Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
STEPER - специалист
Здравейте,
Имам идеята да си направя една машинка за автоматично насищане на печатни платки
/SMD Pick and Place/. :)
Не че ми е необходима но просто ей така за спорта,пък и в момента нямам друг проект
с който да се занимавам.Преди време съм си правил ръчният вариант на едно такова изделие,
но автоматката ми допада повече.
Не мисля,че с механиката и електрониката ще имам проблем след като съм направил 2 CNC
рутера,6 бр. 3Д принтера /система Мендел и Делта/ и един лазерен гравьор. Но софтуера
е друга бира за мен.
Иеята ми за този проект е от доста време и в мрежата намерих много информация за такива
Homemade SMD Pick and Place Machine.
Не зная такава идея дали ще намери сподвижници тук, но ако някой се е занимавал или
занимава с подобна дейност и има желание, може да споделят опита си.
Аз вече стартирах проекта си и оста X и Y на кординатната система е готова.
Позрави
Virtex - майстор
Ще е интересна тема ако има развитие :)

Преди време гледах за такъв проект, но не намерих адекватно решение за вакуум частта или някакъв друг вариант за захващане на елементите и поставянето им върху платката.

Но и си правя хоби платки, така че и на ръка става, макар и по-бавно и затова не направих нищо по въпроса сериозно.

Иначе не знам дали си гледал из другите форуми, но последно не бях видял интересен проект някъде из БГ.
STEPER - специалист
Разбира се ще има развитие.Смятам да го доведа до край както и другите ми проекти.
Имам няколко виждания /идей/ за вакумната част.Не е проблем.За вакум обикновено ползват аквариумно компресорче
с минимална доработка /което се оказва добро решение/, но аз се подсигурих с вакумна помпичка -
/по професионално ми изглежда / с 3 литра на час което е супер достатъчно.Този възел ще оставя за по натам,
за да мога при направата му веднага да се пробва за функционалност.
За сега е готова конструкцията с X и Y оста и възела за полагане на солдер пастата.Очаквам да ми пристигне стъпковото двигателче и самата паста.
Солдер паста търсих в BG но така и не намерих /а може и да не съм търсил както трябва:)/ Затова пък при
китайците няма проблем
Аз също се спасявам сам с направата на платките но в скоро време ще подменя ютиената техология с лазерния
гравьор.
Поздрави
STEPER - специалист
Няколко снимки на конструкцията до момента

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1427.JPG

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1424.JPG

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1422_1.jpg

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1426.JPG

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1425.JPG
STEPER - специалист
Прототип на възела за полагане на солдер пастата

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1437.JPG

Прикачен файл

2018_12_08_IMG_1439.JPG
Virtex - майстор
Това го бях забравил - иглите, които бях поръчал се оказаха прекалено малки за пастата, която взех. И двете бяха стандартни от Китай, но при опит да направя същото не успях.

Верно беше отдавна и вероятно нещо не съм уцелил, но все пак.

Очертава се интересен проект :)

Тема "Насищане на PCB - SMD Pick and Place" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: