• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mobilis - специалист
Здравейте. Търкалят ми се два броя стари зарядни за лаптоп HP и реших да им намеря приложение. Поръчах от китайците DC-DC модул: вх.напрежение - до 32V, регулируемо изходно 1.2-32V., с разни благинки като защита по ток и пр.
DC-DC модул

Резнах буксата на единия от адапторите и греда - три проводника. Илюстративна снимка: https://i.stack.imgur.com/ijvI2.jpg

Два по-дебели, между които меря 18.9V, и един син по-тънък. Навързах към модула, но не тръгва. В нета прочетох, че това е проводник, който контролира процеса на зареждане на батериите. Молбата ми е някой да каже дали е успял да излъже да накара подобен адаптор да работи, без да е включен към лаптоп?
ESPACE - майстор
Kакво точно ме тръгва? Нали имаш 19-те волта на двата дебели. Връзвай ги към конвертора, като спазиш поляритета и готово - ще си имаш регулируемо захранване от 1,5 до 18V
ben84 - специалист
Опитай с тънкия към минус или плюс.
За по-сигурно през авто пробна лампа. Ако заработи а лампата не свети, връзвай директно и си ти.
preslav - майстор
ср дек 05, 2018 6:23 pmmobilis написа:
Резнах буксата на единия от адапторите и греда - три проводника. Илюстративна снимка: https://i.stack.imgur.com/ijvI2.jpg
Два по-дебели, между които меря 18.9V, и един син по-тънък. Навързах към модула, но не тръгва. В нета прочетох, че това е проводник, който контролира процеса на зареждане на батериите. Молбата ми е някой да каже дали е успял да излъже да накара подобен адаптор да работи, без да е включен към лаптоп?
Доколкото ми е известно импулсните захранвания за лаптопите не контролират нищо свързано със заряда на батерията. Моят "адаптор" е 19V - 4.74А, като + е в средата. Не виждам защо ти е било да режеш буксата - букси всякакви, струват стотинки и не разваляш зарядното. Провери внимателно дали при срязването не си окъсил някой от изводите, ако трябва срежи кабела от другата страна на "тумбурлука" и пак мери напрежение. Ако имаш 19V и спазваш + и -, би трябвало да нямаш проблем.
ESPACE - майстор
В средата ти е комуникационния пин, това не е плюса. Захранването е на двете гривни -външна и вътрешна. По средния пин върви комуникация между захранването и лаптопа, за да знае последния какво е зарядното и колко ток може да дърпа. Ако свържеш по слабо зарядно към мощна машина ти излиза предупреждение да свържеш по мощно зарядно за да използваш пълните възможности на лаптопа.
mobilis - специалист
Не тръгва. Меря с мултицета двата дебели проводника, между тях има напрежение. Свързам към модула, не "пали". Меря напрежението на клеми IN на модула - 1.6V. в. Иначе адаптора работи (пробвах на клемите на акумулатора на колата).
Мисля да си направя "преносим" регулируем стабилизатор, затова поръчах модула. Ще ми се да ползвам наличните адаптори, защото на единия пише изходен ток 7А при 19V.
Последна промяна от mobilis на ср дек 05, 2018 10:43 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Я пробвай какво се случва, когато свържеш една автомобилна крушка между двата дебели?
preslav - майстор
ср дек 05, 2018 6:59 pmmobilis написа:
Не тръгва. Меря с мултицета двата дебели проводника, между тях има напрежение. Свързам към адаптора, не "пали". Меря напрежението на клеми IN на адаптора - 1.6V. в. Иначе адаптора работи (пробвах на клемите на акумулатора на колата).
Мисля да си направя "преносим" регулируем стабилизатор, затова поръчах модула. Ще ми се да ползвам наличните адаптори, защото на единия пише изходен ток 7А при 19V.
Оплетох се, на кое викаш адаптор, на кое зарядно - назови нещата с истинските им имена!
mobilis - специалист
Оплетох се, на кое викаш адаптор, на кое зарядно - назови нещата с истинските им имена!
Адаптор/зарядно/захранване на лаптоп. Имам два броя от стари лаптопи, модели от преди 10 години, кютуци два пъти по-големи и тежки от съвременните. Ей този с широка букса. :)

https://my-live-01.slatic.net/original/ ... 0bd28a.jpg

Съвременнит адаптори за лаптоп са с два проводника, този има три - явно преди се е ползвла друга технология за зареждане на литиево йонните клетки. Предполагам, че няма да успея да го подкарам, вероятно ще си поръчам от китайците импулсен AC-DC модул.
ESPACE - майстор
И съвременните са така, жалко е че не четеш какво ти се казва да направиш. Това че мериш 19V на ненатоварено захранване не значи че е читаво, провери го с крушка.
  • 1
  • 2

Тема "Чуденка за зарядно за лаптоп" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: