Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Lutchezar - майстор
По този повод се купуваха хладилници с 2 компресора, защо сте толкова черногледи, като се счупи пускаш духалката. А сградите с централна климатизация? Предполагам че основните възли са дублирани там, обаче спре ли ти тока, оставаш на студено. Хайде сега всеки да си купи по един генератор за такива случаи.
Аз мисля че ако е добре пресметнат един мултисплит може да е по-доброто решение в някои случаи.
alabalam - напреднал
Кои марки да отбягвам и към кои да се насоча? Говоря за климатици и съответно печки.
speka_rs - майстор
Аз съм привъженик на Дайкините, наблюдавал съм и Грее и те вършат работа.

п.с. Кажи малко повече данни за стайте който се отопляват размери, обеми, изолация и тн ( може и схема да нарисуваш) . И повече хора ще помислят за по точни машина или машина и и как да ги монтираш.
preslav - майстор
При ограничен бюджет започваш с най-важното, а това е помещението, което се ползва най-често и най-продължително - обикновено това е всекидневната.
Казвам какво аз бих направил, а ти си събирай мнения и отсявай зърното от плявата. Аз бих си купил климатик от висок клас за всекидневната и най-простия конвектор за спалнята, така целият сегашен бюджет ще е насочен в нещо, за което после да не съжаляваш. Когато изплатя климатика във всекидневната, ще мога да си позволя още един кредит за втори климатик в спалнята и така.
По отношение на летните жеги - имам климатици във всички стаи, но никога не ползвам на охлаждане климатика в стаята, в която спя - ползвам някой от климатиците в съседните стаи и по този начин нищо не ми духа, нищо не ми бръмчи. Летните ми сметки не надхвърлят 50 лв. и са основно от климатиците, бойлера и хладилника.
За стаи по 15 квадрата си малко на кантар с девятки на Мицубиши и десятки на Тошиба - можеш спокойно да си сложиш 12-ка, съответно 13-ка на другата марка. Ориентировъчната цена на инвестицията е под предвидените от теб 2000 лв. Като компромис можеш да разгледаш предложенията на Фуджитсу и Дайкин, но пак в същия ценови клас, че евтинджос моделите им са пълна скръб. Не крия, че съм фен на Тошиба, но не отричам, че Мицубишито е на същото ниво, но леко по-скъпо.
Последно - понеже питаш за сплит (едно външно с две вътрешни), не мога да бъда конкретен, нямам лични наблюдения, но съм на мнение, че всичко, което е компактирано и мулти-култи смарт е нож с две остриета, скопена работа т.е. ниска надежност и въпрос на компромиси.
andy_forresite - майстор
Аз мисля че мулти "18-ка" с две вътрешни тела "деветки" ще свърши работа.
Старият климатик ми е 12000 бритиш термал юнитс и отдава 3.6 киловата, а новият 9000 btu с 3.5 киловата номинал. На пълна мощност отдава 4.2 kw. Това с кубатурата и дванайска, дваесчетворка ... на съвременния етап не важи като твърдо правило. Сега има топлоизолации, врати и прозорци и трябва да се гледа колко топлинна мощност се получава при различните условия. Производителите дават таблици с външни и вътрешни температури и отдаваната мощност.
speka_rs - майстор
Според мен даването на 2000 лв за 12ка е за хора със много пари. Има климатици 12ки по 1000-1200 лв, който няма да те оствят на студено. Една позната ми се хвали наскоро, че си купила за 1600 лв 9ка. И това според са безбожно много пари като за такива пари със малко търсене може да имаш 18ка.
brum - майстор
Относно остъклената тераса - климатика от сега можеш да го монтираш на челото на терасата. Ще си спестиш занимавката след остъкляването. Помисли и за дизайна на остъкляването, за да е удобно да сервизираш климатика. При мен подхода е с махане на едно от стъклата в долната част и достъп през парапета.
preslav - майстор
ср окт 02, 2019 9:38 amspeka_rs написа:
Според мен даването на 2000 лв за 12ка е за хора със много пари. Има климатици 12ки по 1000-1200 лв, който няма да те оствят на студено.
И аз така си мислех допреди няколко години и все още и още се циганя, но миналата година окончателно приключих с експериментите (2 Грита 12-ки), амииии топли, охлажда, не се дефроства излишно, сваля си консумацията до 150 Вата, ама фучи, бръмчи, духа, вибрациите на компресора се усещат през стената. Всеки сам решава дали 500 лв. за години напред дандания си заслужават, при условие, че вече си дал голямата пара от 900-1000 лв. - дори не е Х2.
шоп - майстор
Даваш нищо-получаваш нищо :idea:
speka_rs - майстор
За Гриито съм на твоето мнение колега, но има и Дайкин ftxb35c za 975 лв. Има и разни Фужитсута за 1000 лв, да ще кажеш ама трябва им поставяне има и хора да поствят и заверяват гаранцията. Така че има и различни от Грии варианти за около 1000-1200 лв.

Тема "Избор на отопление за апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: