Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nеwage - специалист
Здравейте!
Правя ето тези машини за кълнове http://mikroferma.com
За оптималното развитие на младите растения е нужна и специфична температура, т.е. нагревател.

Експериментирах с всичко, което можете да се сетите - нагревателни шнурове, силиконови нагревателни кабели, размразители за хладилници, китайски подложки за терариум, фолио за подово отопление и т.н. Проверих всички родни производители на нагреватели, но нито едно не ми свърши работа.
В крайна сметка поръчах от тази фирма в Англия, специализирана в печатни нагреватели, но излизат солени - към 50 лв/бройката.

В момента съм на етап разработване на мой нагревател, приблизителен размер 420 х 280 mm, 12V/50W. Попаднах на ето този патент, използващ графитен прах и водно стъкло за направа на мастило за нагреватели, а също и на това видео .
Направих малко експерименти, забърках графитния прах с водно стъкло и наистина става електро-проводимо мастило с определено съпротивление.

Има няколко въпроса, с които не мога да се справя сам:
  1. Как да отпечатам нагревателя?
  2. На какво да отпечатам нагревателя?
  3. Как да сметна нагревателя? (като форма, писти и др.)
По първия въпрос попаднах на това, но мастилото, което ползват струва майка и баща... :o
В патента са дали следните пропорции за тяхното мастило:
  1. 30-40% графитен пр ах
  2. 20-25% водно стъкло
  3. 5-10% алуминиев силикат (E559, каолин)
  4. 2-3% алкохол
  5. 0.1-1% of a non-ionic surfactant; and
  6. 30-40% вода
Моля дайте идеи за печатния нагревател. Пропуснах да кажа - отоплителя няма да развива повече от 40-50С температура.
AAsat - специалист
А какво се получи с печатния нагревател, който се обсъждаше в края на миналата година в e-kak.info ?
radius - майстор
И мен ми е интересно какво стана.
Antonii - майстор
Незнам с какъв вискозитет е полученото мастило, но със ситопечат може и да стане.
Поръчвате си един такъв шаблон и може да печатате неограничен брой нагреватели.
Само като ориентир печатарското мастило, което е с гъстота на темперни боички минава през нея.
nеwage - специалист
чет мар 28, 2019 9:38 amradius написа:
И мен ми е интересно какво стана.
Нищо не стана. Нямаше кой да го изработи, фирмите за платки искат майка и баща за такъв голям шаблон.
Brassmonger - специалист
Ползвай проявител както са правили печатни платки едно време.
preslav - майстор
А такова нещо пробвал ли си да намериш?

Прикачен файл

обогрев заднего стекла.jpg
nеwage - специалист
вт апр 02, 2019 7:59 ampreslav написа:
А такова нещо пробвал ли си да намериш?
Нужен ми е точно определен размер. А и тези са слаби, трябват ми към 50W
hidrazin - майстор
ср мар 27, 2019 10:10 pmnеwage написа:
Направих малко експерименти, забърках графитния прах с водно стъкло и наистина става електро-проводимо мастило с определено съпротивление.
Но не и толкова ниско колкото ти трябва. Няма как да направиш мастило с графит което да ти свърши работа.
Просто не става с графит или слоя трябва да е мноооого дебел и няма да има повторяемост.
Тая рецепта с графита съм я правил преди повече от 15 години. И с други смеси пробвах - е не точно за нагревател де.
Вече ти сметнаха че ти трябва съпротивление около 3 ома което да издържа ток поне 4 ампера.
Единственият ти достъпен вариант е да го направиш от печатна платка.
Разбрах че не си намерил платкаджийница с достъпна цена.
Амииии ... ще трябва да се научиш да си ги правиш сам.
:partyman:
alien - специалист
ср мар 27, 2019 10:10 pmnеwage написа:
Експериментирах с всичко, което можете да се сетите - нагревателни шнурове, силиконови нагревателни кабели, размразители за хладилници, китайски подложки за терариум, фолио за подово отопление и т.н.
какъв е проблема? защо да не стават?

Тема "Печатен отоплител с графит и водно стъкло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: