• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Martu4i - помощник
Здравейте
Имам проблем с проточен бойлер ( нагревател за вода) от типа Делимано.Онзи ден протече и реших да го отворя за да видя дали мога да го направя.Започнах да го разглобявам,но стигнах до една част, която не мога да развъртя по никакъв начин,защото нямам такъв ключ (четири точков и не знам как се казва и дали някъде може да се намери). Мисля,че проблема с теча е точно там, предполагам че под въпросната "част" има някакво уплътнение, което трябва да се смени за да се оправи теча.Дори и да успея да го отвъртя не знам дали ще мога да намеря въпросното уплътнение.Може ли някой да ми даде съвет как да го развъртя и ако успея, как да намеря такова уплътнение?

Благодаря ви предварително!
шоп - майстор
Направи си ключ. Може и с подръчни материали:тръба, шина...

Ако покажеш снимка ще получиш и по-точен съвет.
Би могло да се отвие и душманската: с чук и център
Martu4i - помощник
Прикачен файл:
111.jpg
Ето снимка
111.jpg (69.32 KиБ) Видяна 3535 пъти
ср окт 23, 2019 1:19 pmшоп написа:
Направи си ключ. Може и с подръчни материали:тръба, шина...

Ако покажеш снимка ще получиш и по-точен съвет.
Би могло да се отвие и душманската: с чук и център
шоп - майстор
Най-лесно ключ може да си направиш с тръба с подходящ диаметър и флекс
Просто изпилваш челото на тръбата и оставяш 4 зъбчета, които влизат в проблемната гайка.


За върток или ползваш тръбен ключ или разпробиваш напречно тръбата и с шило, отвертка или арматурно желязо си правиш рамото.

Даже и с едно плоска шина или парче от механична ножовка може да развъртиш тази гайка.
Andri01 - майстор
Внимавай да не е с лява резба!
kozl - майстор
Това прилича на пресостат с бутон в центъра. Ако е протекло през бутона - вероятно спукана мембрана.
Интересно как ще се поправи :?
Martu4i - помощник
чет окт 24, 2019 1:59 pmkozl написа:
Това прилича на пресостат с бутон в центъра. Ако е протекло през бутона - вероятно спукана мембрана.
Интересно как ще се поправи :?
И аз това се питам :)
Martu4i - помощник
ср окт 23, 2019 3:29 pmшоп написа:
Най-лесно ключ може да си направиш с тръба с подходящ диаметър и флекс
Просто изпилваш челото на тръбата и оставяш 4 зъбчета, които влизат в проблемната гайка.


За върток или ползваш тръбен ключ или разпробиваш напречно тръбата и с шило, отвертка или арматурно желязо си правиш рамото.

Даже и с едно плоска шина или парче от механична ножовка може да развъртиш тази гайка.
Благодаря за съвета. :)
kozl - майстор
Ключ бих направил от пластина 2 мм с четри отвора с резба М4 или М5 в зависимост от диаметъра на дупките. В отворите болтчета.За въртене коларски болт в центъра М6, тръбичка в зоната без резба и стегнат с гайка и контрагайка.
С тръба и флекса по-лесно и бързо, ама аз немам тръби, имам ламарина, имам болтове и тръбичка.
Шъ требе малко паус да се свали шаблон от пресостата и после да се наложи в-у пластината. Флекс да се оформи пластината. Бормашина, бургии, метчици, малка пила за оформяне на квадрат за коларския болт. Ся ако има болт с резба до главата може да не се ползва коларския болт и да се стегне по-яко с гайка към ламаринката + контрагайка.

Профи ключ с употреба на електрожен. Тръба с диаметър по-голям от Ф на бутона. Пластина 1 или 2 мм. С шаблон се снемат диаметъра на бутона и разположението и външния диаметър на 4-те пръстена. В центъра на пластината отвор с Ф> от този на бутона, а тръбата се заварява към този отвор. + 4 отвора с диаметър малко по-голям от този на пръстените. Тръбата се дупчи през диаметъра и се нанизва шпилка, ключа е готов.

:? Всъщност какъв е диаметъра на делителната или вътрешния и външния диаметър на окръжностите на пръстените :?
Може да съвпадне с диаметъра водопроводните тръби :roll:
Martu4i - помощник
пет окт 25, 2019 7:08 amkozl написа:
Ключ бих направил от пластина 2 мм с четри отвора с резба М4 или М5 в зависимост от диаметъра на дупките. В отворите болтчета.За въртене коларски болт в центъра М6, тръбичка в зоната без резба и стегнат с гайка и контрагайка.
С тръба и флекса по-лесно и бързо, ама аз немам тръби, имам ламарина, имам болтове и тръбичка.
Шъ требе малко паус да се свали шаблон от пресостата и после да се наложи в-у пластината. Флекс да се оформи пластината. Бормашина, бургии, метчици, малка пила за оформяне на квадрат за коларския болт. Ся ако има болт с резба до главата може да не се ползва коларския болт и да се стегне по-яко с гайка към ламаринката + контрагайка.

Профи ключ с употреба на електрожен. Тръба с диаметър по-голям от Ф на бутона. Пластина 1 или 2 мм. С шаблон се снемат диаметъра на бутона и разположението и външния диаметър на 4-те пръстена. В центъра на пластината отвор с Ф> от този на бутона, а тръбата се заварява към този отвор. + 4 отвора с диаметър малко по-голям от този на пръстените. Тръбата се дупчи през диаметъра и се нанизва шпилка, ключа е готов.

:? Всъщност какъв е диаметъра на делителната или вътрешния и външния диаметър на окръжностите на пръстените :?
Може да съвпадне с диаметъра водопроводните тръби :roll:
Отвъртях го с клещи тип човка :) , но тази мембрана не мога да я намеря никъде!
  • 1
  • 2

Тема "Помощ за проточен бойлер(нагревател за вода)" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: