Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Не бъркайте подово с вода 30*С и 5см изолация с радиаторни тръби с вода 80*С без изолация под тях. Задължително трябва да са в тръбна изолация, а не в гофра. Подмяната на такава тръба в 95% от случаите е невъзможна, така че няма смисъл, само излишни топлозагуби.
stenly1988 - помощник
вт юни 11, 2019 8:16 amAntonii написа:
Аз от физиката знам, че топлината обикновенно върви нагоре пък и човека пише за теракотени плочки, а не за паркет.
В случая даже ако не се сложи тази изолация ще има ефекта на подово отопление.
За мен лично това е излишно, но въпрос на личен избор.
Благодаря за мението .
Но идеята ми е да отоплявам апартамента с радиатори затова искам да имам минимални топлинни загуби затова изолирам и тръбите.
Също така самите тръби ще минават по край сените , възможно най- далеч от централните части на стаите които и съответно са най-малко натоварени всмисъл няма да се преминава отгоре , а и е възможно върху тях да има диван, гардероб и т.н. което означава , че ефекта от подово отпление ще се изгуби. Освен това темепратурата на водата ще е 50-60*С което доколкото знам е вредно за обитателите на жилището, защото води до редица проблеми като разширени вени , ставани болки и др. затова и подовите отопления използват и по-ниска температура на водата и се правят на отделен кръг когато са в комбинация с радиатори или конвектори.
D103314 - специалист
[quote=Antonii post_id=979946 time=1560230193 user_id=24225]
Аз от физиката знам, че топлината обикновенно върви нагоре пък и човека пише за теракотени плочки, а не за паркет.
В случая даже ако не се сложи тази изолация ще има ефекта на подово отопление.
За мен лично това е излишно, но въпрос на личен избор.
[/quote]

Колега ако прочетеш малко по внимателно нагоре, там пише, че автора на темата ще полага отгоре ламинирам паркет...върху плочките...така, че..... :?...ламинирания паркет, доколкото съм чувал се нагрява до 28-29градуса, а при него ще върви вода 50-60градуса.
шоп - майстор
Да не забравяме и линейното разширение от температурните колебания. Затова задължително в изолация.
Antonii - майстор
В съвременното стоителство тръбната разводка от колекторната кутия принципно върви под замазката.
И никъде несъм видял или прочел изискване тръбата от колектора до радиатора да се полага в изолация.
Най-често са монтирани в гофрирани тръби които са достатъчни да поемат линейните разширения.
Същите тръби минават под ламинат и под други видове подови покрития. И при правилно поставени такива няма никакви проблеми.
А това, че водата в тръбата е 60 градуса, не означава, че и на повърхността на ламината температурата ще е толкова.
Но щом човек иска да си слага изолация, то да си я слага. Лошо нема.
stenly1988 - помощник
пон юни 10, 2019 1:14 pmbrassSob написа:
А защо пък ф20.
Защото след време ако реша да заменя радиаторите с конвектори , за тях са необходими тръби ф20 поне според спецфикацийте .
шоп - майстор
ср юни 12, 2019 12:06 pmstenly1988 написа:


Защото след време ако реша да заменя радиаторите с конвектори , за тях са необходими тръби ф20 поне според спецфикацийте .

Много мъдро решение. Приветствам!

Даже един съвет от мен...ако имате дълги трасета над 8-10м в едната посока си заложете тръба ф 25

Лично аз към конвектор с топлинна мощност до 7-8 киловата полагам полипропиленова тръба със стъклофибър ф32.

С горе изброените Ф-та си гарантираме дебит с минимални хидравлични съпротивления и евтина нисконапорна помпа. Няма да има въпроси от типа: "Помощ! Конвектора духа студено или далчните радиатори са студени"
brassSob - специалист
ср юни 12, 2019 12:06 pmstenly1988 написа:
пон юни 10, 2019 1:14 pmbrassSob написа:
А защо пък ф20.
Защото след време ако реша да заменя радиаторите с конвектори , за тях са необходими тръби ф20 поне според спецфикацийте .
Така е. За охлаждане обаче.
шоп - майстор
ср юни 12, 2019 12:39 pmbrassSob написа:
ср юни 12, 2019 12:06 pmstenly1988 написа:
пон юни 10, 2019 1:14 pmbrassSob написа:
А защо пък ф20.
Защото след време ако реша да заменя радиаторите с конвектори , за тях са необходими тръби ф20 поне според спецфикацийте .
Така е. За охлаждане обаче.
Тц!
И за отопление.


Често гледам сеира, как мръзнат хората като до конвектора е пусната тръба ф16

Ми тя тръбичката ф16 е със стена 2мм и светлия отвор е 12мм. Като сложим и масовите китайски фитинги, където имаме дроселиране до 10мм проблема става огромен и ситуацията трагична.

Отопление с конвектори се практикува с нискотемпературно отопление от газов кондензен котел или термопомпа.

Много ми е интересно колко ще топли конвектор при подаване на 32-35 градуса топлоносител ако няма дебит през него:-)

Но който е решил да спести едини 50-100 лв да залага ф16. Хозяин-барин, казват руснаците.
brassSob - специалист
ср юни 12, 2019 1:00 pmшоп написа:
ср юни 12, 2019 12:39 pmbrassSob написа:
ср юни 12, 2019 12:06 pmstenly1988 написа:


Защото след време ако реша да заменя радиаторите с конвектори , за тях са необходими тръби ф20 поне според спецфикацийте .
Така е. За охлаждане обаче.
Тц!
И за отопление.


Често гледам сеира, как мръзнат хората като до конвектора е пусната тръба ф16

Ми тя тръбичката ф16 е със стена 2мм и светлия отвор е 12мм. Като сложим и масовите китайски фитинги, където имаме дроселиране до 10мм проблема става огромен и ситуацията трагична.

Отопление с конвектори се практикува с нискотемпературно отопление от газов кондензен котел или термопомпа.

Много ми е интересно колко ще топли конвектор при подаване на 32-35 градуса топлоносител ако няма дебит през него:-)

Но който е решил да спести едини 50-100 лв да залага ф16. Хозяин-барин, казват руснаците.
Според теб той какви конвектори ще сложи? 2.5 макс 3 кВ...Ф16 е предостатъчно за неговия случай.

Тема "Полагане на тръби за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: