• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
nеwage - специалист
Здравейте!
Кладенецът от който е захранена къщата ни е на 60 метра от дома и не е удобно непрекъснато да ходя и да надничам в него.
Често се случва да го източим и тогава оставаме без вода за дни.
Дайте идея как измервам нивото на водата и това да се отчита в къщата. Кладенецът е 6 метра. :?
naster - майстор
С някакъв датчик, поставен на подходящото критично ниско ниво, който да командва помпата чрез НО реле.
Hoвoceлckи - майстор
Няколко въпроса:
1. Има ли оптическа видимост?
2. Колко точно искаш да знаеш нивото
а) 2 степени - "нивото е на под/над 1/2"
б) 3 степени - "нивото е над 2/3"
... под 2/3"
... под 1/3"
.
.
.
по-прецизно?
3. Механична (примерно с разноцветни флагчета) или светлинна индикация на място (при кладенеца), която да е видима от къщата допада ли ти?
4. Сам ли искаш да направиш рационализацията? Какви технически познания и възможности имаш?
5. Финансови ограничения?
hidrazin - майстор
пон дек 30, 2019 1:13 pmnеwage написа:
Дайте идея как измервам нивото на водата и това да се отчита в къщата. Кладенецът е 6 метра. :?
ПРИМЕРНО
:partyman:
Hoвoceлckи - майстор
Възможно е и аз да не съм разбрал за какво е темата, но мисля, че поставилият я иска да знае какво количество вода има към даден момент, а не да забранява включването на помпата. В смисъл - когато е намаляла да не полива моравата ... Има разстояние от 60 метра.
Предполагам, че помпата е при/в кладенеца, а се пуска от къщата? По трижилен кабел?
Antonii - майстор
Радарен нивомер ще ви свърши работа, но едва ли ще ви хареса цената му.
Hoвoceлckи - майстор
Има доста начини и тук има доста хора, които биха се включили с интерес, предполагам, но много зависи от питащия ... Той, както често се случва - "пусна мухата" и фъсна :-D Гледам вчера надвечер е погледнал, но не се е обадил.
kozl - майстор
Те с това + ампермер и крива (Н/mA) за определяне на нивото.
Ако си на ти с електрониката може да прикачиш скала със светодиоди.
По лесен и евтин начин - поплавък с лата с водачи + бинокъл.
Hoвoceлckи - майстор
Датчици - всякакви. За да визуализира в къщата показанията ще трябва да дръпне някакъв кабел (60м). Не казва дали му се занимава. Естествено има и безжични решения, но ... пак зависи от него. Къде в крайна сметка е помпата - в къщата или в/при кладенеца? Беше питал назад, но не каза какво направи у съседката? Това пак за нея ли е или за теб?
naster - майстор
Според мен помпата, каквато и да е тя е с ръчно управление (и само така знае да я управлява досега), а човекът иска да я спира, за да не източи изцяло наличната вода. Аз не бих се занимавал с визуални индикации, но нека каже повече...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Измерване нивото на вода в 6 метра кладенец" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: