Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brassSob - специалист
Относно тръби и фитинги. Аз лично залагам само на HENCO. Всеки си има предпочитания за марка, моето е HENCO.
шоп - майстор
ср юни 12, 2019 1:21 pmbrassSob написа:

Според теб той какви конвектори ще сложи? 2.5 макс 3 кВ...Ф16 е предостатъчно за неговия случай.
Нямам никаква идея какви конвектори ще сложи. Ако мисли с главата си ще сложи преоразмерени за да може да се грее и с топлоносител 35 градуса и да се охлажда да речем директно със сондажна вода с температура 14 градуса.

Вкъщи съм с 8 конвектора по над 7,5 киловата всеки за стаи по 16 м2 всяка

Това ми позволява отопление с термопома с топлоносител 30-32 градуса и охлаждане със сондажна вода без ТП.

Мощността на конвектора обикновенно е дадена при 50 и 60 градуса топлоносител, вентилатор на макс и и температура на стаята 20 градуса.
Че кой ползва конвектори при тези параметри?!
brassSob - специалист
Човек говорим за 3 /три/ стаен апартамент. Какви сондажи, какви топлоносители???
шоп - майстор
Не всичко се отоплява с пелети :idea: Там можем да имаме топлоносител 60-70 градуса и да заххранваме с тръбички ф16

При отопление с кондензни газови котли и отопление и охлаждане с термопомпа топлоносителя може да е 35 гр за отопление и 15 гр при охлаждане... четете бе хора! Трябва си дебит.

И последно има апартаменти на първи етаж със собствено мазе и/или гараж със сондаж. Невероятно но факт.
Antonii - майстор
В къщи сме с конвектори с мощност около 5,5 квт на трета скорост и са подвързани с тръби Ф16.
Ползват се на нискотемпературно газово отопление и досега не е имало случай да е било студено.
Ако някъде е студено, то проблема едва ли е в тръбите. По-скоро е в неправилно избраната мощност на конвектора.
stenly1988 - помощник
Благодаря на всички за съветите вече имам план за действие , тази седмица започвам изкопни дейности в апартамента :)
Ако всичко мине благополучно ще дам отчет през какви стъпки съм минал при изграждането на цялата отоплителна инсталация за да е от полза на други колеги които сами решат да си правят инсталация с термопомпа .
шоп - майстор
Дано не сте се подлъгали от някой мнения да захраните конвекторите с тръби ф16.

Термо помпа + конвектори ф16 за мен е трагедия.

Не случайно фабричните конекторни връзки на конвектора са с присъединителна тръба 3/4 :idea: :idea: :idea:
Успехи!
stenly1988 - помощник
пон юни 17, 2019 4:35 pmшоп написа:
Дано не сте се подлъгали от някой мнения да захраните конвекторите с тръби ф16.

Термо помпа + конвектори ф16 за мен е трагедия.

Не случайно фабричните конекторни връзки на конвектора са с присъединителна тръба 3/4 :idea: :idea: :idea:
Успехи!
Както писах в началото ще използвам ф20, но няма да захранвам конвектори , а радиатори .Идеята ми да ползвам ф20 е да осигуря по-добър дебит към радиаторите и на второ място да имам опцията в бедеща ако реша да ги заменя с конвектори.
шоп - майстор
Прочетох, но съм минал по този път и от опит ти казвам, че ТП + радиатори не е добра комбинация.

Освен ако радиаторите не са поне четрикратно преоразмерени:-) Няма да ти хареса сметката за тока ако ТП подава вода с температура 50 градуса. Особено ако е въздух/вода.
Ако е вода/вода и подаваш 35 гр и по-малко ще си в рая!
Пак от опит го пиша.
Успехи!
stenly1988 - помощник
Здравейте,
Да кажа в крайна сметка как реализирах проекта :
1. Постарах се да направя малко по - дълбоки канали за тръбите така, че да има поне 3-4 см замазка върху тях.
2. Използвах замазка на Baumit - Solido E225 за запълване на каналите.
3. На местата където няма да има голямо натоварване (ежедневно преминаване върху тръбите ) съм сложил мрежа арматура, а при по - натоварените участъци върху вече положените тръби слагах UС профили за гипсокартон които перфектно обгръщат тръбата и изолацията .

Тема "Полагане на тръби за парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: