Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
dvd_video - напреднал
Здравейте,

Опитвам се да направя слънчев рефлектор за топла вода, от сателитна чиния. Концепцията работи много добре, но КПД-то е много ниско, защото станиола се е нагънал много и не прилепва плътно към повърхността на чинията. Ако някой може да ми каже по какъв начин да го направя на огледало с възможно най-високо КПД ще съм благодатен. По принцип са възможни няколко варианта:

1. Облекване с алуминиево фолио на тънки ивици, но залепването е тругно и може да се нагъне и да трябва да се пренаправи изцяло
2. Махане на ръждата и боята на сателитната чиния и финно полиране или хромиране на повърността до постигане на огледален блясък
3. Използване на огледален хром спей или боя, с която се напръсква чинията за огледален ефект
4. Използване на хромиращ спей или боя, с която се напръсква чинията за огледален ефект

Някой може ли да ме упити за продукти които могат да се използват за това или фирам която прави такива услуги.

Изображение

Благодаря!
hidrazin - майстор
Концепцията въобще даже не е добра.
КПД-то така или иначе ще си остане много ниско.
Ориентирай се към стандартни колектори за топла вода защото тя топлата вода отдавна е открита...
:partyman:
lpoik - специалист
чет сеп 27, 2018 1:56 pmdvd_video написа:
Здравейте,

Опитвам се да направя слънчев рефлектор за топла вода, от сателитна чиния. Концепцията работи много добре, но КПД-то е много ниско, защото станиола се е нагънал много и не прилепва плътно към повърхността на чинията. Ако някой може да ми каже по какъв начин да го направя на огледало с възможно най-високо КПД ще съм благодатен. По принцип са възможни няколко варианта:

1. Облекване с алуминиево фолио на тънки ивици, но залепването е тругно и може да се нагъне и да трябва да се пренаправи изцяло
2. Махане на ръждата и боята на сателитната чиния и финно полиране или хромиране на повърността до постигане на огледален блясък
3. Използване на огледален хром спей или боя, с която се напръсква чинията за огледален ефект
4. Използване на хромиращ спей или боя, с която се напръсква чинията за огледален ефект

Някой може ли да ме упити за продукти които могат да се използват за това или фирам която прави такива услуги.

Изображение

Благодаря!
Добре,да речем,че направиш чинията огледало,а имаш ли система за следене на слънцето,ако нямаш фокуса ще се измества постоянно и трябва да седиш до нея и да я връткаш. :? :drinkers:
Large - специалист
чет сеп 27, 2018 2:40 pmhidrazin написа:
Концепцията въобще даже не е добра.
КПД-то така или иначе ще си остане много ниско.
Ориентирай се към стандартни колектори за топла вода защото тя топлата вода отдавна е открита...
:partyman:
Що пък да не е добра... човека не казва колко му е голяма чинията.
Изображение
:-D :-D :-D

Хората отдавна правят такива в индустриален мащаб...
Е във форум, Направи сам, сигурно питат за концепруален модел, от неизползвана малка антена на някой бул-сателитен оператор... дето да стигне за подгряване на чай. :drinkers:

Аз минах по тоя път, но не мога да дам оценка на екесперимента, защото в никой момент, системата не е работила в оптималната конфигурация.
А оптимална, наричам следната постановка:

1.голяма чиния с контролер, който да я ориентира към слънцето.
2. Добра огледална повърхност.
3. Ефективно адсорбиране на топлината
4. Ефективно пренасяне на топлината
5. Рачионално използване на топлината


В моята постановка, използвах елипсовидна 60 см чиния, намерена пред блока.

Огледалната повърхност я постихнах с добро измиване, забърсване и лепене на лъскаво тиксо.

Тиксото се продава за изолация на тръби за парно. Обикновенно е широко 5см, но суигурно има и по-широко, но няма да е изгодно.
Най-достъпния вариант си е да се вземе "emergency blanket" това е майларено одеало, от същата материя, което да се залепи (може и само с вода, времемнно) на чинията, пък колкото изкара. Нали е само за тест. Одеалата ги има по разните магазини за стоки за оцеляване, за около 10 лв макс. (то май в БГ, каквото и да продаваш си е стока за оцеляване :lol: ) Тиксото не помня колко беше.

За адсорбиране на топлината, когато правех експеримента, ползвах алуминиев радиатор от сървърен процесор, напръскан с черен спрей за спирачки.
Както и да е, нищо не стана, защото топлината се разсейваше (даже не мерих и температури), но след ровене в нета намерих няколко идеи за подобрение:
Прозрачен термос - видях такъв в един уж "Немски" магазин, за 8 лв. Пълни се с вода и се пуска една топка тел за чинии, ако може неръждаема.
Телта, трябва да хване лъчите и да предаде топлината на водата. Значи трябва и да се напръска с черен матов спрей...

За оползотворяване на топлината, бих пробил 2 дупки в капака на термоса и с по един щицер, да се вържат маркучи за да се затвори системата...

Друг вариант е да се ползва соларна тръба, която е пригодена да адсорбира попадлата на нея топлина. Без телове и глупости. А и струва колкото термоса :roll: Но... дали няма да се счупи от разширението , само в единия край?
Има разни демонстрационни модули, от по 30 см, даже някакви балконни модели, но трудно, даже хич не се намират.

Та... за лъскавите чинии, аз си мисля че приложението може да е за соларно готвене... но стрябва термоизолация, на всички не облъчвани повърхности.


Между дугото, не че се хваля, но един ден, намерих нещо такова:
Изображение
Успях да взема лещата и сега чака подновяване на експеримента, със споменатите по-горе подобрения :snakeman:
Solar Death Ray :lol:
dvd_video - напреднал
Здравейте,

@Large : Да точно така. Нещо малко и практично като да си стоплиш вода или храна в планината.

Чинията е свалена от булсат ком, и понеже съм си я платил си е лично моя :D
Така де:

Това е чинията. Облепил съм я със станиол и тиксо. Станиола ноже да се намери във всеки магазин за стоителни материали в BG като топлинен щит който се слага зад радиатор с алуминиево фолио и топло изолация, но отрязява прекалено разсеяно ( дуфузно ) и резултантния интензитет не е достатъчно висок да стопли нещо по сериозно. За сега успях само да нагрея една гума и да си изгоря космите на ръката (не е нищо сериозно ;) ). Не ми трябва някакво скъпо индустриялно изпълнение, защото няма да е преносимо като тръгна на планина. Знам че като не следи слунцето няма да е ефективно, може да отида на пазар за термо датчици и едно ардуино илин МСП да я върти наляво надясно :D

Иначе кой метод е най подходящ. Искам да направя нещо дето грее добре, и да е годе-долу преносимо и дурако устойчиво :P
radius - майстор
Ей това отговаря на изискванията ти ;)
Изображение
hidrazin - майстор
чет сеп 27, 2018 5:01 pmdvd_video написа:
Нещо малко и практично като да си стоплиш вода или храна в планината.
Това ти е правилния отговор.

Изображение

Останалото е не работещи простотии.
Интересен ще си в планината с чиния на гръб....
:partyman:
Large - специалист
чет сеп 27, 2018 5:11 pmradius написа:
Ей това отговаря на изискванията ти ;)
Изображение
Да, котлона бие по всички параметри.
За в планината, където има вятър, всяка тракинг система ще трябва да е зверски презапасена откъм възможности, което я обезмисля.
Най добре е да се върти ръчно.
Този "станиол", който е показан на снимката е точно споменатото от мен Майларено фолио , но умишлено е надиплено и набръчкано да отразява дифузно. Все пак, това е гонения ефект за целта, с която е направено - за зад радиатора.

Автора да потърси такова:
Изображение
, сгънато изглежда такова:
Изображение

Предполагам, че със система за полагане от средата на чинията, със спирални движения навън, може да се постигне гладка повърхност, без прегъвания и балончета.
Важно е да се знае че това одеало е нещо като фолио за печене, на което от едната страна е нанесен алуминий. Тоест, едната страна е по-лъскава, но ако е оставена отвън, ще се скапе по-бързо. Тоест, трябва да се залепи с по-лъскавото надолу, за да остане найлона отвън, а алуминия отвътре.
... опа.. свършило ми работното вртеме... :-D
lov - майстор
Той поне да беше разгледал снимката с паницата дето я е показал и да види че тя си е със система за следене на слънцето по азимута. Тези колелца там от долу не са за украшение. :-D
Че и два линейни мАторя се виждат на кадрото за вертикалния наклон. :lol:
Lisko - майстор
чет сеп 27, 2018 5:11 pmradius написа:
Ей това отговаря на изискванията ти ;)
Изображение
Взе ми го от устата. Ползвам такъв от 17 години насам и няма грешка. Марков на фирмата "Примус".
Пиезо запалката си е на него. След работа се развива и ламелките върху които стои тенджерата се сгъват.
Тъй че за размерите няма какво да говорим, особено при сравнение със сателитна чиния която хептен не
работи нощно време, при облаци, мъгла и дори гора.
Преди тях съм имал един гръцки - пак газов но с кутия - бутилката се слага в нея и завива с капак изотдолу.
Дори той беше революция в сравнение с двата руски бензинови - единия без помпа, другия с помпа - легендарния "Шмель"
От шмела цялата раница се умирисваше на бензин, а тоя без помпата искаше баене и молитви докато тръгне.

Тема "Как да направя сателитна чиния на огледало?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: