Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
brum - майстор
Коронавируса плъзна навсякъде и вече има препоръки да се обеззаразяват хранителните продукти след покупка. Само дето пазарувам за 6 човека и тая работа няма как да стане (да мия портокалите със сапун и да изхвърлям пластмасовите опаковки, а боба да прибирам в буркани). Та реших да действам малко по-различно и да направя UVC шкаф за дезинфекция. Шкафа се намира в коридора. След пазаруване продуктите се нареждат вътре с малко разстояние между тях, че да може да ги светне от всякъде. После се вкарват в хладилника и шкафовете.

И сега малко детайли за изграждането на шкафа.

Лампите за 2 броя извадени от air purifier-и. Всяка по 5W. Лампите имат излъчване 14uW на см/2 за секунда при разстояние 1 метър, а 8000uW пише, че е достатъчна енергия да убие почти всякакви микроорганизми. По сметки ще ми трябват под 10 минути за да избия гадинките. UVC светлината спада с остаряването на лампата, ама моите са ползвани няколко пъти за под 100 часа сумарно, та ги броя почти нови.

С UVC лампите има драма с производството на озон. Някой обаче имат обработени стъкла който да спират 185um вълните и да предотвратят образуването на озон. Моите лампи са от air purifier-и и до сега миризма на озон не съм усещал. Почти съм убеден, че са правилните и с озона драма няма да има. Ако усетя миризма на озон вкарам и air purifier-а в коридора. Има слой активен въглен който би трябвало да премахне озона. За повече информация за озона може да се погледне тази тема

Шкафа е целият облечен с алуминиево фолио. В мрежата пише, че отразявало UVC светлината сравнително добре, и че почти нищо друго от масовите материали не я отразявало. Лъскавата част сложих да гледа към шкафа (не знам дали има значение).

Инсталацията е доста простичка. Копче за открит монтаж, две жици по 220V до лампите и индикатора за това, че шкафа е включен. Евентуално може да добавя:
1) Ключ който прекъсва захранването при отваряне на вратата.
2) Таймер.

До тук съм събрал шкафа и нещата за инсталацията. Довечера ще монтирам лампите в шкафа и ще пусна захранването. Снимки ще сложа след това.
djogobg - специалист
Супер звучи. Ако повдигнеш продуктите на една скаричка, за да може да ги осветява и отдолу светлината още по-добре. Може да ложиш лампите от противоположни ъгли на шкафа - една в горен, една в долен, така ще имаш максимална експозиция.
krasi92 - майстор
С гама стерилизация става наистина качественно. При ув стерилизацията има организми които мутират и става страшно
schuldiner - майстор
Добра идея! Хич да не помага, поне не пречи. А може и да пречи - на срока на годност. Аз пробвах лещата да я мина през микровълновата за 2 мин. на мах. както е с пакета. Мислех, че ще стане на пуканки, ама оцеля. Обаче не беше вкусна после.
Иначе за миенето не си прав. Мие се с течен сапун и гъба всичко, каквото може - от буркани лютеница и кенчета бира, до всички плодове и зеленчуци /без салатите, затова тях в момента ги избягваме/. И това отпреди вируса. Като знам как се транспортират и складират стоките, малко ме е гнус директно на масата или в хладилника. Днес доставката за тъщата я измих по същия начин, но добавих към миенето пакета със сол, пакетирания в целофан чай, шоколад в гланцирана хартия, хляба в найлона... всичко, дори цигарите. По-бързо е и ако остане навик за после, няма да е лошо.
sokolov.91 - майстор
Искам продължение на темата - "гардероб за дезинфекция на хора идващи от вън" :-D
brum - майстор
чет мар 19, 2020 5:19 pmschuldiner написа:
Добра идея! Хич да не помага, поне не пречи. А може и да пречи - на срока на годност. Аз пробвах лещата да я мина през микровълновата за 2 мин. на мах. както е с пакета. Мислех, че ще стане на пуканки, ама оцеля. Обаче не беше вкусна после.
Иначе за миенето не си прав. Мие се с течен сапун и гъба всичко, каквото може - от буркани лютеница и кенчета бира, до всички плодове и зеленчуци /без салатите, затова тях в момента ги избягваме/. И това отпреди вируса. Като знам как се транспортират и складират стоките, малко ме е гнус директно на масата или в хладилника. Днес доставката за тъщата я измих по същия начин, но добавих към миенето пакета със сол, пакетирания в целофан чай, шоколад в гланцирана хартия, хляба в найлона... всичко, дори цигарите. По-бързо е и ако остане навик за после, няма да е лошо.
Мислих го, ама не става при нас. Нито мога да се добера до кухнята с всички торби, нито мога да разкарам децата от там докато свърша работа, нито мога да отделям необходимото време. Имаме 3 деца на обща възраст от 5 години :) .

Има много неща за които просто може да се изчака ако се борят само вируси. Примерно боба и лещата - 3 дни в коридора и вируса е спихнал (живеел до 3 дни на пластмасови повърхности). Ама месото след 3 дни в коридора и няма кой да го яде.


чет мар 19, 2020 4:53 pmkrasi92 написа:
С гама стерилизация става наистина качественно. При ув стерилизацията има организми които мутират и става страшно
До там няма да стигма :) . И има храни които не могат да минават през този процес (с високо съдържание на мазнини).
tzetz009 - специалист
:? Парите в обръщение са по-опасни от продуктите по рафтовете ! Взимате ресто от банкноти и монети от продавачка , която е с ръкавички . Тя се докосва до всички продукти . Вие пък нямате ръкавици , ама к'во толкова .

Къде ги слагате тия пари ??? Как ги дезинфекцирате ???

:partyman: :partyman: :partyman:
MamaMy - майстор
Днеска правих точно това. На една платка от икономична лампа монтирах УВ тръба. Стана перфектно. Един доктор я поръча. Сложихме я в една стая където работят той и още три сестри. Не знам дали няма да получат прекален тен само. Иначе лампата е в отворена кутия качена на високо. Няма директно облъчване на нищо освен тавана на стаята, но нали пък ще има и отражение :? :-D

Тема "Шкаф за дезинфекция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: