Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
rendel - помощник
Благодаря за съветите за момента ще взема нагнетателен вентилатор с по голям деибит и ще пиша пак.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед окт 27, 2019 7:36 pmrendel написа:
ще взема нагнетателен вентилатор с по голям деибит и ще пиша пак.
Решил си да продължаваш по трудния начин - да се учиш от грешките си, а не да действаш рационално. Ако имаше нужда от по-мощен вентилатор, до би трябвало сега въздуха да е горещ, а не студен! Просто сега дебитът идва прекалено голям за нищожния добив. Мисли в посока как да увеличиш добива на топлина :cool: . Бяха подсказани добри идеи
rendel - помощник
нед окт 27, 2019 7:47 pmLazarGanev написа:
нед окт 27, 2019 7:36 pmrendel написа:
ще взема нагнетателен вентилатор с по голям деибит и ще пиша пак.
Решил си да продължаваш по трудния начин - да се учиш от грешките си, а не да действаш рационално. Ако имаше нужда от по-мощен вентилатор, до би трябвало сега въздуха да е горещ, а не студен! Просто сега дебитът идва прекалено голям за нищожния добив. Мисли в посока как да увеличиш добива на топлина :cool: . Бяха подсказани добри идеи
Няколко пъти казах че духа топъл въздух но не достстъчено силно. Студен въздух духа пред вентилатора когато го сложа да нагнетява въздуха.
шоп - майстор
нед окт 27, 2019 10:11 pmrendel написа:

Няколко пъти казах че духа топъл въздух но не достстъчено силно. Студен въздух духа пред вентилатора когато го сложа да нагнетява въздуха.
И къде го казахте?

Аз чета това:
нед окт 27, 2019 10:11 pmrendel написа:
Монтирахме вентилатора на края на тръбата която е свързана с единият изход на лирата от камината, а другият изход го оставихме отворен. Ефективност на топлина 1%.в смисъл тръбата и вентилатора се загтяват много(незнам колко градуса не се пипат) а въздуха който излиза със сила едвам едвам е хладък.
Монтирахме вентилатора обратно да нагнетява въздуха в трабата, но изходната топлина е пак 1%, а когато си сложиш ръката пред вентилатора духа студен въздух.
С монтирането на друг вентилатор с по-голям дебит нещата ще се влошът още повече. Шум, разход на енергия, пари...

И сега пишете :а въздуха който излиза със сила едвам едвам е хладък.
Оцветих в червено думата сила.

Без сериозно преустройство няма да минете. Ако мислите, че канален вентилатор ф150 и редукции до ( предполагам цол и 1/4 или цол и 1/2 от снимките не се вижда точно) ще работи .... :idea:

Не случайно въздуховодите на масовите въздушни отоплители са около ф100. Това е с цел за да може да се пренесе топлинна енергия, да не се товари вентилатора и скоростта на въздуха да е в поносими м/с.

Успехи!
rendel - помощник
пон окт 28, 2019 6:38 amшоп написа:
нед окт 27, 2019 10:11 pmrendel написа:

Няколко пъти казах че духа топъл въздух но не достстъчено силно. Студен въздух духа пред вентилатора когато го сложа да нагнетява въздуха.
И къде го казахте?

Аз чета това:
нед окт 27, 2019 10:11 pmrendel написа:
Монтирахме вентилатора на края на тръбата която е свързана с единият изход на лирата от камината, а другият изход го оставихме отворен. Ефективност на топлина 1%.в смисъл тръбата и вентилатора се загтяват много(незнам колко градуса не се пипат) а въздуха който излиза със сила едвам едвам е хладък.
Монтирахме вентилатора обратно да нагнетява въздуха в трабата, но изходната топлина е пак 1%, а когато си сложиш ръката пред вентилатора духа студен въздух.
С монтирането на друг вентилатор с по-голям дебит нещата ще се влошът още повече. Шум, разход на енергия, пари...

И сега пишете :а въздуха който излиза със сила едвам едвам е хладък.
Оцветих в червено думата сила.

Без сериозно преустройство няма да минете. Ако мислите, че канален вентилатор ф150 и редукции до ( предполагам цол и 1/4 или цол и 1/2 от снимките не се вижда точно) ще работи .... :idea:

Не случайно въздуховодите на масовите въздушни отоплители са около ф100. Това е с цел за да може да се пренесе топлинна енергия, да не се товари вентилатора и скоростта на въздуха да е в поносими м/с.

Успехи!
Да хладък е, не горещ и много слаб(впрочим аз не знам колко горещ трябва да е въздуха и колко силен) просто си мисля че трябва да е повече.. В момента имам смукатрлен вентилатор. По написаното от всички вас мога да изправя тръбите в дъното на горивната камера и да сложа нагнетаторен вентилатор. Тръбите са 1цол и 1/4.според тебе трябва да са ф100така ли? Иначе експеримента отива в кофата.
Няма да разбия камината, все пак си имаме парно и не е толкова важно. Ако някой има точна идея как може да се използва по рационално топлината от готовата камина нека сподели.
rendel - помощник
пон окт 28, 2019 6:38 amшоп написа:
нед окт 27, 2019 10:11 pmrendel написа:

Няколко пъти казах че духа топъл въздух но не достстъчено силно. Студен въздух духа пред вентилатора когато го сложа да нагнетява въздуха.
И къде го казахте?
quote] ЕТО ТУК КЪДЕТО ОПИСАХ ЧЕ КАМИНАТА Е ЗИДАНА С ОГНЕУПОРНИ ТУХЛИ.
от вън камината е студена зидана е с огнеупорни тухли не разбирам какво имаш в предвид да изградим ваздушна риза около камината. Когато огънят гори върху самите тръби не е ли достатъчно да загрее въздуха в тръбите? А ТО ИЗКИЗА ТОПЪЛ ВЪЗДУХ, но мисля че не е достатъчно силна струята накрая на тръбата без значение колко е дълка тръбата
извинявай, ако нещо съм те подвела. Явно с такава топлообменна площ толкова. Няма да взимам по мощен вентилатов а нагнетателен. Да видим каква ще е разликата.
Благодаря за съветите ще дейсъвам и ще пиша
Jacomo - специалист
Ти му викаш смени двигателя, он ти вика - ще мина от предно на задно. Еми...
rendel - помощник
пон окт 28, 2019 10:09 amJacomo написа:
Ти му викаш смени двигателя, он ти вика - ще мина от предно на задно. Еми...
Не виждам как да сменя топлообменика без да разбивам или обличам цялата камина. Искам на този топлообеник да извлека максимума. Пак казвам това не е основен топлоизточник. Ако имаш идея без да троша камината какво да направя давай.
gnt69 - майстор
пон окт 28, 2019 11:50 amrendel написа:
Не виждам как да сменя топлообменика без да разбивам или обличам цялата камина. Искам на този топлообеник да извлека максимума. Пак казвам това не е основен топлоизточник. Ако имаш идея без да троша камината какво да направя давай.
Напълни го с вода и го включи в системата на радиаторите.
Hursa - майстор
Този топлообменик или трябва да се "обтича" от нагретите в следствие на горенето газове (в случая - газовете образуващи се и участващи в горенето), или да поглъща излъчената от пламъка и от нагретите газове топлина. Вие сте го сложили, като скара, под местото където се "случва" изгарянето. Той се обтича, до голяма степен от въздуха постъпващ към местото където става изгарянето - от въздуха със стайна температура. За да погълне излъчването от пламъка му пречи засенчването (екранирането) от страна на дървата и пепелта, също малката площ. Най-добре е, според мен, ако се монтира над пламъка (но трябва да е достатъчно далече от него, горящите газове, пламъка, да не го достигат, и по възможност под ъгъл спрямо потока), близо до димоотвода - така ще погълне топлина от изходящите газове. Топлина, която до голяма степен губите.
Може и да стане с "изправянето" на тази скара от тръби и монтажа и около задната стена, но площа, както облъчваната, така и обтичаната - е твърде малка, според мен. Дори монтирана над пламъка - мисля, че е относително малка, като площ (топлоабсорбираща), но може и да греша. Това, показаното от "Чифлика", по скоро е камина с риза (въздушна), едва ли се разчита на скарата от тръби.
(Но всичко това бе казано и от други, само ги повторих, сорри.)

Тема "Отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: