• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Моля, помогнете! На дюлите за приготвяне на джибри колко точно трябва да бъде захарността? На 80 литра вода мисля, че съм сложила повечко захар. Захарността стана 22-23%. Много ли е? Дюлите също са някъде към 80 килограма. Благодаря!
gnt69 - майстор
пет окт 19, 2018 11:54 pmНина Върбанова написа:
Моля, помогнете! На дюлите за приготвяне на джибри колко точно трябва да бъде захарността? На 80 литра вода мисля, че съм сложила повечко захар. Захарността стана 22-23%. Много ли е? Дюлите също са някъде към 80 килограма. Благодаря!
Дюлевата ракия е като всяка друга. На 80 литра вода се слагат 20 кила захар.
gnt69 - майстор
съб окт 20, 2018 8:32 amAndri01 написа:
Питай тука : http://www.rakiyata.com/forum/search.ph ... d=newposts
Ти как мислиш какво ще и отговорят там, и ти как слагаш може би 1 към 1. За добра ферментация трябва около 25% захарен сироп да се прибави към плодовете.
keymaker - специалист
съб окт 20, 2018 7:21 amgnt69 написа:
пет окт 19, 2018 11:54 pmНина Върбанова написа:
Моля, помогнете! На дюлите за приготвяне на джибри колко точно трябва да бъде захарността? На 80 литра вода мисля, че съм сложила повечко захар. Захарността стана 22-23%. Много ли е? Дюлите също са някъде към 80 килограма. Благодаря!
Дюлевата ракия е като всяка друга. На 80 литра вода се слагат 20 кила захар.
------------
С толкова захар ще втаса 2020 г.
1 кг. Захар в 100л. покачват 1%
Иначе технологията която ползвам е : Нарязват се дюлите или се смилат . Сипват се в бидона до половината и се допълва с вода с разтворена захар в нея до 2/3 от обема. Разбърква се (ползвам бормашина и бъркалка за строителни лепила) ,измерва се захарноста и св оставя в границите 17-20%. Ако има нужда от намаляване става с вода . За по бърза и качествена ферментация на 100л. Каша слагам 100 гр. Мая за хляб . Джуркам 3-4 пъти на ден с бормашината ,като спре да прави шапка обикновенно 9-12 дена след зареждането при около 20-24 градуса в помещението , идва ред на казана. Наздраве!
chapara - майстор
Добре е дюлите да се сварят след нарязването. Почти същия ефект се получава със шоково замразяване :wink: :drinkers:
gnt69 - майстор
съб окт 20, 2018 9:38 amkeymaker написа:
съб окт 20, 2018 7:21 amgnt69 написа:
пет окт 19, 2018 11:54 pmНина Върбанова написа:
Моля, помогнете! На дюлите за приготвяне на джибри колко точно трябва да бъде захарността? На 80 литра вода мисля, че съм сложила повечко захар. Захарността стана 22-23%. Много ли е? Дюлите също са някъде към 80 килограма. Благодаря!
Дюлевата ракия е като всяка друга. На 80 литра вода се слагат 20 кила захар.
------------
С толкова захар ще втаса 2020 г.
1 кг. Захар в 100л. покачват 1%
Иначе технологията която ползвам е : Нарязват се дюлите или се смилат . Сипват се в бидона до половината и се допълва с вода с разтворена захар в нея до 2/3 от обема. Разбърква се (ползвам бормашина и бъркалка за строителни лепила) ,измерва се захарноста и св оставя в границите 17-20%. Ако има нужда от намаляване става с вода . За по бърза и качествена ферментация на 100л. Каша слагам 100 гр. Мая за хляб . Джуркам 3-4 пъти на ден с бормашината ,като спре да прави шапка обикновенно 9-12 дена след зареждането при около 20-24 градуса в помещението , идва ред на казана. Наздраве!
Захарността не се мери след поставяне на захарта. Слагат се дрожди слагат се ензими за извличане на аромата слага се и ензим за лесно смиване и раздробяване на материала. Добра ферментация става при захарност до 25% над 25 % ферментацията се забавя. Материала е готов на 7-8 ден. При твоята рецепта може да втаса 2020 година защото всичко е гьотере, колко вода колко захар никой не знае.
Andri01 - майстор
От дюли не съм правил. На грозде слагам 1:4 - захар:вода. Или на 100кг. грозде/ без чепките / 5кг. захар.
gnt69 - майстор
съб окт 20, 2018 11:23 amAndri01 написа:
От дюли не съм правил. На грозде слагам 1:4 - захар:вода. Или на 100кг. грозде/ без чепките / 5кг. захар.
Я дай пак че не разбрах защо му слагаш на гроздето захар.
Andri01 - майстор
Когато го правя за ракия и е джибри и малко грозде. А когато правя вино - не слагам нищо! Никакви химии,захари,вода...!
  • 1
  • 2

Тема "Как се прави дюлева ракия?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: