Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nike_3d - помощник
Здравейте,
Направих си цифрова плазмена машина, но се оказа, че имам проблем. Проблема е следния:
Плазмата е 120А с пилотна дъга и когато се натисне бутона за рязане ми смущава системата и стъпковите мотори започват да се движат на където си искат. Има някаво статично електричество или магнитно поле което смущава системата. Въпроса ми е как да го изолирам. Благодаря Ви предварително.
pansim - майстор
120А плазмен резак е сериозна мощност. Значи е трифазна.
Виж дали не се получават по захранването тези проблеми...но с подобни мощности си е сложна работата
nike_3d - помощник
Да трифазна е. Найстина е доста сериозна машина. 40мм ламарина я реже, при 3мм дебелина скороста е уникално бърза. Ако може някой да помогне ще съм доста благодарен. Ако знае как да го направи да заповяда в Пазарджик. Аз ще му платя разноските и т.н.
edesign - специалист
едва ли някой може да ти отговори така поставен върпоса
120А е много голям ток (приближава се до електрожен), смущенията които ръси са огромни и те влизат навсякъде - по захранване, по цифрови входове за посока и импулс за управление на моторите и къде ли още не. Трябва да започнеш да търсиш нещата едно по едно - екранираш кабели, замасяваш и т.н.
alien - специалист
лично не съм правил плазма но трябва да се подходи много сериозно, смущенията са ненормални
виждал съм в опътване на някаква плазма даден пример на правилно и грешно заземяване, с цел да не смущава други уреди в работилницата, но едва ли ще го намеря отново
много внимателно трябва да се прегледа заземяването, има значение кое към кое е заземено/замасено
НЕ ТРЯБВА!!!! да има затворени контури на замя/маса
връзката с компа трябва да е галванично разделена, и всички входове да са възможно най нискоомни
в някои случаи по кабелите се слагат дебели феритни пръстени, но всичко зависи от къде и как влизат смущенията, трябва да се провери
на захранването също се слагат филтри, за да се развърже по висока честота и да се избегнат затворени контури, траф не е достатъчен, капацитета между първична и вторична може да стигне няколко нано фарада, където ВЧ си минава без проблем
и още тънкости има но сега това се сещам, трябва да се мисли на място според случая
nike_3d - помощник
От проведените опити се установява, че плазмата влияе на контролера на CNC машината. Как установихме това със следните варианти:
1. Всичко си е навързано - пускаме плазмата и моторите почват да се движат.
2. Гасим компютъра (да не би да влияе на него) и остамяме системата да работи.(компютърно базирана с мач3) - пускаме плазмата и моторите се движат.
3. Махам кабела на LTP порта (да не би да е като антена и да дава импулси) при включена система и изгасен комп - палим плазмата и моторите се движат.
4. Махам и кабелите от контролера към драйвърите при включено захранване на системата (тоест има ток в моторите и драйверите но контролера неможе да комуникира с тях) - палим плазмата и моторите не се движат.

Тоест плазмата влияе на контролера. Какво правим тогава?
alien - специалист
на кое казваш контролер? моушън контролер или някаква брейк аут платка?
nike_3d - помощник
Контролера:
http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod ... g&show=365
Контролер-K4AX-PWM

Драйверите:
http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod ... g&show=880
Драйвер HY-DIV168N-3.5A

Стъпковите мотори са:
http://www.exoror.com/datasheet/60BYGH301B.pdf

Захранването е:
24V 350W импулсно.
edesign - специалист
На платката гледам има някакви интегрални схеми предполагам логики - трябва да има филтриращи кондензатори на захранването на всяка, около бързите оптрони също т.н. Тази фирма е доста коментирана в темите за CNC и трябва внимателно да се оглежда всичко взето от тях. За да може да ти се помогне свържи се с фирмата, защото така без схема на тази платка само може да се гадае. А както проблема може да е в схемата,така може да е и в разположението на пътечките на платката.
И гледам всички слагате някакви огромни захранвания 350W. Предполагам сте гледали да минете тънко и това е някакъв 100% китайски боклук и сигурно е от магазин за ЛЕД осветление. За тези мотори захранване, което дава 3А на 24 волта е напълно достатъчно - т.е. 80 вата.
alien - специалист
при фабрични устройства първо се пита производителя (нямам личен опит със сириус но всички които имат са негативно настроени, както към качеството така и към съпорта)

тези неща в метална кутия ли са? ако не - трябва
смущенията могат да влязат от всякъде, от захранване, по кабели, или индуктивно
трябва да се разгледа внимателно схемата и да се търси

Тема "CNC плазма проблем" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: