Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
tzetz009 - специалист
пет мар 20, 2020 9:50 pmhidrazin написа:
.......Не бъркайте бактерициднит UV ламБи с тези за "черна" светлина. Такива са тези по дискотеките, за проверка на банкноти...
Те не сатават за никакъв чеп.
:partyman:
:) Няма да ги бъркам . Едната е прозрачна и е дълга 900 mm . Лошото е , че няма надписи по "балона" на голямата ламБа и ориентир ми е само използването на текстолит като изолатор на изводите . По груби спомени осветителното тяло беше полско производство .
Прикачен файл:
IMG_20200320_224611.jpg
:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
пет мар 20, 2020 11:18 pmtzetz009 написа:
... Няма да ги бъркам . Едната е прозрачна и е дълга 900 mm ...
Никъде не съм казал ти да не ги бъркаш. :-D
Между другото според мен с успех могат да се използват така добре познатите от миналото живачни лампи.
Внимателно се чупи външният балон и ламБата се използва без него. Пускането през дросел със съответната мощност.
Така "модифицирана" лампата излъчва в две дължини на вълната - 184 nm и 253 nm
И двете дължини са в диапазона UV-C
С така направени ламБи навремето триехме EPROM-и.......
ВНИМАНИЕ!!!
1.Така модната лампата има открити чаркове под напрежение.
2.Лампата се загрява изключително много - тежки изгаряния.
3.Да не се бара вътрешния балон с пръсти - от зацапването е възможно същия да се взриви и да се разлетят горещи стъкла.
4.Излъчването в диапазона UV-C е вредно за очите и кожата. Бързо състарява предмети от изкуствена кожа, естествена кожа и пластмаси.
5.Лампата произвежда и вредния озон. При дезинфекция на помещение вътре да няма хора и животни (любимци).
Преди да влезете проветрете за 20-30 минути.
:partyman:
Lisko - майстор
пет мар 20, 2020 11:51 pmhidrazin написа:
пет мар 20, 2020 11:18 pmtzetz009 написа:
... Няма да ги бъркам . Едната е прозрачна и е дълга 900 mm ...
Никъде не съм казал ти да не ги бъркаш. :-D
Между другото според мен с успех могат да се използват така добре познатите от миналото живачни лампи.
Внимателно се чупи външният балон и ламБата се използва без него. Пускането през дросел със съответната мощност.
Така "модифицирана" лампата излъчва в две дължини на вълната - 184 nm и 253 nm
И двете дължини са в диапазона UV-C
С така направени ламБи навремето триехме EPROM-и.......
ВНИМАНИЕ!!!
1.Така модната лампата има открити чаркове под напрежение.
2.Лампата се загрява изключително много - тежки изгаряния.
3.Да не се бара вътрешния балон с пръсти - от зацапването е възможно същия да се взриви и да се разлетят горещи стъкла.
4.Излъчването в диапазона UV-C е вредно за очите и кожата. Бързо състарява предмети от изкуствена кожа, естествена кожа и пластмаси.
5.Лампата произвежда и вредния озон. При дезинфекция на помещение вътре да няма хора и животни (любимци).
Преди да влезете проветрете за 20-30 минути.
:partyman:
Две допускания са премълчани (че хората имат резерви от живачни лампи) и че чупенето ще го правят на открито /проветриво място.
:partyman:

Тук се сещам че преди много години си бях купил крушка!? за "черна светлина". Аз още като си я купувах бях във възторг - каква аджеба е тая глупост, и после хипотезата ми се потвърди. Значи просто взели и сложили много тъмно виолетово стъкло (не беше покритие, щото ако беше щеше да изгори, а и аз допълнително опитах с драскане. Някъде 60 вата мисля че дърпаше а визуално не изкарваше практически нищо. Ако гледаш отблизо можеше да видиш жичката едвам едвам. UV-то практически за нищо не ставаше, проверено с флуоресциращи играчки в непосредствена близост. Така че много точно ѝ пасваше названието за "черна светлина" :yawinkle:
hidrazin - майстор
съб мар 21, 2020 3:43 amLisko написа:
Две допускания са премълчани (че хората имат резерви от живачни лампи) и че чупенето ще го правят на открито /проветриво място.
Допълвам:
1.Някои хора имат живачни лампи. А по магазините колкото си искаш.
2.Да, чупенето извън вкъщи за да не събираш после стъкла от килима. Мястото може да е и на завет...
:partyman:
iliya_i - майстор
съб мар 21, 2020 3:43 amLisko написа:
Тук се сещам че преди много години си бях купил крушка!? за "черна светлина".
Лиско, обърка понятията. Инфрачервената и ултравиолетовата светлина са от две различни страни на видимия спектър. Инфрачервената е над 620 nm, а ултравиолетовата под 380 nm.
kozl - майстор
У нас некъде се крие така наречената кварцова лампа. Тя си е живачна лампа + 2 нагревателя за първоначално стартиране. Некога по Татолитарното време ги продаваха. Апа като деца ни пържеха с таквиз ламБи в класните стаи.
Озона беше екстра - дишите длибоко, а па са вреден :shock:
Hursa - майстор
чет мар 19, 2020 12:42 pmbrum написа:
Всяка по 5W. Лампите имат излъчване 14uW на см/2 за секунда при разстояние 1 метър,
Сигурни ли сте в тези данни - за едната лампа ли са? Сигурно ли е, че тази енергия на излъчваното е изцяло в UVC областта на ултравиолетовата част от спектъра.
Brassmonger - специалист
И магнетрон с много малка мощност или един гън диод да се добави. Така ще има ефекта на микровълните.
tzetz009 - специалист
:? Микровълните .....?! То с ултразвук май ще е най-културно ! Извинявам се , че отмествам идеята на темата , но нали търсим ефективност .
И все още смятам парите за най-опасни ! Куче касичка , коркодилче касичка и най-накрая ултразвукова "пералня" касичка (и ако може със захранване 12V DC от жака за запалка ) :? ! Сега си мятам в багажника на колата еднократните кесии с ресто настрани , но коя колко дена престоява ? Трябва ми поне класьор да го WEB-а !

:partyman: :partyman: :partyman:
Lisko - майстор
съб мар 21, 2020 8:30 amiliya_i написа:
съб мар 21, 2020 3:43 amLisko написа:
Тук се сещам че преди много години си бях купил крушка!? за "черна светлина".
Лиско, обърка понятията. Инфрачервената и ултравиолетовата светлина са от две различни страни на видимия спектър. Инфрачервената е над 620 nm, а ултравиолетовата под 380 nm.
Кои понятия? Говориш глупости между другото. Най-популярния лазер по лабораторите, хелий-неоновия с неговата "най-популярна" дължина на вълната 633нанометра си е твърде добре видим.
Опит да продаваш краставички на много изпечен краставичар. :partyman:

Тема "Шкаф за дезинфекция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: