• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте,

имам едно предизвикателство, ще ремонтирам стая 25кв.м., като:

- стените и дървените дограми ще се боядисват в бял латекс/боя,
- пода ще е с балатум,
! ще се слагат следните мебели:
- спалня
- трикрилен гардероб
- скрин
- бюро със стол
- маса с 2 стола
- шкаф с 2 отворени рафта(най-отгоре)
- 2 етажерки за стената.

Най-вероятно в малкото коридорче(1х1) ще се монтира и някаква етажерка на високо(за някакви дреболии).

Банята - с мозайка е. В ужасно състояние е, но отводнителната система и всички кранове са наред. Има страшно много тръби, които не са скрити. Стените са в плочки до метър и 90.
Мисля да сложа:
- плочки на земята
- да сменя мивката с друга с шкаф
- огледало над мивката
- смесител за вода.

Тоалетната чиния няма да се сменя. Ще трябва да прекарвам електричество в банята за повече лампи(за да я отвори) и мисля да сложа огледало на дървената врата на банята от вътрешната страна(нямам си и на идея как).

Моля ви помогнете ми със съвети:
? какви машини ще са ми нужни
? колко време ще ми отнеме цялото това нещо
? в каква последователност да направя всичко.
И естествено ако имате да добавите нещо се чувствайте свободни да го направите.

Благодаря ви предварително! :rolleyes:
npace - специалист
- Ъглошлайф с ниски обороти и неголям перфоратор, може и китайски
- Половин до една година, но няма да усетиш как ще мине :-D
- Само пода в банята и криенето на тръбите (ако ще ги криеш) са обвързани, т.е. с които материали купиш с тях започвай. :-D И успех :partyman:
Димитър Димов - специалист
Добре ще е ако можеш да качиш някоя снимка.Така тези със съветите ще имат визуална представа за помещенията.
lyubohar - майстор
Не виждам махане на мозайката без вадене на ченията.Щом ще се маха мозайка следва смяна на ВиК тръбите.Скриване на тръбите-вертикалните скрити в кутия от гипсокартон,или вкарани в стените.Доста сложно начинание-свързано с комшиите.Горни и долни.Аз вкарвах,но съм 1 етаж и комшията отгоре точно правеше и той ремонт.
чет авг 22, 2019 5:11 pmlyubohar написа:
Не виждам махане на мозайката без вадене на ченията.Щом ще се маха мозайка следва смяна на ВиК тръбите.Скриване на тръбите-вертикалните скрити в кутия от гипсокартон,или вкарани в стените.Доста сложно начинание-свързано с комшиите.Горни и долни.Аз вкарвах,но съм 1 етаж и комшията отгоре точно правеше и той ремонт.
Мозайката няма да се маха, ще се гради над нея. Тръбите ще ги скривам с гипсикартон и пластмаси отгоре.

Иначе снимки ще направя след седмица - две, като се добера до там(има много работа това лято). :toimonster:

Мерси за успеха, ще качвам снимки в процеса на работа. :partyman:
Димитър Димов - специалист
Тъй като нямаш опит в тези неща не бързай,качи снимки,изчакай съветите на знаещите и тогава започвай.Не е лошо при това което си замислил да смениш и ВиК-то, ако е старо.За сега толкова,другото след снимките.
Дойде време за ъпдейт, нека Ви споделя моето уникално преживяване, за което се сещам с усмивка, научи ме на много неща, но всеки ден ми носи радост!

След дълги размисли и страсти откъде да започна, какво ми трябва, какво ще правя въобще, се реших да започна да гледам клипове как да си направиш ремонт сам-самичък. И започнах. Купих си основните неща, от които се нуждае един майстор - маламашка, мистрия, много шкурки, шпатули, бои, латекси, блажни бои, цимент, гипсова шпакловка, лепило за плочки и т.н.

Всички ми казваха - недей да бързаш, не става бързо, за една година ще си свършил работа, а аз имах точно месец и 15 дни, за да завърша всичко, защото това е общежитието, в което трябваше да живеем аз и приятелката ми, а както сами се сещате университетите отварят врати началото на октомври месец. Казах си - това е мисията невъзможна, нямам шанс да го направя толкова бързо, но и качествено. Успех да го направя бързо, но вярно, че не стана много качествено. Условието беше да не подменям ВиК, защото не ми е разрешено, а и съм сигурен, че щях да пусна едно голямо, ако бях започнал и тази задача. Предимството е, че сме на първия етаж и няма да наводним никого - отдолу нито мазета, нито хора.

Започнах със стаята, имаше мебели, които се бяха вмирисали, три легла в тази малка стая, един голям скрин, маса и няколко стола. Директно трябваше да се отърва от тях. След това започнахме да махаме тапети с едно момче, на което му изказвам огромни благодарности. А си мислехме, че не е с тапети, а с латекс :lol: ... Махнахме латекса над тапетите, махнахме първия слой тапети, след това имаше втори слой, след него трети слой, който беше на някакви фигури от 60-те години на миналия век. Разката ни се майката с третия слой - сменихме 3 препарата за премахване на тапети в рамките на седмица.

Оттук насетне започна голямата мъка. Не можех да разчитам на никого, нито да ми подаде някой инструмент, нито за приказка. Почти всеки ден в рамките на месец аз стоях до 2-3 сутринта, сам, с едно радио. Потен, мръсен, гаден - бях решен да завърша всичко.

Имах месец и седмица останали на разположение. Прехвърлих се в банята. Имаше една отвратителна варова мазилка на тавана, която нямаше махане. Имаше, но ми трябваше къртач, а аз дори не знаех, че може да се наеме. Коства ми 3 дни да се занимавам само с тавана, за да премахна тая мазилка със секач, шпатула, чук, отвертки и т.н. Какво ли не използвах и на финалната права се отказах и го напръсках с препарат против мухъл. На следващия ден отивам, то пък взе, че омекна тая мазилка и то не от специален препарат, а от този против мухъл :axe: . Премахнах я, но имаше едни големи дупки в бетона, чувах на горния етаж как се къпят, как си говорят, как правят джиджи-биджи и т.н. Явно и те чуваха как работя и всеки път, в който влизах в банята, отгоре пускаха водата и тропаха :-D . Шпакловах стените и тавана и започнах със стаята. Гипсова шпакловка на всички стени без тавана, по две ръце в рамките на седмица и половина-две. Като погледнех стаята си казвах - ех, какъв съм майстор, но явно самотата ме е докарала до лудост и нямах представа кое е красиво и кое грозно. Горе-долу я докарах. Имаше едни гадни кабели в цялата стена, рязани и оставени зад тапетите, направо не знам как не изгърмяхме, докато мокрихме тапетите. Та тези гадни кабели ги изолирах и си ги шпакловах и тях. Изкарах само два-три, които бяха на добро място за контакт. Тавана го боядисвах 4 пъти, явно латекса не беше хубав(промоционален), но накрая се получи. Боядисах и стените с латекс, но явно заради прекрасната ми шпакловка, като изгрееше слънце и се отразяваше в стените, всичко изглеждаше мармалад. Оставих го така.

В последните 2 седмици реших да се захвана с плочките в банята. Но кой да знае, че на лепилото му трябвало време да изсъхне, за да залепя плочки отгоре? :? Работата е там, че разбърках 70кг лепило, за да изравня пода. И после си купих два вентилатора, работещи денем и нощем, за да го изсушат по-бързо. Трябваше да послушам приятелката ми, че е хубаво да започна от банята... :^o След 5 дни лепилото изсъхна. Може би, защото взех най-скъпото на пазара. Цирейзит от 30лв чувала. Докато чаках лепилото да изсъхне премахвах тапети и латекс от коридора, боядисах вратите и се наложи едната врата да я режа отдолу(и то с ФЛЕКСА), защото опираше в земята. И докато я режа - оп(ще видите в снимките). Беше повърхностна рана, третирах я добре и зарастна доста бързо(месец по-късно). Заех се наново с банята и чул, недоразбрал, започнах да меря с нивелира. "Вземи си едно парче, сложи го в края на банята и нивелира върху него, направи си много малък наклон и после си отбележи до къде трябва да ти стига капачето на канала." Да бе, аз така го направих - мехурчето в нивелира отиде в едната страна, казах си "така ще е" и започнах да слагам лепило. И то как се лепят плочки - под плочките в края изхабявах по 100-200гр. лепило, а за тези в средата до 1кг. И си казах, че нещо не е наред :lol: . Пооправих наклона, изчаках ги да изсъхнат и сложих фугин навсякъде. По-късно прекарах ток в банята. Свързах и вентилатор(отдушник) към лампата, скрих всички кабели и подмених всички ключове и лампи. Спестявам Ви много от дребните детайли, които ми отнеха голяма част от времето.(01.10.2019год.)

Приятелката ми дойде и не ѝ харесаха стените. Сложихме тапети.(02.10.2019год.)

Взехме балатум и го поставихме(05.10.2019год.). Бях налепил едни крепежни елементи отдолу(нещо като стиропор, само че синьо), но каквито и методи да изпробвах, винаги като скочих върху него ставаха дупки. Премахнах го и оставих балатума директно върху пода(който леко изравних с циментова шпакловка).

И всичко горе-долу си дойде на мястото. На 06.10.2019г. пристигна подматрачната рамка, а спалнята 3-4 дни по-късно. С нея дойдоха и масата, гардероба, шкафове, бюро и прочее.

Всичко беше завършено в приличен вид до 20.10.2019г. На хелоуин(или там както се казва) си взехме паяжини и паяци, разнични глупости, с които да отпразнуваме позавършената стая(просто си търсихме повод).

Година по-късно(последните снимки) стаичката беше доизгладнеа откъм детайли.

Извинявам се за дългия пост, пийте една бира от мен. :partyman:









Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Снимки от днес:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Димитър Димов - специалист
Учудих се че съм писал в темата ти.Много неща си ги научил по трудният начин,но тези уроци са по-запомнящи се от съветите които биха ти дали някои..НИКОГА не режи дърво флекс, дори и да използваш разните му дискове с верига или с зъбци,просто не е пригоден за това-резултата го знаеш.Ако беше качил снимки щеше да ти се даде съвет за замазката,вместо да хвърляш 200 и отгоре лв.,щеше да минеш с половината,но здраве да е и да имате хубави моменти с гаджето и с усмивка да си спомняте за трудностите.
Jacomo - специалист
Браво за ентусиазма, да дам моите 50 стотонки - измисли воден затвор за мивката в банята, че с тая права тръба ще смърди навсякъде. Може да удължиш тръбата, коляно и сифон или чупка с меката връза. Идеята е да се задържи вода, която няма да позволи да се връща миризмата.
пон авг 31, 2020 9:55 pmJacomo написа:
Браво за ентусиазма, да дам моите 50 стотонки - измисли воден затвор за мивката в банята, че с тая права тръба ще смърди навсякъде. Може да удължиш тръбата, коляно и сифон или чупка с меката връза. Идеята е да се задържи вода, която няма да позволи да се връща миризмата.
Благодаря, а това за мивката вече почти година няма миризма, ще се появи ли такава в последствие?
  • 1
  • 2

Тема "Стая за живеене 25кв.м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: