Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
angelkitov - специалист
Здравейте,
искам да залепя естествен трислоен паркет на една стена в спалнята и имам следните въпроси:
- колко отстояние от стените и тавана да оставя за темепературни промени
- отгоре или отдолу да започна да го лепя
- лепилото на топки ли се нанася или изцяло с назъбена маламашка
- с какво да грундирам стената преди лепене (стената е на груба шпакловка)

Много благодаря за помоща!
Последна промяна от angelkitov на вт окт 29, 2019 11:29 am, променено общо 1 път.
muhala - майстор
Трислойния е доста тежък поради дебелината си. Аз бих си направил дървена скара на стената и после бих ковал/завинтил паркета за скарата.
Chefo77 - майстор
вт окт 29, 2019 11:15 ammuhala написа:
Трислойния е доста тежък поради дебелината си. Аз бих си направил дървена скара на стената и после бих ковал/завинтил паркета за скарата.
Много правилно!
Другият вариант е OSB плоскости залепени и дюбелирани към стената и върху тях - лепен и кован паркета.

А по краищата - 5-6 мм е повече от достатъчно. Не че не сме правили и почти (да не кажа съвсем) плътно и са нямали проблеми, но вържи попа.
torbalan - Дървен философ
Аз бих послушал Chefo77.

Чак коване не знам необходимо ли е, при условие че няма да се ходи по него. Лепилото за паркет е една изключително гадна и лепкава химия, но хване ли веднъж - не пуска.

На въпроса "Как се нанася" - с маламашка със ситна стъпка.
Докато го лепите - обезопасете добре всичко, което не трябва да се цапа.
Лепилото е двукомпонентно. Не забърквайте на веднъж цялото количество. Бързичко втърдява.

П.П.

Може би ще трябва да се кове, за да се задържи на стената, докато стегне лепилото...
angelkitov - специалист
на скара е бързо и лесно, но не виждам как ще го кова, така че пирончетата да не пречат на сглобката нут-перо. Затова се надявах да стане с лепене с SikaBond 54 Parquet, който ползвах за пода. Също така имам телескопични подпори и мисля с тях да подпирам всяка една дъска за по 12ч докато съхне. Не бързам, правя си го вкъщи като хоби ремонт.
Мнения?

ср окт 30, 2019 9:31 amtorbalan написа:
Аз бих послушал Chefo77.

Чак коване не знам необходимо ли е, при условие че няма да се ходи по него. Лепилото за паркет е една изключително гадна и лепкава химия, но хване ли веднъж - не пуска.

На въпроса "Как се нанася" - с маламашка със ситна стъпка.
Докато го лепите - обезопасете добре всичко, което не трябва да се цапа.
Лепилото е двукомпонентно. Не забърквайте на веднъж цялото количество. Бързичко втърдява.

П.П.

Може би ще трябва да се кове, за да се задържи на стената, докато стегне лепилото...
Chefo77 - майстор
Кове се с такер, в нута или перото. А целта е да се фиксира докато стегне лепилото :)
Ако вземаш Сиката, съобрази с това, че отворено съхне бързо - влагата го активира. Вземи си една евтина шпатула 40/50 мм и с шлайфче нарежи на върха й прорези 2-3 мм през 5-6 мм. По този начин можеш да мажеш на дъската преди да я сложиш. Нескромно - това е мой патент :wink:

А можеш да замениш Сиката с ПУ салам.
angelkitov - специалист
Благодаря!
а какъв ПУ салам, може ли съвет за марка/модел?
ср окт 30, 2019 11:25 amChefo77 написа:
Кове се с такер, в нута или перото. А целта е да се фиксира докато стегне лепилото :)
Ако вземаш Сиката, съобрази с това, че отворено съхне бързо - влагата го активира. Вземи си една евтина шпатула 40/50 мм и с шлайфче нарежи на върха й прорези 2-3 мм през 5-6 мм. По този начин можеш да мажеш на дъската преди да я сложиш. Нескромно - това е мой патент :wink:

А можеш да замениш Сиката с ПУ салам.
Chefo77 - майстор
Не мисля, че има особено значение, и 40-ка на произволна марка ще ти свърши работа.
И го реди отгоре надолу.
Antonii - майстор
За такъв монтаж на паркет върху стена съм виждат метални лайсни които се монтират вертикално на стената.
А самия паркет се захваща към тях с метални скоби и винтове.
angelkitov - специалист
нещо такова ли https://rosi.bg/klips-za-lamperiia-2008-844.html
ср окт 30, 2019 4:01 pmAntonii написа:
За такъв монтаж на паркет върху стена съм виждат метални лайсни които се монтират вертикално на стената.
А самия паркет се захваща към тях с метални скоби и винтове.

Тема "трислоен паркет на стена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: