Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
rendel - помощник
пон окт 28, 2019 12:55 pmHursa написа:
Този топлообменик или трябва да се "обтича" от нагретите в следствие на горенето газове (в случая - газовете образуващи се и участващи в горенето), или да поглъща излъчената от пламъка и от нагретите газове топлина. Вие сте го сложили, като скара, под местото където се "случва" изгарянето. Той се обтича, до голяма степен от въздуха постъпващ към местото където става изгарянето - от въздуха със стайна температура. За да погълне излъчването от пламъка му пречи засенчването (екранирането) от страна на дървата и пепелта, също малката площ. Най-добре е, според мен, ако се монтира над пламъка (но трябва да е достатъчно далече от него, горящите газове, пламъка, да не го достигат, и по възможност под ъгъл спрямо потока), близо до димоотвода - така ще погълне топлина от изходящите газове. Топлина, която до голяма степен губите.
Може и да стане с "изправянето" на тази скара от тръби и монтажа и около задната стена, но площа, както облъчваната, така и обтичаната - е твърде малка, според мен. Дори монтирана над пламъка - мисля, че е относително малка, като площ (топлоабсорбираща), но може и да греша. Това, показаното от "Чифлика", по скоро е камина с риза (въздушна), едва ли се разчита на скарата от тръби.
(Но всичко това бе казано и от други, само ги повторих, сорри.)
Благодаря!
Явно е, че ще си остане само камина.
Hursa - майстор
Сигурно може да стане, но трябва да се обмисли и развие идеята, която имате.

Тема "Отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: