• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Hoвoceлckи - майстор
Буфера по-често го слагат на високо и ползват от него на самотек. Евентуално трябва да се иззида или по друг начин да се термо- и слънце-изолира.
nеwage - специалист
чет яну 02, 2020 2:37 pmшоп написа:
чет яну 02, 2020 2:26 pmnеwage написа:
Тук оцеляваме на 400 лв. месечно.
Именно,защото всички си ценим парите, аз предлагам да не влагате нито лев в измерване. Пак ще икономисвате вода, а ще си дали парите за глупости.
Нима няма да се изкъпете или да пуснете пералня?!

Инвестирайте в удълбочаване на кладенеца, неговото прочистване или направо нов сондаж в кладенеца.

Към тази идея бих се насочил аз.
Успехи!
Хората в градовете не са свикнали да си правят сметка за разхода на вода, защото нито я виждат откъде идва, нито ги интересува има ли, няма ли - някой друг да носи отговорност за това.
Но истината е, че водата в България с всяка година намалява, и кризата в Перник е само върхът на айсберга. Да, те сега се сочат едни други с пръст и си прехвърлят топката за Перник, но никой не ни казва истината - че кризата е в национален мащб и факторите са много - изсичането на горите, безснежните зими, затоплянето на климата и липса на елементарни мерки за икономия от страна да държавата.
На английски има една фраза - "Оut of sight, out of mind" (не го виждам, не ме интересува). И наистина градският човек хич не мисли за криза с водата, защото не я вижда от къде идва, като врътне кранчето. Но ще дойде ден в който и той ще врътне крана и няма да потече нищо. Или това, което тече ще струва 10 лв/кубик.
Но аз я виждам. Живеем вече 17 години извън града, всред природата и виждам как с всяка изминала година дебитът на чешмите и кладенците в целия район намалява. Вече две чешми пресъхнаха, едната бе с 4 чучура, от които преди 15 години бликаше обилно вода!
И затова икономията не е някаква прищявка, а неизменна необходимост.
Последна промяна от nеwage на чет яну 02, 2020 3:01 pm, променено общо 4 пъти.
gandonov - специалист
чет яну 02, 2020 2:18 pmnеwage написа:
... се пълни за ден, има и случаи, когато дава под 200 литра на денонощие.
200 литра за денонощие е добре като за сух сезон. Разходи само за къщата все пак. Никакво поливане.
Разбира се, инвестиции за увеличаване на дебита са препоръчителни, но те спадат в графа "дългосрочно планиране".

В крайна сметка какъвто и дебит да имаш, той ще е недостатъчен, ако се изразходва неразумно!
Затова препоръчах да започнеш с анализ/мониторинг на потреблението и планирането му според наличността!
т.е. следи нивото в кладенеца! :)

Сега ми хрумна друга гениална мисъл за Мониторинговата система :idea:
Въпросът който си зададох е: - Трябва ли ел. захранване?
... Ами не ти трябва! Може да сложиш една батерия и си готов. ESP чип при "дълбоко заспиване" (Deep Sleep) може да работи години само с 1 батерия.
Например - Ти искаш нивото да се отчита веднъж на 1/2 час. Това означава 2-3 минути работа в денонощието. Със сигурност ще изкара години без презареждане!

А това решава и проблема с влагата!
Защото слагаш чипа, сензора и батерията в прозрачна херметична кутия (разбирай буркан). Завинтваш кутията за капака на кладенеца и си готов.

Никви кабели, тоци, влага и т.н. притеснения. :)
И като вече нямаш притеснения за водата (защото винаги знаеш колко имаш в кладенеца) - тогава можеш да се фокусираш вършу начините за увеличаване на дебита в кладенеца. :-D
Последна промяна от gandonov на чет яну 02, 2020 4:12 pm, променено общо 1 път.
naster - майстор
Чак изкопи за един бидон... Дори имате наличен кубик, предполагам пластмасов 1х1х1м? Ако може да се вкара в някое мазе, ето едни 200 лв надолу за системата. 200-250 за един хидрофор, 20-30 за поплавък, и 20-25 за нивомер. Ако не може да се вкара в мазето, все един сандък може да се скове и да се облече с 30-ина см вата, към 20 лева. Хидрофор може и втора ръка да се вземе.
tzetz009 - специалист
чет яну 02, 2020 3:21 pmnaster написа:
........ Ако не може да се вкара в мазето, все един сандък може да се скове и да се облече с 30-ина см вата, към 20 лева.....
:-D Ю-бре , запри се ! Б@си тънката сметка , още не сте отаврязили качествено ! Т'ва на квадрат или на кубик :-D ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
шоп - майстор
чет яну 02, 2020 2:55 pmnеwage написа:
Живеем вече 17 години извън града
Аз живея почти 1/2 век в града, но от над 30 години сме скарани с ВиК
Канал няма и няма да има. Във водопровода налягането е 0,5атм. От почти 30 години сметката към ВиК, (партидата се води още на дядо) ми е нула лв. Затова много добре знам каква е цената на водата и не я приемам за даденост.
Харча 30м3 месечно пролет, лято и есен и 300м3 месечно през отоплителният сезон. Инвестирал съм в сондаж, система, помпи, филтри,резервоари, поплавъци и т.н.
Повярвайте ми, доста хора си правят сметка на парите, без значение дали са от град или село.
Успехи!
naster - майстор
чет яну 02, 2020 3:59 pmtzetz009 написа:
:-D Ю-бре , запри се ! Б@си тънката сметка , още не сте отаврязили качествено ! Т'ва на квадрат или на кубик :-D ?!?

:partyman: :partyman: :partyman:
Тъй като ми се струва непрактично да се дискутира един конкретен проблем, а да се търси решение от типа "на умрял да му мериш температурата колко е висока". Не, не мисля да се зАпра.
nеwage - специалист
чет яну 02, 2020 4:03 pmшоп написа:
чет яну 02, 2020 2:55 pmnеwage написа:
Живеем вече 17 години извън града
Аз живея почти 1/2 век в града, но от над 30 години сме скарани с ВиК
Канал няма и няма да има. Във водопровода налягането е 0,5атм. От почти 30 години сметката към ВиК, (партидата се води още на дядо) ми е нула лв. Затова много добре знам каква е цената на водата и не я приемам за даденост.
Харча 30м3 месечно пролет, лято и есен и 300м3 месечно през отоплителният сезон. Инвестирал съм в сондаж, система, помпи, филтри,резервоари, поплавъци и т.н.
Повярвайте ми, доста хора си правят сметка на парите, без значение дали са от град или село.
Успехи!
Ако имах 10 хилки в джоба за сондажи, нямаше да пиша тук. Щях просто да набера един телефон и да дойде фирма да дупчи...
Последна промяна от nеwage на чет яну 02, 2020 8:41 pm, променено общо 1 път.
zz_stefanov - майстор
Бинокъл и разграфена щека с поплавък. :-D
nеwage - специалист
чет яну 02, 2020 2:38 pmHoвoceлckи написа:
Буфера по-често го слагат на високо и ползват от него на самотек. Евентуално трябва да се иззида или по друг начин да се термо- и слънце-изолира.
Вероятно две такива цистерни по 5 кубика вкопани в земята и свързани към улуците https://www.alo.bg/5172052 биха решила въпроса
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Измерване нивото на вода в 6 метра кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: