Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
stenly1988 - помощник
Здравейте,
Ще изграждам отоплителна система в жилещето ми , става върпос за 3-стаен апартамент като във всяка стая ще има по един радиатор , а в банята - лира.
Въпросът ми е по отношение на полагането на тръбите. Т.к. към момента пода в по-голямата си част е от теракотени плочки които не искам да запазя идеята ми е да прокопая канали в пода по които да прокарам тръбите (PEX-AL-PEX ф20 заедно с дунапренена изолация) и след това отгоре да наредя ламиниран паркет.
Това което ме притеснява е как да защитя тръбите срещу натиск от горе и същевременно да запълня каналите така, че да се получи добра повърхност за редене на паркета.

Ако може да ми дадете някакви съвети или препоръки ще съм Ви благодарен .
шоп - майстор
Копаеш по-дълбоки канали. Полагаш тръбите с изолацията и отгоре замазваш.
stenly1988 - помощник
пон юни 10, 2019 1:04 pmшоп написа:
Копаеш по-дълбоки канали. Полагаш тръбите с изолацията и отгоре замазваш.

Мерси,
Колко да е дебела замската и с какво да я направя , цимент и пясък 1:3 дали ще е достатъчно здраво ?
шоп - майстор
Замазваш с каквото имаш под ръка. Може и цимент + пясък
Може и с лепило за плочки, лепило за ЕПС, теракол... абе изобщо за запълване на канали ако имаш останали чувалчета някакво строително лепило може да ги използваш

2 см ако е замазката над изолацията ще е супер за циментово пясъчна замазка.

за друг тип лепила и 1 см може да е достатъчен...нали каналите няма да са по-широки от 40мм
Antonii - майстор
А идеята на изолацията неразбрах каква е?
D103314 - специалист
Да не нагряват локално паркета и да се разшири там, където минават тръбите. Отделно да не отдава топлина надолу към комшиите.
Antonii - майстор
Аз от физиката знам, че топлината обикновенно върви нагоре пък и човека пише за теракотени плочки, а не за паркет.
В случая даже ако не се сложи тази изолация ще има ефекта на подово отопление.
За мен лично това е излишно, но въпрос на личен избор.
lyubohar - майстор
И моите 2 стотинки.
Аз бих ги поставил тръбите в ПВЦ тръби за елинсталации за лесна смяна при нужда.И задължително без снадки в пода!
Освен това ако си с теракот и в топлоизолация.Имам горчив опит-отдолу под кухнята беше старата инсталация на топлофикация.Един ден за секунди теракота се изду като наводнен паркет и се потроши.

Тема "Полагане на тръби за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: