• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте ,
В темата ще помоля разбиращите , да предложат варианти за поставяне на XPS външно върху OSB плоскости на сглобяема къща с дървена гредова конструкция.
Доста прочетох по форумите и поразпитах майстори , занимаващи се с този вид строителство . Мненията са противоречиви, затова реших да попитам и тук (за което благодаря предварително за съветите , които ще получим от знаещите 😉)
Къщата е обшита с OSB 1.5 мм. влагоустойчиво , идеята ми е да се постави XPS-а върху OSB -то и отгоре шпакловка с мрежа (две ръце ) и после минерална мазилка .
Въпросите , които изникнаха са :
1. По какъв начин е най -удачно да се захванат за OSB .
2. Как да се избегне евентуален конденза (парата ) между OSB и XPS .
Идеята ми е да захвана изолацията към OSB с пяна, като нанасям само вертикални ленти , без да затварям въздушния поток между OSB и XPS с цел вентилиране и избягване на конденза , като отгоре и отдолу оставя отворено или с пропусклива мембрана и импрегнирам рязаната част на OSB с грунд , лак или нещо друго .
Освен пяната мисля всеки един лист да захвана с видии с пластмасова шайба в гредите . После горе шпакловка с мрежа и мазилка с боя .
Дайте идеи дали ще се получи :?
Благодаря предварително за отговорите , мисля че темата ще бъде полезна и за много други :wink:
Забравих да пиша , че от вътре ще има 15 см. каменна вата , мембрана и ГК или ПВЦ панели .
шоп - майстор
Каква ще е ползата от изолацията, щом ще е вентилирана :shock:
вт юли 10, 2018 11:06 amшоп написа:
Каква ще е ползата от изолацията, щом ще е вентилирана :shock:
Идеята е да се получи основа за мазилката и защита на самото OSB , за изолация ще разчитам на вътрешната между гредите 15 см . каменна вата .
VLADO66 - майстор
XPS ще спре влагообмена защото има затворена клетъчна структура.По удачно е да се ползва EPS.За захващане се използват такива шайби и винтове за дърво https://markita.net/shajba-f70-za-toplo ... asova.html, но аз бих ползвал пяна за топлоизолация, защото му нямам много вяра на OSB-то като основа за захващане на винта
Руди - майстор
OSB 15 mm не е лоша основа, въпреки това е
добре където е възможно винтовете да се
хващат в гредите - местата ясно си личат от
захващането на OSB към тях.
EDI - майстор
Прави се така - EPS се лепи с пяна, като се прави рамка и се полага пяна и в рамката.След стягането /след около 2 часа/, по желание и при тревожност да не падне :lol: се ползва неръждаем крепеж - видии за дърво и пластмасови шайби ВШТ на ВИДИРА или на някой друг производител.После стандартно - мрежа, бяла шпакловка за ТИ.
вт юли 10, 2018 1:39 pmРуди написа:
OSB 15 mm не е лоша основа, въпреки това е
добре където е възможно винтовете да се
хващат в гредите - местата ясно си личат от
захващането на OSB към тях.
Да определено , ще отбележа местата на гредите и ще се старая да захващам винтовете в тях .
вт юли 10, 2018 2:29 pmEDI написа:
Прави се така - EPS се лепи с пяна, като се прави рамка и се полага пяна и в рамката.След стягането /след около 2 часа/, по желание и при тревожност да не падне :lol: се ползва неръждаем крепеж - видии за дърво и пластмасови шайби ВШТ на ВИДИРА или на някой друг производител.После стандартно - мрежа, бяла шпакловка за ТИ.
Какво имаш предвид „рамка” , на самия лист ли ?
Така не се ли затваря въздуха вътре , и не е ли предпоставка за конденз впоследствие :?
  • 1
  • 2

Тема "Поставяне на изолация XPS върху OSB на сглобяема къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: