Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
katerina_b - помощник
Здравейте,

Уточнявам, че въпросът е от жена, защото рискувам някой да се присмее.
Моля за съвет как се прикачва панта от ковано желязо като тази от снимката.
В момента правя сама подобна врата - дърво, обкантено с метален винкел 4см. Подпорите са стабилен метален профил. Хрумва ми единствено да ги направя със заварка. На прав път ли съм?

Благодаря предварително и извинете за лаишкия въпрос, но коскоджамите мъже покрай мен повдигат рамене и ходят да си правят маникюр, и да си скубят веждите :)
Поздрави!
Катерина
Прикачен файл:
Screenshot_20190505-103416.png
preslav - майстор
Може ли леко да уточниш, едно е как се захващат пантите към дървото, друго е как се захващат към носещите колони. В случая ми се струва, че пантите са по-скоро за декорация, а цялата тежест би трябвало да се поеме от металната конструкция, която освен себе си трябва да носи и тежестта на дървенията.
Жалко за проскубаните!
katerina_b - помощник
нед май 05, 2019 11:16 ampreslav написа:
Може ли леко да уточниш, едно е как се захващат пантите към дървото, друго е как се захващат към носещите колони. В случая ми се струва, че пантите са по-скоро за декорация, а цялата тежест би трябвало да се поеме от металната конструкция, която освен себе си трябва да носи и тежестта на дървенията.
Жалко за проскубаните!
Здравей, Preslav,
Поръчах подобни панти като на снимката, но още не са пристигнали. Към дървесината е ясно закрепването им, няма да ме затрудни, но не съм сигурна как да ги закача към металната колона. Ако се окаже, че са просто декоративни (въпреки че ме увериха, че са стабилни и носещи), това значи ли, че трябва да сложа допълнителни обикновени? Дървесината я обкантвам от 4-те страни с винкел, който вече съм заварила като рамка.
Благодаря!
Andri01 - майстор
Заварка. Диаметъра на самата панта трябва да бъде поне 15мм,за да носи тази тежест. Имам в предвид въртящата се част,едната от които се заварява към колоната ,другата си е с декоративната част към вратата. Добре ще бъде ако можеш да сложиш същата по размер панта /без декорацията/ ,по средата. Малко трудна и пипкава работа е напасването,но ще ти спести след време увисването на крилата.
lov - майстор
Вероятно ще са със заварка щом казваш че колоните са ти стоманени. Но като дойдат снимай и покажи. Тогава ще има повече яснота какво си поръчала.
preslav - майстор
Всичко е според зависи, тъй се казва де - според мен декорацията си е декорация, а носещите елементи трябва да са наистина носещи. Дублирането на пантите не е просто начинание, но според мен е задължително, другият вариант е вратите да са на колела, но тогава визията ще е друга. Трябва да се има предвид, че всяка панта си има естествено износване и след време вратите ще виснат, ще започнат да заяждат в горния си край и да зяпат в долния. Хубаво е да се помисли за възможността нещата да се коригират във времето (натяжки, обтяжки), а също така (поне според мен) най-сигурно е пантите да са на лагери, а не втулки.
katerina_b - помощник
Благодаря на всички за препоръките, полезно ми е всяко мнение.
И аз съвсем логически си мислех, че ще се нуждая от основни носещи панти, а тези да бъдат само за декорация. С други думи можех да си ги спестя, защото не държа вратата да е с обков от ковано желязо. Спонтанно ги поръчах...женска му работа.
На моята порта крилата са по 1,10 м.всяко, тоест няма да е толкова голяма и тежка като на снимката. Но все пак ще сложа трета средна панта, както ме посъветва Andri01.
Благодаря на цялата банда!
Останалото е в нежни женски ръце :)
katerina_b - помощник
нед май 05, 2019 12:07 pmlov написа:
Вероятно ще са със заварка щом казваш че колоните са ти стоманени. Но като дойдат снимай и покажи. Тогава ще има повече яснота какво си поръчала.
Lov, подобни на тази са моите. Но май съм в голяма грешка, защото сега ми просветна, че те са за окачване към дърво, а не към метален профил :( Мъка, мъка...

Прикачен файл

IMG_20190505_132320.png
lov - майстор
Това не пречи и да се заварят към колоната. А щом вратите са с метална рамка не е лошо и частта която е на вратата да бъде заварена и към нея за да стане по здраво. А останалото пак да си се захване с винтове към дървенията. Колкото е по спъната една врата има по малки шансове след време да провисне или да се разкриви.
katerina_b - помощник
нед май 05, 2019 2:04 pmlov написа:
Това не пречи и да се заварят към колоната. А щом вратите са с метална рамка не е лошо и частта която е на вратата да бъде заварена и към нея за да стане по здраво. А останалото пак да си се захване с винтове към дървенията. Колкото е по спъната една врата има по малки шансове след време да провисне или да се разкриви.
Под "спъната"да разбирам закрепена здраво на повече възможни места, за да не криваца и да висне в последствие, нали така?

Тема "Въпрос от жена за панта ковано желязо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: