Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Смятам да си преправя моят бойлер на "Хоризонтален бойлер с две серпентини". Но никъде досега не съм виждал публикуван такъв!Не е ли ефективен такъв вариант?
LazarGanev - "Велик майстор"
Ще бъде уникат! :cool:
Hoвoceлckи - майстор
[-X ми няма да е уникат - у дома го ползвам от много години :wink: (всъщност са два). Е не са точно серпентини, но бойлерът е хоризонтален и се подгрява о два кръга (+ ток).
Имам в предвид че, едната серпентина към парното, другата за слънчев колектор.
Hoвoceлckи - майстор
Така де. Но не буквално серпентина. На дъното, по дължина имам общо 5 неръж 3/4" тръби. На кръга на парното са ми 2 (влиза от едната страна, вътре има "U-коляно", връща се и излиза от същата страна. За слънчевата система са другите 3 тръби пак така последователно, но от едната страна влиза, от другата излиза (така ми трябва).
Факт е, че неръждаемата стомана има по-слаба топлопроводимост, за мен няма проблем. Фактически пълното загряване на бойлера става малко по-бавно.
Ти ако предпочиташ си го направи с медни тръби. Разликата от класическите е, че "серпентината" не трябва да е "кръг" покрай стената на водосъдържателя, а тръбите трябва да са прави по дъното. Може последователно (меандър), може да са и паралелно. Мисля, че няма разлика за топлоотдаването. Спазил съм лек наклон на "серпентината" - образно казано " да може да се изтече водата".
LazarGanev - "Велик майстор"
Проблемът с бавното загряване не е заради материала, а заради малката площ. Пък и съм сигурен, че става дума за 80л, нали? :rock:
Hoвoceлckи - майстор
Площ ... Можеш да си я направиш да е колкото си искаш. Естествено за сметка на полезния обем. Това, че аз съм сложил две(три) тръби 3/4", не означава, че не може да се сложат всякакъв друг брой и цолаж и да се постигне контактна повърхност като при серпентините на вертикалните.
И да - по бавно загрява точно поради ниската температурна проводимост.
Какво значение може да има обемът на бойлера? При по-голям бойлер се осигурява повече контактна площ (пропорционално), както и съответно - енергия. "Колкото повече ...", но когато са повече хора ...
В момента бойлера ми е с 2 серпентини, но са под формата на буквата „П” само , че хоризонтално.От неръждавейка тръби около 2 цола.Тази от парното е в горната част на бойлера.Загрява много добре, но само горната част на бойлера и топлата вода свършва бързо. Бойлера е 100 литра.Та затова размишлявам , дали е удачно да се сменят със медни серпентини на спирала по дължината на бойлера ? Никъде не съм виждал по Интернета такъв бойлер и затова се съмнявам в идеята си .
Hoвoceлckи - майстор
И защо е в горния край? Разбира се, че ще ти свършва бързо водата - загрява се само в горната част. Не можеш ли да извъртиш бойлера, така че да дойде долу? Ако резултата е задоволителен - режеш дъната и местиш въпросното "П" (или другото за слъчевия колектор).
В кухните на столовете някога масово бойлерите бяха така. Тогава печките бяха на дърва (по-късно - автоклав) та водата се грееше от тях. Когато навлезе нета, те бяха излезли от употреба :wink:

Тема "Хоризонтален бойлер с две серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: