.Успех. :partyman:
ср юни 13, 2018 12:44 pmlpoik написа:
ср юни 13, 2018 11:34 amGeorgeG написа:
Това също е вариант, но ми се щеше да избегна тази еквилибристика,че трябва да режа стоманобетонна пътека и основите на къщата.
Koлега,
GeorgeG Има един вариант щом тръбата слиза надолу 1,5 м. Взимаш един съд подобно на бойлер слагаш го до помпата.Помпата я връзваш в долния край на съда а тръбата от сондата от горе.Преди да свържеш помпата към съда се слага обратен клапан.Садът трябва да бъде винаги пълен догоре с вода така и помпата ще бъде винаги обезвъздушена.Правил съм подобна система и работи.Успех. :partyman:
Благодаря ти много ! :drinkers:
kr1100 - майстор
ср юни 13, 2018 11:34 amGeorgeG написа:
Това също е вариант, но ми се щеше да избегна тази еквилибристика,че трябва да режа стоманобетонна пътека и основите на къщата.
Това пък защо ? Или нещо не обясняваш или аз не разбирам.
Режеш коляно към помпата. От изхода на помпата тетка с 2 крана / може 2 ел. магнитни вентили/ кеф ти с единия кран към етажа отгоре, кеф ти с другия кран към продължението на тръбата, която явно излиза навън.
ср юни 13, 2018 9:23 pmkr1100 написа:
ср юни 13, 2018 11:34 amGeorgeG написа:
Това също е вариант, но ми се щеше да избегна тази еквилибристика,че трябва да режа стоманобетонна пътека и основите на къщата.
Това пък защо ? Или нещо не обясняваш или аз не разбирам.
Режеш коляно към помпата. От изхода на помпата тетка с 2 крана / може 2 ел. магнитни вентили/ кеф ти с единия кран към етажа отгоре, кеф ти с другия кран към продължението на тръбата, която явно излиза навън.
Понеже сондата е отвън до къщата, а не в избата т.е. Единият вариант е на повърхността на земята да пусна тръба и после да я спусна към избата, а другите вариант е да изкопая тръбата с 1.5 м, да я среща там да й направя резба и с коляно да подвежда тръбата (смукателната) под земята към избата на къщата. :partyman:

Тема "Сондажна тръба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: