Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
hidrazin - майстор
чет май 09, 2019 11:18 pmzz_stefanov написа:
Така е, но какво и спазват на наредбата, като тази тяхна земя може да се окаже с напрежение над истинската. :)
Разбирай, какъв е смисъла за нас от трипроводна инсталация, ако земята не е сигурна.
Не е точно така. На една линия от трафо има закачени 20-30 къщи.
Преди години жиците от въздушната мрежа влизаха от стълба директно в къщата.
Няма табла на улицата, няма колове макар и някои фиктивни.
Към крайните къщи съм измервал 40-50 волта между "нула" и поцинкованата тръба на чешмата в двора.
Абе направо си щипе от нулата... Сега такива неща са изключение и няма как да не е така.
Все пак тук става сума за групов повторен заземител - от тези 20-30 кола 1/3 да биват и нещата замязват.
Тези всичките колове са обединени с нулевия проводник.
Както се казва - количествените натрупвания водят до качествени изменения.
:partyman:
P.S. Разбира се много по-сигурно е да си направиш собствен, измерен и в норми собствен заземител в двора.
Има и някои подробности... :-D
zz_stefanov - майстор
Точно подробностите са важни. Досега при мен само аз бях с външно табло (пластмасово без заземителен кол). Би трябвало да имам доверие в заземяването на нулата, защото съм първи след трафопоста, но си имам собствен кол и не съм събрал нулата с него. Сега поставят на всички останали къщи външни табла и бият заземяване, но като знам че там е скала, много се съмнявам в него. Ще наблюдавам как са нещата и ще решавам по късно дали да ги обединя.
Автора на темата мае е с подземен кабел, таблото му е вкопано.
пет май 10, 2019 5:53 amzz_stefanov написа:
Точно подробностите са важни. Досега при мен само аз бях с външно табло (пластмасово без заземителен кол). Би трябвало да имам доверие в заземяването на нулата, защото съм първи след трафопоста, но си имам собствен кол и не съм събрал нулата с него. Сега поставят на всички останали къщи външни табла и бият заземяване, но като знам че там е скала, много се съмнявам в него. Ще наблюдавам как са нещата и ще решавам по късно дали да ги обединя.
Автора на темата мае е с подземен кабел, таблото му е вкопано.
Ето снимкa: 1) таблото - заземяване.

https://eto-snimki.alle.bg/ :rock:
VLADO66 - майстор
Тия шини дето ги боцкат до коловете са за парлама и земно на таблото дето се вика.Напрежение в нулата се наблюдава когато има неравномерен товар на фазите или така наречената мръсна 0.
hidrazin - майстор
пет май 10, 2019 5:30 pmprimastar86 написа:
...Ето снимкa: 1) таблото - ...
Прикачен файл:
tumblr_pfokz79JFj1vdbx3no1_540.jpg
tumblr_pfokz79JFj1vdbx3no1_540.jpg (51.07 KиБ) Видяна 4335 пъти

:partyman:
kozl - майстор
чет май 09, 2019 7:28 pmzz_stefanov написа:
чет май 09, 2019 7:24 pmprimastar86 написа:
..... ......


http://tpetrov.com/pictures/jpg/faz-6878-28d.jpg
Забрави за това.
Много неща трябва да се проверят, но не с това.
Аз си го пазя, защото освен цифроманията има и глим лампа с резистор + лупичка и стаа за фазоуказател.
А ето снимка на аналогови "фазомери" :-D
Прикачен файл:
Фазуказу.jpg
Най ми харесва UNIOR-а, че най добре се вижда глимката като светне.
Последна промяна от kozl на съб май 11, 2019 8:31 am, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
пет май 10, 2019 5:30 pmprimastar86 написа:
пет май 10, 2019 5:53 amzz_stefanov написа:
Точно подробностите са важни. ...... ...
Ето снимкa: 1) таблото - заземяване.
https://eto-snimki.alle.bg/ :rock:
А можеш ли да дадеш снимка от вътре дали са заземили локално нулата...
пет май 10, 2019 5:51 pmVLADO66 написа:
Тия шини дето ги боцкат до коловете са за парлама и земно на таблото дето се вика.Напрежение в нулата се наблюдава когато има неравномерен товар на фазите или така наречената мръсна 0.
..... защото може наистина да са за парлама в случая.
Аз съм с пластмасово табло не са го заземили, другите метални сега ги заземяват, но не знам дали не е само корпуса :)
Christo - майстор
Ето как изглежда чисто новото ми табло. Шкафът целият е от пластмаса и затварянето е цяла процедура от напъване, кривене и натаманяване. Доставен е от Чехия, разбира се...., монтажът нашенски. Какви фази, какви нули, какви пет лева?

Прикачен файл

20181202_101042.jpg

Прикачен файл

20181202_101035.jpg

Прикачен файл

20181202_101032.jpg

Прикачен файл

20181202_101023.jpg
zz_stefanov - майстор
съб май 11, 2019 1:04 pmChristo написа:
Ето как изглежда чисто новото ми табло. Шкафът целият е от пластмаса и затварянето е цяла процедура от напъване, кривене и натаманяване. Доставен е от Чехия, разбира се...., монтажът нашенски. Какви фази, какви нули, какви пет лева?
Е, нулата ти е заземена :)
tzetz009 - специалист
:? ..... и четири къщи на общо 100 ампера бАшони !?! Доста икономичен план !

:partyman: :partyman: :partyman:

Тема "Ел. инсталация - мост между "нула" и "земя"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: