• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

Последната година правим ремонт в нивия апартамент и все още има разни неща за завършване :)

Най-много съжаляваме обаче, че не си сменихме старите дървени врати с нови. Самите врати са фалцови и с фурнирено покритие (дървена рамка) и дървени каси и изглеждат доста по-масивни от тези, които гледахме по магазините. Предположихме, че ще е голяма галимация да къртим каси и като цяло финансово щеше да излезе солена подмяната на 5 интериорни врати с нови.

Решихме обаче да освежим вратите и ги боядисахме с подходяща боя и станаха добре на външен вид. Обаче със самото боядисване им се вдигна дебелината (с 2-3 мм може би, като броим две-три ръце боя на врати и каси) и вече не се затварят лесно, а искат натискане. При отваряне пък се получава едно звучно щракване на езика. Забелязах също, че самите врати са изметнати малко - разстоянието от вратата до касата не е еднакво на всякъде и на места опира още преди да се е затворира вратата, което обуславя и това допълнително натискане.

Имате ли някакви препоръки за оправянето на вратите, че всеки ден се дразним като не можем да ги затворим като хората? Вариантите, които аз виждам са:
1. Шлайфаме опиращите части на вратите, за да се изравни разстоянието до касите. Ще падне бая шлайфане и ще е необходимо отново боядисване, но това май ще е нужно при всички варианти до някаква степен.
2. Смяна на панти и регулиране на разстоянието от касите от пантите. Текущите ни панти са от типа за вкопаване и са заковани с отрязани глави на пироните. Т.е. ще се наложи разкопаването на пироните и китване след това. След това слагане на някакви по-съвременни панти и реглаж.
3. Смяна само на вратите като си запазим текущите каси. Тук също ще трябва да разкопаваме панти от касите и варианта доста се доближава до предния. Разликата е, че ще трябва да купим нови врати и да ги боядисваме на ново.
4. Смяна на вратите с касите. Тук има два подварианта.
4.1 Къртене на стари каси. Този вариант е краен, защото тъкмо сме приключили с ремонта - бои, плочки, мазилки и ако тръгнем да къртим каси ще разкопаем всичко.
4.2. Обличане на старите каси с нови. При този вариант ще се отнеме част от светлата част на вратата, а две от вратите са ни само 70 см широки и затова не е за предпочитане.

Кое мислите, че е най-добре? Аз се колебая между варианти 1. и 2.

Благодаря предварително!
Andri01 - майстор
Предложения:
1. Смяна на апартамента.
2. Оставяне вратите отворени.
3. Шлайфане - внимателно по края/където опират преди затваряне/ с ограничител.
Така ще падне боята в една тясна ивица. голяма играчка,искат се ренде/ аз бих го направил с електрическо/
време,много внимание и...2 ръчички ,но от раменете :). :partyman:
Багериста - специалист
Вариант номер N-ти мисля че ако се поместят насрещниците на бравите(ламаринките с дупките дето влизат езиците) малко навън вратите ще се затварят по лесно.Няма да уплътняват толкова добре ,нопък мисля че е най нетрудоемкия вариант.
чет авг 02, 2018 8:48 pmБагериста написа:
Вариант номер N-ти мисля че ако се поместят насрещниците на бравите(ламаринките с дупките дето влизат езиците) малко навън вратите ще се затварят по лесно.Няма да уплътняват толкова добре ,нопък мисля че е най нетрудоемкия вариант.
Първо ще пробвам с насрещниците, ако не стане - рендосване. Благодаря!
miliad - майстор
Може и само леко да се изпили насрещника там където опира езика.
Antonii - майстор
А самите пантите непозволяват ли реглаж?
Такива неща обикновенно се оправят чрез реглаж на пантите.
lyubohar - майстор
Изпиляването и преместването на насрещника няма да оправи положението.
Пак трудно ще се затваря.
Трябва да се рендоса там където опира.

Прикачен файл

m42725.jpg
m42725.jpg (19.48 KиБ) Видяна 3862 пъти
chapara - майстор
По добре с ел. ренде, това не е за всеки, има вероятност да накопае вратата или фалца на касата. С фалцовника се работи трудно, трябва да е заточено на бръснач, да се подава ножа под 90 градуса и толкова че да отнема по една идея, защото ако срещне чвор..... :shock: При рендосването се демонтират , насрещник и бравата, ако пък срещне пирон под боята :shock: :roll:
Andri01 - майстор
Още първият отговор е този...:) :partyman:
chapara - майстор
Чета темите от край до край, но мисля че две сходни мнения тежат повече от едно :goodman: :-D , защото колегата lyubohar го насочва към евтин вариант, който обаче не е за всеки. Една календарна година в далечната 1978 г. съм работил като прогончик на дограма в бившето "Софстрой" и знам в подробности процеса :wink: :roll:
  • 1
  • 2

Тема "Незатварящи се интериорни врати" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: