Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
kGitsov - специалист
Здравейте,
Съвместно със съсед от блока сме решили да направим обновяване на асансьорната кабина(решено е на общо събрание че трябва да се направи реновация). Разходите за това са изцяло за наша сметка,защото не знам си кфо си (много баби в блока с 200 лв пенсия и трудно можеш да ги убедиш че трябва да дадат още 5 лв за козметика) като какво включва това: смяна на балатума и бутониерата с бутоните (от пластмасови изгорени със запалка на такива с метална шапка), подмяна на лампите в таблото над вратата на първи етаж, което показва къде се намира асансьора. и почистване на стените, които са в сравнително добро състояние от дъвки, лепенки и надписи.
Последната част почти успешно приключи, остават да се направят по-грубите дейности, които мисля че е по-редно да се направят от асансьорния техник.

Такаа и тук идва проблема ни. Асансьорният техник е един дедко, дето е работил това преди динозаврите и по някакви стечения на обстоятелствата предлага много ниска цена за поддръжка на асансьора, което в годините е довело до следните недостатъци на асансьора:
спира по-високо на първи етаж, спира с по 15-20 см по-ниско с 2ма души на който и да е от етажите нагоре, все още няма бутон за връзка със сервизен техник, вероятно защото лицензиран такъв няма, свръх занемарена кабина, оголени жици на осветителното тяло, което зорлем го накарахме да смени с ЛЕД тяло.

Таа проблема е че въпросният дедко не желае да извърши това освежаване на кабината. Имаме ли право да направим това ние? На мен ми се вижда елементарна операция, НО утре ако стане нещо и някой пострада заради немарливостта на техника може да ни обвини че ние сме увредили нещо с тези декоративни действия?? :?

Отделно се чудя лайсната на плаващия праг (спирачка) на кабината с какво мога да я сменя и дали е хубаво да залепим балатума за пода?
Сериозен ли е проблема с пропадането?
Колко взима една фирма средно за поддръжка на асансьор, не говоря за дейностите горе, но за обща поддръжка. Ясно ми е че ако има някакви проблеми и трябва да бъдат отстранени, трябва ние да си ги заплатим.

Надявам се темата да е за правилния форум, ако не е така, може модератора да я премести свободно!

П.П., Забравих да напиша, че асансьора е в панелен блок, май се води едноскоростен или нещо такова. :partyman:
radius - майстор
При всички положения ще сте виновни, ако нещо се случи с някой! Изчистете дъвките,но всичко друго мисля трябва да е от някой с лиценз. Не че ще го направи по-добре, но да не отговаряте после вие.
Руди - майстор
Асансьорните техници вземат месечна абонаментна такса 8-10 лева на спирка. Тази такса включва смяна на изгоряла крушка и евентуален дребен ремонт, като частите се плащат отделно.
Бутониерата най-добре да се смени от техника, като се вземе такава с авариен бутон за връзка, вграден говорител и микрофон.
Балатума може да си смените сами, пък ако искате да си залепите фототапет или огледало в кабината.
Това, че не уцелва спирките показва амортизация на механичните предавки, предвещава по-скъп ремонт: двигател, редуктор, спирачки...
kozl - майстор
ср яну 22, 2020 3:48 pmkGitsov написа:
ТОтделно се чудя лайсната на плаващия праг (спирачка) на кабината с какво мога да я сменя и дали е хубаво да залепим балатума за пода?
Лайсната се демонтира и после затиска балатума при монтажа.
ср яну 22, 2020 3:48 pmkGitsov написа:
Колко взима една фирма средно за поддръжка на асансьор, не говоря за дейностите горе, но за обща поддръжка. Ясно ми е че ако има някакви проблеми и трябва да бъдат отстранени, трябва ние да си ги заплатим.
В София 12 лв за спирка. Ако спирките са 5 = 60 лв.
pE-
Относно спирането на асансьорът, то може да се регулира, като не е нужно да заплащате нищо.
Ако е релейно таблото по един начин се случват нещата, ако е с ЦЕП по друг, но и в двата случая е част от поддръжката.
Относно лайсната на прагът, нямате право да я махате, защото последствията може да са големи. :)
mironcho - специалист
Обикновено след години експлоатация, пренесени много мебели, торби и боклуци и двете лайсни - на края на пода от към вратата и на подвижната дъска биват почти унищожени. Могат да се заменят с подобни профили за стъпало например това или това . Изберете сребристи с шарка подобна на оригиналната и с готови отвори за винтове. Размера е желателно да е точно същия, като на оригиналните (на дължина се напасва според кабината). При монтажа се погрижете лайсните да са монтирани много точно и сигурно за да не пречат на движението на дъската - тя е авариен стоп за защита ако нещо влезе между пода и врата. Преди години тази процедура се случи и на нашия асансьор по подобна причина, но положението беше доста лошо и се наложи подвижната дъска да се обърне наобратно (от техника), защото горния край беше много износен и новата лайсна щеше да увисне във въздуха.

Ако техника ви е калпав поне го докарайте да присъства за да няма претенции после.

Балатума се сменя без проблем - развивят се винтовете на лайсната от към вратата, разковават се гвоздеите по края и го сменяте. Не го лепете - на следващата смяна ще е кошмар!

За бутоните - до колкото знам техника ни смени само подвижната пластмасова част с такава с метална шапка без да сменя всичко в таблото.

Тема "Реновиране на асансьор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: