• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
alabalam - напреднал
Здравейте шматки!

Някой може ли да ми обясни каква е разликата между конвекторна и обикновенна ел.печка (духалка и сходните им). Следвайки моята логика, когато имаме конвекторна печка , чиято мощност е 3000W, а от другата страна е "духалката" също с мощност 3000W, от къде идва разликата в различните варианти, като и двете са с еднаква мощност. Съответно цената на някаква духалка и подобните им са 20,30,50-100лв. , а един сносен конвектор е 200-300лв. Щом и двете са с еднаква мощност следва и двете да топлят еднакво, не е ли така? Да приемем, че е така(но най-вероятно не е), защо разликата в цените е такава?
Ами това ми е болката на мен, искам да знам защо! :?
plamen6703 - майстор
Прочети това и дано е от помощ да излекува болката ти https://vimax.bg/blog/What-is-an-electric-convector ако не изцяло, поне да я притъпи отчасти. Вътре пише и какво е конвекция, с малко самостоятелно мислене спокойно може да си отговориш и на другите въпроси. :partyman:
naB4o - специалист
Цените зависят от количеството и качеството на вложените материали, качеството на изработката, печалбата на производителя, надценката и печалбата на търговеца, и още други неща.
iliya_i - майстор
Заради разликата в количеството влагани материали. Инъче при еднаква мощност топлината е еднаква. Но в единия случай имаме по-голяма площ на нагревателния елемент. В другия е с по-малка площ, защото се обдухва принудително от вентилатор.
В единия случай имаме един квадратен метър ламарина за корпус, в другия 200 грама пластмаса.
и т.н.
А ако искаш калпав конвектор (с нагревател като на духалката) може да се вземе на цена 50 лева - колкото духалка среден клас. Че даже си има и вентилатор. :-D
чет яну 23, 2020 2:12 pmiliya_i написа:
Заради разликата в количеството влагани материали. Инъче при еднаква мощност топлината е еднаква. Но в единия случай имаме по-голяма площ на нагревателния елемент. В другия е с по-малка площ, защото се обдухва принудително от вентилатор.
В единия случай имаме един квадратен метър ламарина за корпус, в другия 200 грама пластмаса.
и т.н.
А ако искаш калпав конвектор (с нагревател като на духалката) може да се вземе на цена 50 лева - колкото духалка среден клас. Че даже си има и вентилатор. :-D
dc invertoren klimatik klas A+++ vtora raka 800 lv konsumira 800w odava 5 kw otopmoava 20 kv
iliya_i - майстор
вт яну 28, 2020 5:58 pmsasbg5 написа:
чет яну 23, 2020 2:12 pmiliya_i написа:
Заради разликата в количеството влагани материали. Инъче при еднаква мощност топлината е еднаква. Но в единия случай имаме по-голяма площ на нагревателния елемент. В другия е с по-малка площ, защото се обдухва принудително от вентилатор.
В единия случай имаме един квадратен метър ламарина за корпус, в другия 200 грама пластмаса.
и т.н.
А ако искаш калпав конвектор (с нагревател като на духалката) може да се вземе на цена 50 лева - колкото духалка среден клас. Че даже си има и вентилатор. :-D
dc invertoren klimatik klas A+++ vtora raka 800 lv konsumira 800w odava 5 kw otopmoava 20 kv
Нещо покрай шльокавицата си объркал дименсиите. Това 20 kv знаеш ли какво е?
preslav - майстор
чет яну 23, 2020 1:58 pmalabalam написа:
Здравейте шматки!

Някой може ли да ми обясни каква е разликата между конвекторна и обикновенна ел.печка (духалка и сходните им). Следвайки моята логика, когато имаме конвекторна печка , чиято мощност е 3000W, а от другата страна е "духалката" също с мощност 3000W, от къде идва разликата в различните варианти, като и двете са с еднаква мощност. Съответно цената на някаква духалка и подобните им са 20,30,50-100лв. , а един сносен конвектор е 200-300лв. Щом и двете са с еднаква мощност следва и двете да топлят еднакво, не е ли така? Да приемем, че е така(но най-вероятно не е), защо разликата в цените е такава?
Ами това ми е болката на мен, искам да знам защо! :?
Сложна ти е болката и затова няма еднозначен отговор на многобройните ти въпроси. Конвекторът не е печка, не е и духалка, не си го споменал в питането си, но не е и точно радиатор. Печките пекат, една голяма част от излъчваната от тях енергия е лъчиста и затоплянето на въздуха в помещението е от това, че повърхностите на стени, мебели и т.н. са се нагрели от лъчите, а едва след това чрез конвекция се е нагрял и въздухът - големият плюс на "печките" е, че напичат и теб т.е. комфортно ти е дори и в стая с по-ниска температура. Конвекторите са ориентирани към това да затоплят въздуха и да имат минимално "лъчисто" излъчване, от там ефектът на затопляне се усеща доста по-късно (чисто субективно). Вентилаторните печки (калориферите) имат своите предимства в това, че с по-малки габарити се постига по-голяма мощност, но в едно домакинство това е без особено значение защото всички сме лимитирани от възможностите на контакти и разклонители. В крайна сметка, разликите в цените са просто маркетингови трикове, печка "лъч" е почти толкова колкото вентилаторна печка, толкова, колкото е и един конвектор - повечето материали за едното се компенсират от повечето труд за другото и обратното.
Brassmonger - специалист
Има разлика в КПД. 2000 вата никога не са равни на същото количество отделена топлина. Някой видове нагреватели имат повече индуктивност и това се чува като бръмчене. Важно е и каква максимална температура достига нагревателя спрямо въздуха. Тя може да е различна според проводника на нагревателя и начина на топлоотдавне при една и съща мощност.
Поне 20 вата отиват и за задвижване на вентилатор ако има такъв. При някои от духалки като им изгори вентилатора и има опасност от пожар.
fbr - майстор
нед фев 02, 2020 12:13 amBrassmonger написа:
Има разлика в КПД. 2000 вата никога не са равни на същото количество отделена топлина. Някой видове нагреватели имат повече индуктивност и това се чува като бръмчене.
Айде бе.
шоп - майстор
нед фев 02, 2020 12:13 amBrassmonger написа:

Поне 20 вата отиват и за задвижване на вентилатор ако има такъв.
И тези 20 вата не са ли пак топлина?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Обикновенна ел.печка срещу конвекторна печка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: