Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vlmg - помощник
пон юни 17, 2019 10:26 pmtzetz009 написа:
пон юни 17, 2019 10:05 pmvlmg написа:
пон юни 17, 2019 5:40 pmtzetz009 написа:
Изпробвай друго регулиране на напрежението . Преработката е малка .LM723_1_edit.png

:partyman: :partyman: :partyman:
тука може ли да се добави регулиране на тока
Е как да не може ! Това , че на схемата , която аз съм постнал го няма "твоят" потенциометър R11 от 500 ома не значи , че трябва да го махаш :-D !!! Той ти е ВАЖНИЯТ ! Двете схеми са без малко почти 1 към 1 !

:partyman: :partyman: :partyman:


ако може да надраскаш къде точно се слага този потенциометър (на пейнт надраскано може дори) Преди да ме упрекнете, не забравяйте че съм любител и ако знаех как, къде, какво нямаше да пиша тук
plamen6703 - майстор
вт юни 18, 2019 11:16 amvlmg написа:
Преди да ме упрекнете, не забравяйте че съм любител и ако знаех как, къде, какво нямаше да пиша тук
Упреците са до толкова, че образно казано искаш да четеш без да познаваш буквите. Нито една от приложените схеми няма да може да я "подкараш" без допълнителна настройка /да я оживиш/ . За целта се иска да можеш малко с малко да четеш схеми. В случая за любител като теб, който почти нищо не знае е най-добре да купиш нещо готово. Огледай за лабораторни захранвания "ТЕС", има различни модели, стари са, тежки, но най-важното е, че са евтини и вършат работа :)
Успех! :partyman:
vlmg - помощник
мислех, че форума е място където можеш да научиш нещо (или ако знаеш да помогнеш на друг) простете ако греша. Идеята беше да направя (с ваша помощ) въпросното захранване и да направя тема в която е обяснено стъпка по стъпка за да може следващия които се опита да не се лута като мен месеци и накрая да получи отговор от типа "ми то в магазина има готово".
plamen6703 - майстор
Желанието ти беше да ти се помогне със схема, идеята беше да я реализираш сам с желаните от теб елементи. Има два добри варианта с елементи, които предпочиташ и ги имаш!
Тук въпроса вече опира до можене да реализираш схемите, а моженето е свързано със знания, които не могат да се учат по форумите, има ги в учебниците.
Не знам дали разбираш, но слагаш каруцата пред коня, първо е добре да имаш някаква предварителна подготовка, да знаеш как функционира дадена електронна схема /това не е само запояване/ и тогава да я реализираш. Може да възникнат въпроси, да ти се дадат отговори, но да можеш да разбереш отговора. С "надраскване" на схемата няма да стане, ако не заработи отново няма да знаеш какво да правиш и реално си с вързани очи и ръце от незнание.
Искаш схема на захранване 30V/10A, сигурен ли си, че това ти трябва, знаеш ли колко е мощността, имаш ли такъв трансформатор?
Дано вече е по "топло" и не мислиш, че нещо лошо ти се казва :) ! :partyman:
vlax - майстор
вт юни 18, 2019 6:41 pmplamen6703 написа:
..... а моженето е свързано със знания, които не могат да се учат по форумите, има ги в учебниците. ....
....и практика.
Мислех да не пиша,ама не се сдържах.
Едно време нямахме избор,да купиш захранване беше скъпо,не всеки можеше да си го позволи и затова си ги правехме сами.Те и частите бяха скъпи,не както сега.Сега дойде времето, когато частите са евтини, а труда е по-скъп най общо казано,има си и изключения.Не мога да разбера защо трябва да се напъваш да правиш нещо,което професионално е направено и са добри ,независимо от габаритите и може да го купиш за без пари,говоря за ТЕС-овете.Ако толкова ти е жал за тези транзистори и е въпрос за използването на транзисторите,вземи ги хвърли и си вземи/преправи едно захранване и забрави за тези транзистори.
ПП Пламен писал си ми съобщение,но късно го видях,беше вече изтрито.За какво става въпрос?
vlmg - помощник
явно името на форума е сбъркано или аз съм грешка (направи си сам а получаваш отговор купи си готово няколко пъти при което се губи смисъла и удоволствието сам да го направиш) .


Трафа е огромен има етикет но не се чете добре но на устройството от което го свалих пишеше 1500w. Използвал съм грец 1000V/50A (преди да ме упрекнете че няма смисъл от такъв да кажа че такъв имах в кашона плюс 6 кондензатора по 4700uf запоени на него) Дали ми трябват 30в и 10А вероятно не но никога не знаеш. Дадени ми бяха решения за заданието но нито 1 схема не отговаря на 100% на заданието, ако знаех как да модифицирам някоя готова щях да кръстя темата как да си направим лабораторно захранване за начинаещи. Колкото до знанията и опита които имам или липсват надявам се да се похваля след време. Благодаря на всички който написаха в гугъл схема на лабораторно захранване на различни езици и постнаха схеми (аз също използвах търсачките) идеята беше някой който е реализирал такава да пише, но явно всички тук ползват готови от магазина.

Моля модератора да изтрие темата защото някой ще прочете 4 страници спорове и почти нищо полезно, за да стигне до заключението че е по добре да си купи готово.

Благодаря на всички за отделеното време и се извинявам за изгубеното такова.
iliya_i - майстор
вт юни 18, 2019 7:28 pmvlmg написа:
явно името на форума е сбъркано или аз съм грешка (направи си сам а получаваш отговор купи си готово няколко пъти при което се губи смисъла и удоволствието сам да го направиш) .


Трафа е огромен има етикет но не се чете добре но на устройството от което го свалих пишеше 1500w. Използвал съм грец 1000V/50A (преди да ме упрекнете че няма смисъл от такъв да кажа че такъв имах в кашона плюс 6 кондензатора по 4700uf запоени на него) Дали ми трябват 30в и 10А вероятно не но никога не знаеш. Дадени ми бяха решения за заданието но нито 1 схема не отговаря на 100% на заданието, ако знаех как да модифицирам някоя готова щях да кръстя темата как да си направим лабораторно захранване за начинаещи. Колкото до знанията и опита които имам или липсват надявам се да се похваля след време. Благодаря на всички който написаха в гугъл схема на лабораторно захранване на различни езици и постнаха схеми (аз също използвах търсачките) идеята беше някой който е реализирал такава да пише, но явно всички тук ползват готови от магазина.

Моля модератора да изтрие темата защото някой ще прочете 4 страници спорове и почти нищо полезно, за да стигне до заключението че е по добре да си купи готово.

Благодаря на всички за отделеното време и се извинявам за изгубеното такова.
До тоя момент се въздържах и аз, ама.....
Явно не е сбъркано (форума е "Направи СИ сам", а не "Направи МУ на готово"), но няма как да се помогне на човек, да се образова само от форум, особено като не желае да чете и мисли, а чака някой да му реализира на готово точно неговата идея.
Та ако (случайно) имаш желание да се учиш - първо опитай някое от предложенията. После го модифицирай веднъж. След това отново. И така до постигане на желаният резултат, който така и не можа да обясниш какъв е, освен да се изхарчат точно наличните елементи, дето струват по два за лев.

И запомни! Никой тук не ти е длъжен. За това ако искаш да направиш нещо, по твоите изисквания, трябва да опиташ, а не да чакаш някой друг от форума да ти го направи на готово.

Хайде, много ти здраве!
tzetz009 - специалист
:) На мен малко ми се изясни , чрез бележките в тази схема , защо и къде се "губи" напрежението по напред в темата . Цялата работа е "игра" с делителя изпълнен тук с R3 и R4 , за да си изберете диапазон на напрежението . С потенциометъра R2 пък действате "финно" , което като вариант мисля е по-добро .
Прикачен файл:
general-purpose-power-supply.jpg
lecki - специалист
пон юни 17, 2019 10:06 pmvlmg написа:
пон юни 17, 2019 6:45 pmlecki написа:
Да не забравиш да подбереш мощните транзистори 2N3055 с възможно
по-еднакъв коефициент на усилване по ток !
Успех!
как се прави това?
Най-лесно с универсален измервателен уред, повечето имат тази
функция, едни контакти с букви - ebcebce или в подобен ред.
Свързваш транзистора - Колектор към "c", База към "b" и Емитер към "e".
vlmg - помощник
използвах схемата от прикачения файл
Прикачен файл:
Screenshot_2019-08-29-15-21-54-269_com.google.android.youtube.png
само че използвах 4x2n3055 без d2 и c2 и добавих кондензатор 1uf между изхода на lm и маса за сега работи както ми трябва. Изходния ток е над 10А ампера е до 10А и остава още 1/3 оборот на потенциометъра. Поръчах и многооборотни потенциометри за по финна настройка. Машинката топи жиците на сондите от мултицеда (китайските). Схемата е много проста и лесна с малко елементи. Всички неуспешни опити преди с различни схеми беше в дефектни потенциометри които изпозвах във всеки опит

Тема "Лабораторно захранвне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: