Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте, от няколко месеца се боря с основен ремонт на 3-стаен апартамент(построен е 1960г.), направих ВиК и ел.инсталация и сега ми остават шпакловка, паркет, окачен таван,баня и тоалетна, има проблем и с покрива(трябва да се наредят и керемиди).Викнах шпакловчик и той ми каза да уредя проблема с паркета(стар, дървен, но основата(мазилката отдолу е поддала и паркета не е равен).Какво ще ме посъветвате за най-добър вариант - ламиниран паркет или да преправям естествения(разливка, редене, лакиране и т.н).За шпакловката ми казаха, че трябва да укрепя стените и ме посъветваха да използвам - грунд бетон контакт, мрежа с MP, гипсово лепило, фина шпакловка с шийтрок.Намерил съм майстор за банята, тоалетната и окачения таван(иска да го прави с пластмасови плоскости(Хънтъри) за по-набързо), но той иска да почва след шпакловката, да дойдел и да си почнел своите задължения.За покрива също бях посъветван само керемиди да наредя.Прикачил съм снимки, с които може да се представите моментното състояние.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ще бъда благодарен на всякакви съвети и препоръки!
Chefo77 - майстор
Първо се прави покрива! По мое мнение не "му трябват само керемиди", а да се проверят греди, летви и всичко по конструкцията, след което да се положи изолацията и чак тогава керемидите.
И всичко останало е след него.
А конкретно за паркета - този е чао в този си вид. Махане, сортиране, повторно монтиране ако позволява - с лепене. Ще се наложи и корекция на основата - замазка или гредореда да се пипне.
Christo - майстор
Покривът е много зле, както казва Chefo, и освен това е и малко спешен. Всичко останало може да се прави и в лошо време, но на покрива му трябва около седмица да не вали и да не е много студено. Покривът е може би най-важното нещо в една къща. Най-често от там тръгват големите проблеми. Почти всяка фирма, която произвежда керемиди има на сайта си чертежи и препоръки как се прави покрив. И всичките много си приличат. По-добре талпи 5-6Х15 от колкото бичмета 8Х8 за ребра.Така става по-здраво и е по-удобно за последваща топло изолация. От горе ОСБ, по-добре дъски 2-2,5 см дебели, паропропусклива мембрана, контра летви, летви, керемиди(възможно не най-евтините и по-добре керамични). Добре е да се предвиди излаз за покрива, ако няма такъв. Добре е той да се направи така, че да няма нужда от стълба от вътрешната страна, ако трябва да се ползва. Има и още подробности. Поздрави и успех!
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Ако това е не къща, а апартамент, има съсобственици за ремонта на покрива. Понеже е спешен, си има процедура за започване на ремонта и възвръщане на парите. Първо трябва оценка на нуждата...
muhala - майстор
Сега за пода... Искаш ли паркет или искаш ламинат ? Аз също правех апартамент като твоя. Реших, че този паркет е морално остарял и няма да се вмести в съвременния стил на обзавеждане. Наредих ламинат върху него. На места стария паркет беше надут, пружинираше, а на места скърцаше леко. Решението за мен бе, частично пренареждане.
Изображение Изображение
Имай предвид, че ако запазиш паркета, а в коридорите наредиш нещо (гранитогрес, теракот или ламинат) тогава ще ти се получат разлики в нивата.

Относно шпакловката. Аз махнах тапетите, измих стените, където се наложи. Грундирах с белив грунд на Боро (някои стаи с червения). Минах с гипсово лепило, веднага мрежа и пак лепило. Ако си къртил стените и мазилката е задължително да сложиш мрежа. След това идва шпакловката.

Изображение Изображение

Ще ти дам непоискан съвет. Махни тези врати докато е време, че после става трудно.
Първо, благодаря Ви за препоръките отново!
ср окт 09, 2019 7:24 amChefo77 написа:
Първо се прави покрива! По мое мнение не "му трябват само керемиди", а да се проверят греди, летви и всичко по конструкцията, след което да се положи изолацията и чак тогава керемидите.
И всичко останало е след него.
А конкретно за паркета - този е чао в този си вид. Махане, сортиране, повторно монтиране ако позволява - с лепене. Ще се наложи и корекция на основата - замазка или гредореда да се пипне.
Покривът е пострадал през 2014 от голямата градушка, бил е поправен само външната му част(апартамента е от вътрешната), бил голям проблем събирането на средства за ремонт, като в блока живеят предимно пенсионери, нямащи възможност за ремонт на тези общи части.Затова на първо време, само керемиди, да не тече директно на тавана, а в последствие трябва да се вземат по-сериозни мерки!
Относно паркета, вариант е ламиниран паркет да се постави, все още е под въпрос решението.
Christo написа:
Покривът е много зле, както казва Chefo, и освен това е и малко спешен. Всичко останало може да се прави и в лошо време, но на покрива му трябва около седмица да не вали и да не е много студено. Покривът е може би най-важното нещо в една къща. Най-често от там тръгват големите проблеми. Почти всяка фирма, която произвежда керемиди има на сайта си чертежи и препоръки как се прави покрив. И всичките много си приличат. По-добре талпи 5-6Х15 от колкото бичмета 8Х8 за ребра.Така става по-здраво и е по-удобно за последваща топло изолация. От горе ОСБ, по-добре дъски 2-2,5 см дебели, паропропусклива мембрана, контра летви, летви, керемиди(възможно не най-евтините и по-добре керамични). Добре е да се предвиди излаз за покрива, ако няма такъв. Добре е той да се направи така, че да няма нужда от стълба от вътрешната страна, ако трябва да се ползва. Има и още подробности. Поздрави и успех!
Напълно съм съгласен, въпроса е, че ако ще се преправя покрива, то ще трябва целия вход да се включва, а и почва есента и тя е непредсказуема и времето е супер променливо... за момента излаза е както си казал със стълба от вътрешната страна в коридора на таванските помещения.
n_a написа:
Ако това е не къща, а апартамент, има съсобственици за ремонта на покрива. Понеже е спешен, си има процедура за започване на ремонта и възвръщане на парите. Първо трябва оценка на нуждата...
Да, обща част е покрива, но едни съседи се оплакаха, че при ремонта на външната част на покрива, който бил наложителен, още парите не им били възстановени от другите съкооператори... нужда си има :|
muhala написа:
Сега за пода... Искаш ли паркет или искаш ламинат ? Аз също правех апартамент като твоя. Реших, че този паркет е морално остарял и няма да се вмести в съвременния стил на обзавеждане. Наредих ламинат върху него. На места стария паркет беше надут, пружинираше, а на места скърцаше леко. Решението за мен бе, частично пренареждане.
Изображение Изображение
Имай предвид, че ако запазиш паркета, а в коридорите наредиш нещо (гранитогрес, теракот или ламинат) тогава ще ти се получат разлики в нивата.

Относно шпакловката. Аз махнах тапетите, измих стените, където се наложи. Грундирах с белив грунд на Боро (някои стаи с червения). Минах с гипсово лепило, веднага мрежа и пак лепило. Ако си къртил стените и мазилката е задължително да сложиш мрежа. След това идва шпакловката.

Изображение Изображение

Ще ти дам непоискан съвет. Махни тези врати докато е време, че после става трудно.
Още пресмятам двете опции - естествен или ламиниран.Най-накрая финансово най-изгодното ще окаже влияние.С фибран ли си постелил стария паркет преди ламината?Относно шпакловката, само в хола имаше тапети, но във всички стаи стените са криви...Къртил съм стените само да положа ел.ключове и контакти.Относното вратите, други ме посъветваха да ги оставя, защото били добри масивни,здрави, казаха една шкурка и боя и са като нови.
lov - майстор
За вратите ако все пак решиш да ги оставиш. Само с една шкура няма да минат. Сега е момента сваляш изцяло старата боя. Става с пистолет за горещ въздух но още по лесно и с малка пропанбутанова горекла. Нагряваш и като се размекне и набъбне леко със шпаклата. В процеса на работа ще разбереш колко се нагрява. После китване където се налага и шкурене. За боя бих ти предложил автоемайл лак. Като бояджилъка след като завърши останалата работа по стените и пода.Иначе ще ги освинят майсторите колкото и да пазят по време на шпакловките. Крилата може да се напръскат и с пистолет. Може да се обляпят и с фолио и само касите с боя. Поне аз правих така на времето но имах възможност да го направя в заводски условия. Тогава нямаше да се предлагат такива пана. При последващ ремонт ще е с тях.
https://www.google.com/search?sxsrf=ACY ... 36&bih=701
Разправията с лепенето им е доста по малка от колкото с боядисване.

Тема "Съвет за паркет и шпакловка(основен ремонт)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: