• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
preslav - майстор
пет окт 19, 2018 11:54 pmНина Върбанова написа:
Моля, помогнете! На дюлите за приготвяне на джибри колко точно трябва да бъде захарността? На 80 литра вода мисля, че съм сложила повечко захар. Захарността стана 22-23%. Много ли е? Дюлите също са някъде към 80 килограма. Благодаря!
Не е много захарността на сиропа, дори може да се добави захар, както вече са писали преди мен. Принципно аз правя плод/вода 1/1 и според водата добавям по килограм захар на всеки 3 литра. Задължително слагам дрожди за вино, а не мая за хляб. Подовете не ги меля, а само ги нарязвам. Времето за ферментация зависи от температурата на помещението (ако изобщо съдовете са в помещение) - ниските температури (под 14-15 градуса) забавят, дори могат да спрат ферментацията, високите (над 25 градуса) също не са желателни. На казана не добавям никакви соди, соли, лук и т.н. продукти за яхния.
gogo7777 - майстор
Содата си е препоръчителна в домашната "лаборатория" .
Всички трябва да знаят, че у дома НЕ може да се произведе спиртЪТ за къркане. Можем само да рафинираме и обезопасяваме до колкото можем "отровата" течаща от чучурката :) .....ама па си я обичаме тая пущина ракията.... :-D
preslav - майстор
нед окт 21, 2018 11:24 amgogo7777 написа:
Содата си е препоръчителна в домашната "лаборатория" .
Всички трябва да знаят, че у дома НЕ може да се произведе спиртЪТ за къркане. Можем само да рафинираме и обезопасяваме до колкото можем "отровата" течаща от чучурката :) .....ама па си я обичаме тая пущина ракията.... :-D
Според специалистите в ракията.com добавянето на сода прави ракията "плоска" - дълго се чудих какво означава това и на собствен гръб установих, че с добавянето на сода се губи аромата на ракията. Вече поредна година варя ракия без никакви добавки преди изваряването, комшията дето слага сол за бистрота, сода за мекота и тинтири-минтири за красота, предпочита да пие от моята ракия, при това без да е градирана, пука я на 54-5 градуса, мляска с уста, цъка с език и пули очи.
Никого не увещавам, който и както си я направи, такава ще си я пие - мен ракия не ме блазни, но съм пил всякаква и смея да твърдя, че имам познати дето дори и ракия не могат да направят като хората, камо ли вино.
chapara - майстор
Плоска или не за ракията, содата убива излишната киселинност, разбира се в умерени количества :roll:
gogo7777 - майстор
Содата неутрализира доста органични съединения. Слагам доста без мяра
Andri01 - майстор
1 пакетче при първото варене. При преварката може шепа див пелин / за гроздовата/ .
chapara - майстор
нед окт 21, 2018 5:38 pmAndri01 написа:
1 пакетче при първото варене. При преварката може шепа див пелин / за гроздовата/ .
:supz: :supz: :supz: :supz: :supz: Или кориандър :wink:
gogo7777 - майстор
Аз в джибрито не слагам. На първата и втора преварка слагам по 5-6 пакетчета. На третата слатам само въглен.
preslav - майстор
нед окт 21, 2018 4:55 pmgogo7777 написа:
Содата неутрализира доста органични съединения. Слагам доста без мяра
Не споря, но не мога да го кажа по-добре отколкото е казано в цитирания от мен форум. Не познавам хората там, само виждам, че някои от тях са професионалисти, а не домашни алкохолопроизводители. Едно ми се е забило в главата, качествена ракия става от качествено вино (виноматериал), сбъркаш ли с джибрите няма кой да ти помогне, направиш ли виното по всички правила, няма нужда от никакви корекции. Нещата са хипер прсти, плод, вода, захар и дрожди (не мая за хляб) - в края на процеса имаш виноматериал 11-12 градуса, който концентрираш до 54-55 (в хармана). Съвсем умишлено, до момента, не съм казвал, че задължително "цръквам" и серниста киселина докато се събират плодовете - дрождите не обичат гнилочи, искат качествен плод, ядат, пърдят СО2, серат спирт и умират от това, което сами са си изсрали. Сернистата киселина убива всички лемави индивиди, потиска разпространението на гъбите, които предизвикват гниене - същото прави и киселината, която естествено се съдържа във всеки плод, но добавянето на пакетче винена или лимонена киселина на 100 кг. материал няма да навреди на крайния резултат. При изваряването киселината се свързва с алкохола, не знам какъв е точно химичния прцес, но знам, че това е нещото, което дава аромат на ракията. Другото, което съм запомнил е, че не първакът е най-страшен, а "опашката" на ракията т.е. патоки, пърцуца, който както го знае - въпреки всичко, на всеки 100 л. материал деля по литър първак, а ракията я спирам на 40 градуса - първак и патоки не преварявам, имам си клиенти за целта, дето пият всичко без киселини, основи и нефтени деривати.
  • 1
  • 2

Тема "Как се прави дюлева ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: