Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Hursa - майстор
Не съм специалист.
До колкото разбирам - това, което по фирмите наричат "4 сезона" значително превъзхожда по слънцезащитни качества т. н. "ка" стъкло. Стъклопакет "бяло" -"4 сезона" с много малко превъзхожда по "топлоизолационни" качества стъклопакет "ка" - "бяло", но е чувствително по-скъп. Освен това "4 сезона" стъкло по светопропускливост значително отстъпва на "ка" стъкло (за "видимата светлина"). А "ка" стъкло отстъпва с малко по светопропускливост на "бялото" стъкло (също - за "видимата светлина").
При тройния стъклопакет се образуват две топлоизолиращи камери за стъклопакета. При стъклопакет "ка" - "бяло" - "бяло" чувствително ще загубите от ефективността на камерата "бяло" - "бяло" стъкло. Стъклопакета "ка" - "бяло" - "ка" ще оскъпи с много малко дограмата, като цяло по сравнение със стъклопакет "ка" - "бяло" - "бяло". Светопропускливостта също ще се намали с малко. Затова според мен е по-удачно да се ползва "ка" - "бяло" - "ка" за североизточно изложение - поне аз бих поръчал такъв.
iliya_i - майстор
Да се запиша и в тази тема :-D
Ка е с по-малка светопропускривост в сравнение с Low-energy меко покритие.
Виж какво дава доставчика на сръклопакети на Сити Комфорт:
https://www.bulit-glass.bg/energy-saving
https://www.bulit-glass.bg/faq&q=6#6
Нискоемисийните стъкла могат да бъдат с твърдо или меко покритие в зависимост от химичния състав на покритието и технологията на нанасяне. Никсоемисийните стъкла с меко покритие могат да се използват само след вграждане в стъклопакет. Нискоемисийните стъкла с твърдо покритие могат да се използват както в стъклопакет, така и при стандартно двойно остъкляване във вече съществуващи прозорци. Тази по-широка приложимост на стъклата с твърдо покритие се отразява в една по-висока цена, въпреки че те са далеч по-неикономични от нискоемисийните стъкла с меко покритие (при използване на нискоемисийни стъкла с твърдо покритие може да се достигне коефициент на топлопредаване U=1,7 W/m2.K. При определени условия нискоемисийните стъкла с меко покритие могат да гарантират U=1,1 W/m2.K). От своя страна стъклата с меко покритие са по-ефективни и по-евтини, но тяхната преработка изисква рязане и измиване при по-специални условия при по-големи инвестиции за специализирано оборудване. Това се дължи на по-слабата адхезия на меките покрития към стъклото и тяхната по-малката устойчивост на надраскване.
Hursa - майстор
Има два вида нискоемисионни стъкла - различават се по типа покритие, до колкото знам. С така нареченото "меко" покритие са с малко по-добра ефективност, но са по-скъпи и по-трудно се борави с тях - до колкото разбирам - на етапа на "събиране" на стъклопакета. В резултат се получава по-скъп продукт, по ефективност незначително превъзхождащи стъклопакетите в които се използват нискоемисионни стъкла с "твърдо" покритие (например Planibel LOW-E). Затова, сравнително рядко се използват стъклата с "меко" покритие.
(Светопропускливостта на стъклата с "меко" покритие също е малко по-малка, но пък слънцезащитните им качества са по-добри по сравнение със стъклата с "твърдо" покритие.)
Не претендирам, че съм прав. Но трудно се събира достоверна информация от рекламни текстове.
(Информация също от производител и също рекламна до голяма степен:
със слънцезащитни качества, също;
нискоемисионни с "меко" и "твърдо" покритие.)
naB4o - специалист
Аз съм от Варна, сменях всички прозорци в апартамента. Фирмата ми беше препоръчана от колега доволен от тях, аз бях на 90% доволен от услугите. От 24 мм б/б, минах на 44 ка/б/4с с топли дистанционери, газове и т.н. Профила беше 6-7 камерен на Рехау с допълнително трето уплътнение.
Относно затъмняване, има може би леко спрямо предходните пакети, но свикнахме за няколко дни.
bigshop - специалист
Стъклопакет "ка" - "бяло" - "ка" е безмислен, защото к-слоят трябва да е вътре в стъклопакета. С две к-стъкла правилната подредба е "ка" - "ка" - "бяло".

Но аз бих избрал "ка" - "бяло" - "бяло".
speka_rs - майстор
Колега, ако си готов да дадеш малко повече парички по добре си сложи komerlink 88, много съм доволен от този профил. Носи 44 мм стъклопакет, а обкова дали ще е Рото или Мако, ако сложен като хората нямаш грижи.
Тези фирми, който споменаваш ми напомнят малко за Варна. Единия komerlink 88, който набюдавам е монтиран във Варна от същата фирма и си свършиха добре работата.
Hursa - майстор
Нискоемисионния слой трябва да е на една от вътрешните повърхности във въздушната междина. Така е най-ефективен (по отношение на топлоизолиращите качества на стъклопакета) - намалява (значително редуцира) лъчистия топлообмен между повърхностите на двете стъкла "затварящи" газовата прослойка между тях.
Ако се номерират повърхностите на стъклата, например отвътре навън - вътрешната повърхност на вътрешното стъкло 1, външната повърхност на вътрешното стъкло 2 и т. н. - то повърхности 2 и 3 са една срещу друга. Нискоемисионната повърхност обикновенно е на позиция 2 при двоен стъклопакет. Но може и да е на позиция 3. На позиция 3 обикновено се разполага нискоемисионната (тя и "отразяваща" повърхност) при повечето слънцезащитни стъкла (често ги наричат "4 сезона"). Ефективността на позиция 2 по отношение на топлоизолиращите качества е малко по-голяма (в сравнение с позиция 3), но съвсем малко, до колкото разбирам. Ефективността по отношение на слънцезащитните качества на позиция 3 е по-изразена. (Разположението на рефлектиращия слой върху външната повърхност на външното стъкло има най-изразени предимства по отношение на слънцезащитните качества. Но е по-трудно за реализация, покритието е изложено на външните въздействия.)
При троен стъклопакет обикновено нискоемисионните (рефлексните) покрития са на позиция 2 и 5. Но при две "ка" стъкла може и да са на позиции 2 и 4 (т. е. "ка" - "ка" - "бяло"). Все пак, според мен, по оптимално (като цяло, за лято и зима) е разположението на позиции 2 и 5.
(До колкото разбирам, това делене на стъклата на "4 сезона", "ка", "нискоемисионни" с "твърдо" или "меко" покритие до голяма степен е условно - зависи какъв материал е използван за покритието и до колко е "дебело" покритието. Зависи и от качествата на стъклото, върху което е нанесено (има слънцезащитни стъкла при които ограничаващия светопропускливостта материал е в самото стъкло).)
Благодаря на всички за мненията, мисля да се спра на Кьомерлинг. Сега остава да реша за стъклопакета, един от коментаритр по-горе ме притесни, тъй като колегата обясни, че се губи ефективността при Ка/бяло/бяло. От друга страна взех да се отказвам от Ка/бяло/енерджи, тъй като нямам пряка слънчева светлина (около блока има други сгради, от които едната е стъклена и отразява слънчевата светлина) и не искам допълнително да затъмнявам апартамента. В този ред на мисли според вас коя е правилната комбинация? :rolleyes:
nikolay_1 - специалист
Ще цитирам собственика на фирма производител на стъклопакети и дограма от София.
На въпроса "Колега чувал ли са за стъклопакети ка-бяло-ка"
Отговорът беше "Ами, как да ти кажа.. за Германия само такива стъклопакети правим"

Аз си сложих ка-бяло-ка и само на фасадите, на които напича (запад) сложих 4с-бяло-ка.

Важно е да има трето уплътнение на крилото, профилът да е възможно най-широк, пвц дистанционер в пакета, както и най-вече монтажа.
По последното бих избрал кой да ми достави дограма. Но според мен си трябва доста четене, срещи с фирми, гледане на монтирани прозорци...
Или да намериш някой който разбира и можеш да му се довериш да те консултира !
:partyman:
Hursa - майстор
Между стъклата в стъклопакета топлината през въздушните междини между тях се пренася лъчисто и конвективно. (Като в случая интензивността на лъчистия топлопренос е по-голяма, по сравненение с конвективния.) Поставяйки нискоемисионен (рефлексен) слой на една от повърхностите обърнати една срещу друга - се намалява значително лъчистия топлообмен между стъклата.
(Разбира се, до колко ще се намали зависи от качествата на покритието. Стъклата по отношение на нискотемпературното инфрачервено излъчване, а телата излъчват в тази част на спектъра при температурите до които се нагряват при нормалната експлоатация на стъклопакета - са не прозрачни и с висока степен на "чернота" (силно поглъщат излъчването от тази част на спектъра). Също така тези покрития отразяват част от високотемпературното инфрачервено излъчване (по-голямата част от инфрачервеното излъчване на слънцето и излъчването от високотемпературни нагревателни тела), за което стъклата са от "прозрачни" до "полупрозрачни". Тези покрития отразяват и част от видимата част на спектъра, но това е много по-изразено при слънцезащитните стъкла.)
Затова, ако ползвате стъклопакет "ка" - "бяло" - "бяло" - ефективността на въздушната междина, по отношение на топлоизолиращите качества между двете "бели" стъкла ще бъде по-малка. Приблизително наполовина, спрямо ефективността и, ако на едната повърхност е нанесено нискоемисионно покритие.
(Но между стъклата има и още един вид топлопренос - през дистанционерите по периферията, които определят въздушната междина между стъклата - топлопренос, чрез топлопроводност. И въпреки малката им площ, този топлопренос е значителен (и причина за поява на конденз по периферията на стъклопакета, особено в долната му част, където се "събира" най-охладения газ). Затова е добре да се използват т. н. "топли" дистанционери, макар, че те имат свои недостатъци.)
Също така може да се коментира, какви са предимствата при използване на т. н. "инертни" газове. Но и без това стана дълго. :)

Тема "Смяна на дограма - Кьомерлинг или Века" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: