Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dvd_video - напреднал
пет сеп 28, 2018 12:59 pmlpoik написа:
Ето това май му трябва. :shock: :?
#Drool Това наистина е красиво. Колко ли струва. Едва ли в Bg може да оцелее много дълго :D

P.S. Пе пробвам в фолио събота и неделя :supz:
radius - майстор
Може ли да споделиш конкретно какво мислиш да топлиш с тая булсаткомска чикийка, ааа чинийка.
hidrazin - майстор
пет сеп 28, 2018 5:12 pmdvd_video написа:
Пе пробвам в фолио събота и неделя :supz:
Дай сега да кажеш какъв е резултата ...
:partyman:
lov - майстор
Мача отсвирен преди да е почнал. :lol: Тестовите изпитания отложени до следващия сезон ако до тогава не ни е минал мерака. :-D
hidrazin - майстор
пон окт 01, 2018 6:50 pmlov написа:
Мача отсвирен преди да е почнал. :lol: Тестовите изпитания отложени до следващия сезон ако до тогава не ни е минал мерака. :-D
Що бре? Мое да има сиганско лято.
И евентуално ще си стопли един чайник(малък) с вода за да си измие краката. :-D
А сега серозно. Ония снимки на първа страница от Large (вероятно от маазето.нет),
са от централка 10kW (в идеалния случай) работеща с генератор на ... Стърлинг.
Разположена е мноооого високо за да е макс на далавера и има към 60 квадрата огледала.
Тва докарва ефективност към 16% което е колкото стар фотоволтаичен панел.
Като сложим че и не работи при слабо слънце(за разлика от панела) ,
нещата отиват съвсем на зле. Па и с тази мижава площ от чинията на булсат...
Но няма лошо децата да си играят. И ние сме били така ... Като деца де.
:partyman:
P.S. Един еФтин турски панел за топла вода има по-голяма ефективност...
lov - майстор
Аз съм се разболял на тема солари за топла вода много преди повечето от пишещите тука да им е идвало на акъла че мое да има такова животно. :lol: Смятай само че последния ми самоделен панел е бил в експлоатация повече от 15 години а преди това имаше много. И ме мислеха за луд щот се кетря по покривите а тока беше по 2 стинки. :-D Та съм напълно на ясно с това какво ще постигне.
Аз също съм на мнение че няма лошо човек да се пробва но сега има много информация и не е лошо в место да се учи по метода на пробите и грешките да попрочете малко повече. А не да гледа катринки в сурат тефтера или да чете какво гениалните технически решения на инджинерите от мЪЪзатЪ. :)
Lisko - майстор
Китайците продават евтино пласмасови (разбира се) френелови лещи. А и по-малко ще тежи отколкото чинията.
dvd_video - напреднал
вт окт 02, 2018 1:40 amLisko написа:
Китайците продават евтино пласмасови (разбира се) френелови лещи. А и по-малко ще тежи отколкото чинията.
Ето това бих искал да видя ;) Звучи супер интересно. С чинията преди зимата само си я сложих да ми пече на ръката. Почна да мирише на пърлено прасе. Стопих една кофа и подпалих една гума за тест. Добре беше, сега като се запролети продължавам :-D
Последна промяна от dvd_video на вт фев 05, 2019 10:29 am, променено общо 1 път.
lov - майстор
Такива френелови лещи се продаваха и у нас преди повече от 40 години. Слагаха ги пред телевизорите щото по онова време кинескопите бяха малки и да се гледа на по голям екран. :-D
Някъде по село може и да е останала някоя е бях събрал няколко и аз за подобни експерименти. А с големина на лист хартия с формат А3 съм виждал и по магазините по левче.
Lisko - майстор
пон фев 04, 2019 8:54 pmlov написа:
А с големина на лист хартия с формат А3 съм виждал и по магазините по левче.
Точно! Тук също. Чак А3 не съм, но А4 съм и купих и даже го облякох в дървена рамка.
За оптика са зле защото имат много аберации, но за палене и загряване става.

Тема "Как да направя сателитна чиния на огледало?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: