Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
BigBoy - помощник
вт ное 26, 2019 5:50 pmshotik написа:
Имам два електромотора от професионални машини, единия е български , другия е марков немски Textima е марката, трифазни. Имат съединители , които при натискане на цензура , се завърта шайбата на ремъка. При отпускане , машината спира, но елмоторът продължава да се върти . Немския е оборудван с основа за монтаж.
Ако питащият се интересува, нека пише.
Ясно ми е, виждал съм как работят подобни машини, но това което искам да стане не става по този начин. Тези мотори работят постоянно, въртят без да спират, много са шумни и в 90% от случаите нямат плавен старт. Просто не ме устройва и затова съм решил да го направя по друг начин. Такъв мотор имам под ръка и излиза доста по-евтино, иначе другия вариант е да се купи серво мотор за шевна машина, който вече върши работа.
BigBoy - помощник
вт ное 26, 2019 5:55 pmplamen6703 написа:
вт ное 26, 2019 5:48 pmBigBoy написа:
Като гледам избор от мотори за перални машини има доста голям и не са особено скъпи, не е проблем да се купи и друг. Какво трябва да търся именно, в youtube е пълно с клипове на такива мотори с такива регулатори, доколкото разбирам от регулатора има 3 кабела за 3-те фази на мотора и още 2 за таходатчик или така му казват. Ще гледам още да видим дали няма да изкочи още информация...
Ти пералня ли искаш да оборудваш или шевна машина да шие дебела кожа? По клипове всичко изглежда елементарно и е сведено до "закачане", като вземеш да го правиш и излиза, че нещата стоят по друг начин и не е толкова лесно и просто и за сметка на това излиза и скъпо :wink: !
Виж чичо ти Тошо какво ти е предложил и е работещо като вариант! :partyman:
Именно такъв мотор искам защото може да върти изключително бавно без да си губи мощността, това е което трябва да се получи :)
miroki - майстор
Вземи си мотор от пералня, заедно с платката. С нея се регулират оборотите и един потенциометър.
Ако няма платка, тук някой правеше и продаваше такива. Но бяха 70-90 лв. някъде. Не ги помня точно колко.
А зацепването вече е отделен въпрос.
Последна промяна от miroki на ср ное 27, 2019 11:32 am, променено общо 1 път.
BigBoy - помощник
вт ное 26, 2019 6:04 pmky-kyy написа:
Чукнах в ОЛХ-са и попаднах на това https://www.olx.bg/ad/shevna-mashina-ob ... ee4bf641c4
Благодаря за препратката, но подобна машина не ми върши никаква работа. Машина си имам, не ми трябва, трябва ми мощен ел. мотор, който може да се върти много бавно.
BigBoy - помощник
вт ное 26, 2019 6:13 pmmiroki написа:
Вземи си мотор от пералня, заедно с платката. С нея се регулират оборотите и един потрнциометър.
Ако няма платка, тук някой правеше и продаваше такива. Но бяха 70-90 лв някъде. Не ги помня точно колко.
А зацепването вече е отделен въпрос.
Да, явно нещо такова ще е, а може би тези контролери заместват точно тази електроника и вече става по-лесно. Има такива мотори на по 30-40 лв ще потърся. Иначе ето:

ky-kyy - майстор
вт ное 26, 2019 6:20 pmBigBoy написа:


Благодаря за препратката, но подобна машина не ми върши никаква работа. Машина си имам, не ми трябва, трябва ми мощен ел. мотор, който може да се върти много бавно.
Извинявай :) явно не съм разбрал.....Помислих, че ще си правиш машината, а ти си искал да си я подобриш ...
BigBoy - помощник
вт ное 26, 2019 6:23 pmky-kyy написа:
вт ное 26, 2019 6:20 pmBigBoy написа:


Благодаря за препратката, но подобна машина не ми върши никаква работа. Машина си имам, не ми трябва, трябва ми мощен ел. мотор, който може да се върти много бавно.
Извинявай :) явно не съм разбрал.....Помислих, че ще си правиш машината, а ти си искал да си я подобриш ...
Да, то и аз не съм дал достатъчно информация. Общо взето моторите, за които говори колегата по-горе са стари и никой не желае да ги ползва вече, свалят ги и ги заменят със серво мотори, които реално представлява нещо подобно, контролира се електронно. Около 250+ лв са като комплектация, машина имам, от която съм доста доволен, те са няколко, даже едната ми работи с обикновено моторче за шевни машини. Справя се добре с изкуствената кожа, но ако трябва да шиеш естествена примерно да речем на два пласта вече почва да се затруднява, бучи, мъчи се, не иска да пробива добре и само се насилва. Единия вариант е да се преправи, чрез механизми от зъбни колела, подсилва се, мотора почва да върти по-бързо, а реално машината върти по-бавно и става, другия вариант е с по-сериозен мотор. Спрях се на този вариант, тоест измислих го, след като видях клиповете и ми направи впечатление, че дори на много бавни обороти да е не могат да го спрат, натискат го с дъска отгоре вала на мотора и не спира, също така идва доста евтино а и машината е стара, но добра, не мисля да давам пари за серво мотор, ще я направя като помощна, иначе работя с друга...
ben84 - специалист
Както се вижда и от клипчето, мотора далеч не тръгва плавно.
Точно такава постановка опитахме. На ниски обороти няма въртящ момент. Ние го спирахме с ремък. С него лесно намалява оборотите и обратната връзка почти не се усеща. Предполагам, че заради мощността на мотора.
При всички случаи ти трябва редуктор.
Иначе не е скъп регулатора, опитай :partyman:
BigBoy - помощник
Ако може да му се зададе определен нисък оборот, да речем хипотетично 20 оборота и тръгва директно с тия 20 оборота и ги държи постоянно ме устройва, в смисъл ако се бавни оборотите дали ще тръгне моментално или плавно не ме притеснява стига да не ги превишава. Аз се изразих с "плавно" защото при тези старите мотори за шевните машини много трудно може да се регулира скоростта... ето нагледно за какво става въпрос:



Гледайте след 5:20... това за мен не е опция, аз в повечето случаи трябва да направя малки, къси но прецизни шевове, виждат се и ако ще се боря през цялото време с машината да я овладявам както до сега е било... шиенето се превръща в доста неприятна задача :) Много по-бавно трябва да върви... Ето пример на един руснак, дето е подкарал обикновена машина с редуктор:

Тема "Закачане на мотор от пералня машина към китайски регулатор за оборотите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: