Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
mironcho - специалист
Написали са го:
Чл. 1732. (1) Електро захранването от електроразпределителната мрежа на електрически уредби в сгради се осъществява като правило по схемата TN.
(2) В сгради с производствено предназначение и при специални случаи
електрозахранването може да се осъществява по схемите IТ или ТТ.
(3) Препоръчва се електрозахранването на енергообзавеждането в жилищни и
обществени сгради да се изпълнява по схемата TN-C-S или ТN-S.

Кабела към беседката го захрани след ДТЗ-то, ако създава проблеми най-лесно е да го преправиш
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 8:54 pmnikolov333 написа:
Проблема с правенето на направи си сам ел.инсталация е липсата на практически опит и рутина.. За това съвременните бързи връзки тип Vagо, са проектирани да не зависят от силата в ръцете на завиващия скрутки и болтови клемни връзки, че резултата може да си е..е мамата.. Не, че и ел.техник с опит и рутина не може да ти сложи капата.. :-D Иначе интелигентен човек с респект към риска, може да се справи и сам, но с много четене и пресяване на логичните и смислени мнения.. :partyman:
Колега, въпросите бяха насочени по-скоро към схемата на изпълнение, със/без заземител, къде вързан и т.н.
Относно връзките в разпределителните кутии, няма по-надеждно от спайка + заварка и тук няма две мнения по въпроса. Е да, малко по-бавно от безвинтовите клеми, но много по-компактно и надеждно. Ти мани по света какво ползват, повечето гонят количество, а не качество... Виж руснаците :wink:
Освен това предвид количеството кабел, който съм пуснал и връзките, които трябва да направя по кутийте, и за да навра клеми ще ми трябват кутии 25x25cm... Смея да твърдя, че имам доста опит в електротехниката, но не точно с инсталации, а въпросите ми мисля, че може да отговори само човек с по-сериозни познания и практика в областта на ел. инсталациите.
Последна промяна от rabbeat на чет яну 03, 2019 10:01 pm, променено общо 1 път.
rabbeat - помощник
чет яну 03, 2019 9:32 pmmironcho написа:
Написали са го:
Чл. 1732. (1) Електро захранването от електроразпределителната мрежа на електрически уредби в сгради се осъществява като правило по схемата TN.
(2) В сгради с производствено предназначение и при специални случаи
електрозахранването може да се осъществява по схемите IТ или ТТ.
(3) Препоръчва се електрозахранването на енергообзавеждането в жилищни и
обществени сгради да се изпълнява по схемата TN-C-S или ТN-S.

Кабела към беседката го захрани след ДТЗ-то, ако създава проблеми най-лесно е да го преправиш
Е точно това го четох и аз, но то само "препоръчва", пък и кои са "специалните случаи", в които може да се ползва схема TT?
От гледна точка на безопасността, ТТ със съответните защити ми се вижда най-надеждна.

Ако не успея да изтегля още 4 проводнка, за да си оправя грешката или поне една нула за беседката, то връзването ѝ след ДТЗ-то е неизбежно :)
nikolov333 - майстор
Отговорите, които търсиш, не са за кой знае какъв специалист по ел.инсталации, но за да са правилни е необходимо да се знае фактическата ситуация при вас..а това няма да стане ясно със форумни постове. В идеалния случай се заземява в ел.мерното табло по системата TN-C-S а от там към вътрешните табла 3-5 проводно окабеляване, най-добре, подземно.. При въздушно двупроводно захранване след електромера е добре да се ползва повторен заземител към таблото на къщата, а системата му на свързване е зависима от контрола над заземителя в бъдеще.. Системата ТТ изисква ежегоден контрол на нормите на самостоятелното заземяването и трипроводна инсталация с ДТЗ на всички кръгове.. Така, че в случая рискувате с нея и за това не се препоръчва... Лично аз, ако го правя за себе си бих си захранил новата постройка, по системата TN-S/TN-C-S, самостоятелно подземно и 3-5 проводно от таблото с електромера, а заземяването ще го изпълня до него . При това положение рисковете са минимализирани до рядко срещаната авария от заплитане при скъсване на въздушните захранващи линии и евентуално офазяването на PEN.. :idea:
mironcho - специалист
вече имаш отговори и вероятно повтарям, но
чет яну 03, 2019 2:25 pmrabbeat написа:
1. Коя схема е по-добре (по-правилно) да се ползва за жилищна сграда - TN-C-S или TT? 2 от 3 алинеи на наредбата (в предния ми пост) препоръчват TN. ТТ и IT са по-скоро за преместваеми/временни обекти (каравани, работнически фургони, сладоледажийници ...) и специални обекти.
2. Ако ползвам схема TN-C-S, връзката между N и PE в таблото преди защитите ли се прави? Да
3. На един от кръговете имам захранване за беседка (СВТ по въздуха/влажна среда). Може ли този кръг да е защитен от ДТЗ-то (30mA) или ще дава твърде много утечки и ще задейства ДТЗ-то безмислено? Ако линията е трипроводна ДА. При двуправодна - ДА ако ДТЗ-то е в табълце в беседката + нова инсталация на беседката. После допълваш, че имаш обединени PE и N. Ако си обединил всички РЕ, съответно всички N, то отговора е ДА. Ако обаче си смесил PE и N след таблото и това не може да се промени (или не искаш), то остава са мо вариант за TN-C, без ДТЗ.
4. Има ли смисъл да слагам ДТЗ (30mA) клас А, при положение, че захранвам най-много 2 компютъра (осветление и климатици са на отделни кръгове без ДТЗ)?Да, задължително. Правилото е, с ДТЗ се защитават контактни излази в които могат да се включват преносими електроуреди. Контактите за компютри са си най-обикновени контакти (има подобен съвет по-напред).
nikolov333 - майстор
Проблема при направи си сам, е че обикновенно се правят компромиси... Няма начин, да няма начин, ако искаш да стане както трябва! :-D
gogo7777 - майстор
Разбира се, че почти винаги се стига до компромиси и се правят такива. Важно е да се знае какво се прави и постига. :)
Аз мога и знам как да си направя инсталацията в къщи или другаде. При това няма да чета и прилагам наредби, да питам проектанти, да искам разрешение и т.н.. Кабелите ще си потбера сам по мое усмотрение без да ми пука какво пише по книгите, предпазители, ДТЗ (със или без), 2,3,4 или 5 проводна, свързване и кво ли още не....и ще го направя КАКТО ТРЯБВА безопасно и надеждно. Сигурен съм, че и много други могат без това да им е професия. :wink:
rabbeat - помощник
съб яну 05, 2019 10:45 amgogo7777 написа:
Разбира се, че почти винаги се стига до компромиси и се правят такива. Важно е да се знае какво се прави и постига. :)
Аз мога и знам как да си направя инсталацията в къщи или другаде. При това няма да чета и прилагам наредби, да питам проектанти, да искам разрешение и т.н.. Кабелите ще си потбера сам по мое усмотрение без да ми пука какво пише по книгите, предпазители, ДТЗ (със или без), 2,3,4 или 5 проводна, свързване и кво ли още не....и ще го направя КАКТО ТРЯБВА безопасни и надеждно. Сигурен съм, че и много други могат без това да им е професия. :wink:
Колега, те наредбите в случая собствените ни з@дници пазят, не нечии други :-D
mironcho - специалист
съб яну 05, 2019 10:45 amgogo7777 написа:
Разбира се, че почти винаги се стига до компромиси и се правят такива. Важно е да се знае какво се прави и постига. :)
Аз мога и знам как да си направя инсталацията в къщи или другаде. При това няма да чета и прилагам наредби, да питам проектанти, да искам разрешение и т.н.. Кабелите ще си потбера сам по мое усмотрение без да ми пука какво пише по книгите, предпазители, ДТЗ (със или без), 2,3,4 или 5 проводна, свързване и кво ли още не....и ще го направя КАКТО ТРЯБВА безопасно и надеждно. Сигурен съм, че и много други могат без това да им е професия. :wink:
:? :? то хубаво могат, м@й-а им на проектантите, мастори много...и все знаещи, ама онова червеното как го постигаш? За да го кажеш значи сравняваш с нещо, а като не спазваш правила как доказваш на клиента, че е направеното е добро? Още повече безопасно!? каква ти е мярката за безопасно - пак опира до правила...
:partyman:
gogo7777 - майстор
Не съм ви колега, не се занимавам с електроинсталации. Нямам и клиенти. Правил съм го за себе си и приятели.

Тема "Съвет за ел. инсталация на пристройка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: