Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте колеги!
Моля за вашите съвети. Апартамента ми е 102 м2, с частично саниране. От скоро съм на отопление с газов котел vaillant eco tec pro 286/ 5-3, който е двуконтурен с минимална мощност 6,9 квт и максимална 25,5 квт. и отоплявам хол с трапезария и кухня 42 м2 с два броя панелни радиатори 600/ 2000 и един брой 600/ 1400; спалня 14 м2. с един брой радиатор 600/1600; детска стая 12 м2 с един брой радиатор 600/2000 см.. В коридора,който е 10 м2 и банята 6 м2 нямам радиатори. Имам стаен термостат TYBOX 137 И ТЕРМОГЛАВИ НА РАДИАТОРИТЕ, но проблем се получава със спалнята, тъй като на 55 гр. на топлата вода в котела, стаята не може да се стопли и не може да достигне зададената температура 23 гр. и котела работи докато направи 55 гр. на водата и спира, а в хола, където са повечето радиатори става много топло и аз спирам част от тях. Също така не включвам и радиатора в детската стая, тъй като не ползвам.
Според Вас, какво трябва да направя и как да настроя котела, стайния термостат и как да постигна икономии, същевременно да стопля стаите?
Радиаторите са панелни и общата мощност на тях е 19,5 квт. Всички ли трябва да включа или част от тях.
Ще бъда много благодарен, ако Лазар си каже личното мнение!!!!
Благодаря предварително на всички за съветите.
andy_forresite - майстор
Мога ли да ти се скарам :) Пишеш че имаш термоглави и после че ставало прекалено топло. Може да ги понамалиш. Ако си ги отворил докрай все едно си без термоглави. Ползвай ги де.
В спалнята явно 23° няма да станат лесно. Аз бих намалил желаната температура там. Котелът ти няма да работи само за нейния радиатор защото минимумът му надхвърля мощността на радиатора ... няколко пъти.
Сложи си стайния в хола, отвий термоглавите там на максимум и термоглавата в спалнята я сложи на 21°. Като гледам там и със свалена термоглава няма да се стопли, но дано станат 21 градуса. Термостатът да гаси на 23 както си го и направил, само го премести в хола.
Дано имаш кранове на изхода на радиаторите с които да балансираш времето за затопляне в помещенията. В хола са колко ... 3 радиатора. Може би трябва спреш малкия и да се получи едновременно стопляне. Ако не става, трябва да ограничиш радиаторите в хола и да отвориш докрай останалите докато постигнеш баланс.
LazarGanev - "Велик майстор"
А защо нямаш стаен термостат на Вайлант имат хубави модулиращи? Пак ли за икономия? Икономия от икономията няма как да стане :) . Спестил си 100лв от термостат, пък сега се чудиш какво да правиш. Анди ти е писал някои насоки, но трудно ще станат нещата
krasi92 - майстор
Сложи по мощен радиатор в спалнята и прочети за какво са термоглавите на радиатори те. С четвъртата тема дато пускаш успя да намериш Лазар. Пусни още една да ни кажеш кои ти смята инсталацията
Благодаря на всички за съветите.
Мисля да сменя радиатора в спалнята с по-голям 2 метра, дано да е достатъчно мощен за отпляването.
А наблюденията спрямо стайния програматор не са хубави, тъй като когато показва, че котелът работи и има пламък в дисплея на котела няма. Също така при зададена температура 23, стига до 22,5 и спира котела при положение, че трябва да достигне желаната температура.
Според вас така ли работят по принцип всички стайни термостати или моя е изключение и не е съвместим с моя котел.


Господа моя газов котел, който е 25,5 квт според вас прекалено ли е мощен за моята система. Щото по начало се чудех да взема този с максимална мощност 19, 5 квт.

Тема "Проблем с отоплението на апартамента с газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: