Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vlmg - помощник
Здравейте колеги,
от години чета форума ви, но едва днес се престраших да се регистрирам и да пиша. Та въпроса ми е за схема на регулируем захранващ блок, като много важно условие е да може да се ограничава тока. Разполагам с траф 2х14.4в +12в (доста голям и масивен) имам и кашон (50бр 2n3055) и трябва да ги използваме. Търси се до 25в изходно и 8-10 ампера
plamen6703 - майстор
Разгледай тук какво предлагат по твоя въпрос http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm това би трябвало да ти е от помощ при избора на работещи схеми :) ! :partyman:
vlmg - помощник
ср юни 12, 2019 11:30 amplamen6703 написа:
Разгледай тук какво предлагат по твоя въпрос http://www.chirio.com/switching_power_supply_atx.htm това би трябвало да ти е от помощ при избора на работещи схеми :) ! :partyman:
благодаря за отговора но съм пропуснал да кажа, че търся вариант който да не е с импулсно захранване
plamen6703 - майстор
Не си пропуснал да кажеш, просто ти дадох по-лесен и удобен работещ вариант, който не тежи и не заема място :)
Ето ти още един работещ вариант, дори се намират такива готови употребявани лабораторни захранвания. :partyman:

Прикачен файл:
ТЕС 41.jpg
ТЕС 41.jpg (81.61 KиБ) Видяна 2468 пъти
petromaniq66 - специалист
Таман да се напълни кашона... :-D Туй от носталгия ли е? Трябва и кашон ОУ MAA да има в наличност и други дискретни елементи....и си правиш печка. Що трябва да са толкова 3055 накуп за 10А - да осигурят естествена охлаждаща площ ли? Разгледай решения със 723 не тез социалистически "решения". Не си казал дали искаш да ти свети "перегрузка" :-D .
vlmg - помощник
ср юни 12, 2019 11:37 pmpetromaniq66 написа:
Таман да се напълни кашона... :-D Туй от носталгия ли е? Трябва и кашон ОУ MAA да има в наличност и други дискретни елементи....и си правиш печка. Що трябва да са толкова 3055 накуп за 10А - да осигурят естествена охлаждаща площ ли? Разгледай решения със 723 не тез социалистически "решения". Не си казал дали искаш да ти свети "перегрузка" :-D .
трябва ми да може да работи продължително време в режим на късо (под продължително имам впредвид 1-2 мин макс) имам големи радиатори имам вентилатори тока е евтин


ПС дай някоя тествана схема с 723
plamen6703 - майстор
Кажи за каква цел ти е необходимо това "захранване", продължителността на "късото" стана ясна, през какъв интервал от време ще даваш това късо :) . :partyman:
vlmg - помощник
чет юни 13, 2019 11:21 amplamen6703 написа:
Кажи за каква цел ти е необходимо това "захранване", продължителността на "късото" стана ясна, през какъв интервал от време ще даваш това късо :) . :partyman:
интервал веднъж в седмицата. става дума за откриване на окъсил елемент на платка(някое smd кондензаторче например) имах такова правено захранване но седеше на село и братята роми са решили да го вземат от гаража (да си тестват платки най вероятно 😁) състоеше се от 3 (може би 4) 2n3055 , 2 потенциометъра (за ток и за напрежение) 2 мултицеда, голям траф, готов грец 50А, а платката не знам интегралка с 10-12 (на око) крачета няколко кондензатора и няколко резистора
petromaniq66 - специалист
С тез ампери ли ще мериш късо по платката, ами то ще и хвръкне опроводяването. А която и схема с 723 има възможност за задаване на макс. ток и напрежение докато хвръкне шунтовия резистор :-D
vlmg - помощник
чет юни 13, 2019 11:51 ampetromaniq66 написа:
С тез ампери ли ще мериш късо по платката, ами то ще и хвръкне опроводяването. А която и схема с 723 има възможност за задаване на макс. ток и напрежение докато хвръкне шунтовия резистор :-D
никой не е казал че ще търся късо с повече от 2-3 (макс 4) ампера, никога не знаеш за какво друго ще ти потрябва. Поисках схема която е съобразена с наличните елементи (траф, транзистори) а получавам критики как ще го използвам дай да го направим първо :)

Тема "Лабораторно захранвне" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: