Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, имам жилище, което е на тухла. Има сложена дограма, външна излоция и изградени Вик и Ел инсталации. Искам да има топлоизолация на пода и тавана, хидроизолация на терасата, банята и мокрото помещение. В какъв ред са тези дейности? Първо стените ли се измазват или първо подовете и тавана? Хидроизолацията в банята и мокрото предполагам, че трябва да се сложи под тръбите за сифоните, за да се избегне теч, ако се спука тръба. Благодаря прварително за съветите, трябва да започна от някъде :)
preslav - майстор
пон ное 05, 2018 4:08 pminessita написа:
Здравейте, имам жилище, което е на тухла. Има сложена дограма, външна излоция и изградени Вик и Ел инсталации. Искам да има топлоизолация на пода и тавана, хидроизолация на терасата, банята и мокрото помещение. В какъв ред са тези дейности? Първо стените ли се измазват или първо подовете и тавана? Хидроизолацията в банята и мокрото предполагам, че трябва да се сложи под тръбите за сифоните, за да се избегне теч, ако се спука тръба. Благодаря прварително за съветите, трябва да започна от някъде :)
Веднъж бях задал подобен въпрос и отговорът беше - "като влезеш в банята от краката ли започваш да се сапунисваш или от главата". Иначе най-добрият вариант (за мен) е да си намериш човек или фирма, която да изпълни всичките дейности, а не всеки следващ майстор да се оправдава с предишния.
Jacomo - специалист
Хидрото се полага след мазилка и замазка, преди лепене на плочките. То не предпазва от течове от спукана тръба, а предпазва (евентуално) от вода, която влиза през фугите.

Относно реда, аз бих направил следното (за стаите):
0. Инсталации (Ел, ТВ, Интернет)
1. Мазилка на тавана
2. Мазилка на стените
3. Изолация на пода + замазка
4. Изолация на тавана + гипскартон + фина шпакловка
5. Фина шпакловка на стените
6. Полагане на настилки + предпазването им с найлон (без первазите, ако е ламинат)
7. Монтиране на врати (без первазите)
8. Шкурене на таван и стени
9. Грундиране таван
10. Грундиране стени
11. Боя таван
12. Боя стени
12. Монтаж первази на врати
14. Монтаж первази на под (ако е ламинат)

За банята и мокрото:
1. Ел. и ВиК (прецени добре изводите за мивки, перални, тоалетни, според монтажните им изисквания. Опитай се да спазиш височините на изводите по стандарт от готов под, за да нямаш после рязане на шкафове, местене на изводи, удължаване на душове....)
2. Мазилка на тавана
3. Мазилка на стените
4. Изолация на пода + замазка
5. Хидроизолация на стени и под
6. Лепене на плочки на пода
7. Изолация на тавана + гипскартон
8. Монтаж на врати
9. Лепене на плочки на стени
10. Фугиране
11. Грунд и боя на тавана

Избягвай китайски сифони, за да не къртиш подовите плочки после.
пон ное 05, 2018 5:30 pmJacomo написа:
Хидрото се полага след мазилка и замазка, преди лепене на плочките. То не предпазва от течове от спукана тръба, а предпазва (евентуално) от вода, която влиза през фугите.

Относно реда, аз бих направил следното (за стаите):
0. Инсталации (Ел, ТВ, Интернет)
1. Мазилка на тавана
2. Мазилка на стените
3. Изолация на пода + замазка
4. Изолация на тавана + гипскартон + фина шпакловка
5. Фина шпакловка на стените
6. Полагане на настилки + предпазването им с найлон (без первазите, ако е ламинат)
7. Монтиране на врати (без первазите)
8. Шкурене на таван и стени
9. Грундиране таван
10. Грундиране стени
11. Боя таван
12. Боя стени
12. Монтаж первази на врати
14. Монтаж первази на под (ако е ламинат)

За банята и мокрото:
1. Ел. и ВиК (прецени добре изводите за мивки, перални, тоалетни, според монтажните им изисквания. Опитай се да спазиш височините на изводите по стандарт от готов под, за да нямаш после рязане на шкафове, местене на изводи, удължаване на душове....)
2. Мазилка на тавана
3. Мазилка на стените
4. Изолация на пода + замазка
5. Хидроизолация на стени и под
6. Лепене на плочки на пода
7. Изолация на тавана + гипскартон
8. Монтаж на врати
9. Лепене на плочки на стени
10. Фугиране
11. Грунд и боя на тавана

Избягвай китайски сифони, за да не къртиш подовите плочки после.
Благодаря! При условие, че ще има изолация на тавана, защо е необходимо и там замазка? Извинявам се ако е тъп въпроса. И още нещо....над две от стаите отгоре е тераса и съответно където свършва терасата има трегер. Там мислех да не правим изолация и гипсокартон, но се га като се замисля дали няма този трегер да е термомост? Ако трябва и там да сложа ще падне много нивото. А някакви идеи как този грозен трегер да стане от дефект - ефект примерно?
Jacomo - специалист
Трегерът ще е 100% термомост, но дали е от голямо значение, при положение, че е открит (не е затворен от мебели), високо е (където е топлото) и не е с толкова голяма площ, трябва да се изкаже някой специалист. Според мен няма толкова да влияе на топлоизолацията, а повече мисля, че ще е риск за поява на конденз и мухъл по него. В такъв случай най-добре (според мен) е да се направи подова изолация на терасата, вместо вътрешна изолация на тавана. Остносно мазилка на тавана - не е необходима, но аз лично не бих го оставил на гол бетон.

Тема "В какъв ред да започна с довършването?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: