Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, имам старо дървено бунгало (30+ годишно), което искам да приведа в годен за живот вид. Първата стъпка е смяна на покрива и изолация на покрива.
Интересува ме дали мога да сложа изолация от каменна вата (10 см) над осб (или подобните плоскости) на които е накована старата гофрирана ламарина? Това би означавало да сложа нова рамка от летви за да се задържи изолацията, осб плоскости, на които да сложа отгоре хидро изолация, битумен килим и битумни керемиди. Пропускам ли нещо?

Интересува ме дали:
Това няма ли да е прекалено тежко за старата дървена конструкция?
Слагайки отгоре хидроизолация и битум няма ли да се заформи конденз и да се намокри ватата? Или трябва и паропропусклива мембрана да се сложи? Къде се слага тази мебрана?
Има ли къде да намеря инфо как са правени тези бунгала за да знам дали мога да използвам подпокривното пространство?

Поздрави :)

Прикачен файл

pokriv.jpg за придобиване на визуална представа :)
preslav - майстор
пет апр 19, 2019 7:57 pmmiroton написа:
термопанели
Особено ако питащият държи да подивява и при най-малкия дъжд.
VLADO66 - майстор
Може да се направи както го описваш, но от снимката не се вижда каква е конктрукцията на бунгалото и доли ще понесе този допълнителен товар.Ако не тече покрива, се замисли дали не е по-удачно да му сложиш някакъв евтин климатик, вместо да преправяш покрива. Сумарно ще ти излезе към 50 лева на квадрат.
Чираче - майстор
ср апр 24, 2019 11:41 ampreslav написа:
пет апр 19, 2019 7:57 pmmiroton написа:
термопанели
Особено ако питащият държи да подивява и при най-малкия дъжд.
Ако се остави само с термопанели, да. Чува се дъжда. Но, ако се шумоизолира и термоизолира с още 10 см вата, +обшивка, нищо няма да се чува. И ще забрави завинаги за проблеми с покрива.
ben84 - специалист
Пък аз на село имам остъклена тераса покрита с десетина квадрата ламарина и като завали ме приспива шума :roll:
preslav - майстор
пет апр 26, 2019 3:21 pmben84 написа:
Пък аз на село имам остъклена тераса покрита с десетина квадрата ламарина и като завали ме приспива шума :roll:
Звукът от ламарината и панела е различен, но това се разбира едва след като завали първия тих дъжд.
ср апр 24, 2019 2:56 pmVLADO66 написа:
Може да се направи както го описваш, но от снимката не се вижда каква е конктрукцията на бунгалото и доли ще понесе този допълнителен товар.Ако не тече покрива, се замисли дали не е по-удачно да му сложиш някакъв евтин климатик, вместо да преправяш покрива. Сумарно ще ти излезе към 50 лева на квадрат.
Оказа се, че тече, ламарините са изгнили и на няколко места е протекло. Затова смяната е наложителна. Но и аз си мисля, че става много тежко.

Благодаря за отговорите и предложените термопанели. Не са лош вариант, нямам против шума от дъжда. Но няма да прибегна към тях, измислих друга "схема". Тъй като както писах по-горе е протекъл и е наводил и талашитените плоскости на тавана се наложи да сваля целия таван. Разкри се подпокривната конструкция съставена от 7 ферми носещи дъсченото покритие на покрива и ламарините. Затова преди да сложа новите плоскости за таван ще наредя между носещите греди, непосредствено над тавана, 10 см стиропор (защото нали пропуска пара и не задържа водата в себе си, а и до колкото четох водата на му влияе на изолационните качества както на ватата). Така планирам да имам изолация директно над тавана и би трябвало да е по-топло.
Така че покрива ще си е с осб за изравняване, хидро мембрана и битумни керемиди, а изолацията ще е над тавана.

Според вас дали пропускам важен детайл?

Поздрави и благодаря за отговорите ви :)
preslav - майстор
Да, допускаш един важен детайл, че "стиропорът" също "гълта" влага, а от това топлоизолационните му свойства падат в канала.

Тема "Покрив на дървено бунгало" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: