Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Zafirovp - напреднал
Здравейте,

реших да си правя канал в гаража, изкопал съм дупка с размери 1х3м и дълбочина 1.9м. Остава само да се бетонира, но имам малко нужда от помощ понеже нямам никакъв опит в това а искам да стане здраво. Основните ми питания са:

1. Хидроизолация - има ли някаква добавка която може да сложа в бетона за да не пропуска вода. Много съседи около мен имат канали, никой не е имал проблеми с наводняване, но все пак искам да се подигуря.

2. Кофраж - първоначално мислех да направя кофража с кофражни дъски или платна, но след това няма какво да ги правя, а парите също са фактор. Мога ли да използвам 2см ПДЧ за целта. Стените ще са с дебелина 10-12см. Възможно ли е плоскосите да не издаржът на тежестта?

3. Бетон - смятам да поръчам 2 кубика бетон с бетоновоз, ще е бетон тип С30 или по-здрав. Бетоновоза може да спре най-близко на 10 метра от канала, ако изсипе готовия бетон на земята предполагам ще се разтече по цялата улица. Как се процедира в подобна ситуация?


Качвам и снимка на канала, все още се копае, но до 2-3 дни ще е готов.
Изображение
Andri01 - майстор
Земно влажен бетон,маркуча с вода ,количката,приятели с лопати и.... Кофража-по здраво укрепване между стените и особено ниско долу!
Чираче - майстор
нед окт 07, 2018 5:34 pmZafirovp написа:
Здравейте,

реших да си правя канал в гаража, изкопал съм дупка с размери 1х3м и дълбочина 1.9м. Остава само да се бетонира, ....
Нека ти подскажа една идея, която осъществих в моя гараж преди време. Вече не е мой, понеже го продадох поради смяна на местожителството. Но е голяма удобство при ремонтни дейности.
Ширината на гаража я изкопай 2 метра. Най-напред бетонирай дъното на канала с дебелина 9-10 см., като в краищата оставиш "чакащи" железа за стените. След това към почвата сложи вертикално някаква плоскост за равнинност. Става шперплат, става и фазер. Към него с тиксо залепи няколко слоя дебел найлон без гънки. Направи вертикален кофраж с необходимото укрепване, и отлей вертикални стени с дебелина 10 см. Също да има стърчащи "чакащи" железа за връзка с плочата. Два дни след отливането/може и повече/ декофрирате, и със същия кофраж кофражирате плоча от двете страни на гаража/като под на гаража/ с дебелина минимум 12 см. и ширина на канала 80 см. При това кофражиране направете рамка от Г винкел 40/40 мм/ с мустаци към бетона/ за дъските, покриващи канала, когато не се ползва. След 25 дни декофрирате. Правите си стелажи в нишите извън канала по ваше желание. Тия стелажи служат за оставяне на инструмент при работа, и за оставяне на части при ремонта. Голямо удобство е.
Zafirovp - напреднал
Благодаря за отговорите, много полезна информация. Голямо удобство ще е да се направи така, но не съм сигурен че имам уменията за толкова сложен проект. Декофрирането чак след 25 дни ли се случва, добре че спомена, аз на 2рия ден щях да махам всичко и да карам колата.

Спрял съм се на такива плоскости за платна, като ще има и заковани напречно дъски през 20 см за здравина. Мисля да ги увия в найлон, за да не поемат влага. Дали ще издаржът?

Сурово ПДЧ 18мм 1830х2440мм

https://www.home-max.bg/surovo-pdch-18mm-1830h2440mm/
Руди - майстор
нед окт 07, 2018 5:34 pmZafirovp написа:
1. Хидроизолация - има ли някаква добавка която може да сложа в бетона за да не пропуска вода. Много съседи около мен имат канали, никой не е имал проблеми с наводняване, но все пак искам да се подигуря.

2. Кофраж - първоначално мислех да направя кофража с кофражни дъски или платна, но след това няма какво да ги правя, а парите също са фактор. Мога ли да използвам 2см ПДЧ за целта. Стените ще са с дебелина 10-12см. Възможно ли е плоскосите да не издаржът на тежестта?

3. Бетон - смятам да поръчам 2 кубика бетон с бетоновоз, ще е бетон тип С30 или по-здрав. Бетоновоза може да спре най-близко на 10 метра от канала, ако изсипе готовия бетон на земята предполагам ще се разтече по цялата улица. Как се процедира в подобна ситуация?
1. Когато си поръчваш бетона, поискай добавка за водоплътност. В бетоновия център знаят.
Високите класове, като бетон С30 са си водоплътни по природа.
2. Всяка плоскост ще ти свърши работа укрепвай с напречни греди нагъсто, особено долу
3. Направи си корито за бетона от подобни плоскости, здраво укрепено с греди, колкото може
близо до канала. Бетоновоза има улей, може да се добавят и тръби за да се изсипе бетона
на най-подходящото място, ще се спести много хамалогия.

Не питаш, но смятам, че 10-12 см е малко. Трябва и арматура, а при толкова тънка стена
уплътняването на бетона е проблем.
Zafirovp - напреднал
Като разбивах плочата видях че тя е 12 см и от там реших, че хората преди мен знаят какво правят (за разлика от мен). Може да ги направя и по-дебели, със сигурност ще използвам по-дебели арматурни железа.

Идеята за по-широк канал е много добра, много голямо удобство, ако събера смелост може да се реализира.

Забравих един последен, но много важен въпрос. След 2 дни заминавам за чужбина до края на месеца. Кофража ще е готов най-рано 5-10 Ноември. Предполагам че ще е прекалено студено, за да излея земно влажен бетон, а четох лоши неща за добавките против замръзване. Идеята ми е до поръчам земно влажен бетон и да попитам колко кг бетон са сложили за 2 кубика бетон, след което да взема добавката от долния линк и да я разбъркам с бетона преди да го разреда с вода и да го излея. Бихте ли дали мнение дали това е правилно решение.

https://www.masterhaus.bg/bg/product/19 ... freeze-5kg
Чираче - майстор
пон окт 08, 2018 1:34 amZafirovp написа:
Идеята за по-широк канал е много добра, много голямо удобство, ако събера смелост може да се реализира.
Ако не го направиш сега, след време ще е по-трудно.
Zafirovp - напреднал
Днес свърших с копането 1х3м ще видим като се върна от чужбина дали ще има време да го разширя на 2 метра. Страх ме е да не стане прекалено късно за бетониране, а ако оставя дупката така цяла зима няма къде да си паркирам колата.
Zafirovp - напреднал
Каналът е готов! Всички стана перфектно с изключение на пода. Сложих камъни около 10 см, арматурна мрежа и още 10 см бетон С30. От двете страни оставих 2 винкела и после издърпах излишния бетон с дъска, за да направя пода перфектно прав... обаче не се получи. В единия край каналът е 170см, а в другия 173см както го бях предвидил обаче не е равен, в средата е малко по-нискък и много ме дразни понеже всичко друго стана добре. Въпросът ми сега е каква замазка да направя, така че да държи на натоварване и влага, като замазката не трябва да надвишава 2-3 см?

Тема "Бетониране на канал за ремонти в гаража" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: