Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Lisko - майстор
съб мар 21, 2020 7:22 amhidrazin написа:

1.Някои хора имат живачни лампи. А по магазините колкото си искаш.
Аз имам една, която я намерих отнякъде и мислех, че на магазина няма. Ма щом казваш :partyman:
hidrazin - майстор
Тук общо взето стана весело... Всеки се изказва уверено по неща от които нищо не разбира. :-D
:partyman:
P.S. Е, аз печеля щот ми е весело с тоя "отвратителен" дезинфектант... :lol:
hidrazin - майстор
съб мар 21, 2020 11:34 pmLisko написа:
Аз имам една, която я намерих отнякъде и мислех, че на магазина няма. Ма щом казваш
Мое да нема у вас. У НАС ги има. Както винаги сме поне една крачка напред... :-D
:partyman:
P.S. Не моа си намеря дросела. Имах някъде за 125W живачна ламБа ама не го намирам.
Открих само този дето е 400W заедно с ламБата и порцелановата фасунга, ама май ще дойде много HARD :-D
tzetz009 - специалист
:prayer: .... И , ако някой все пак има идея как да опазим поне българските банкноти от разрушителното въздействие на UV светлината да драсне някой ред , че аз на тая тема съм "пас" при обявена ре-контра на всичко коз !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
hidrazin - майстор
нед мар 22, 2020 12:26 amtzetz009 написа:
:prayer: .... И , ако някой все пак има идея как да опазим поне българските банкноти от разрушителното въздействие на UV светлината да драсне някой ред ...
Е те от половин час "святкане" няма да се стопят, нито ще избледнеят/обезцветят. Или бъркам?
Иначе правилно - пази българските банкноти. Те струват нещо.
Не така стои въпроса с добре познатите зелени банкноти. В момента ( и не само) са просто балон който вече никой не иска...
:partyman:
kozl - майстор
нед мар 22, 2020 12:26 amtzetz009 написа:
:prayer: .... И , ако някой все пак има идея как да опазим поне българските банкноти от разрушителното въздействие на UV светлината да драсне някой ред , че аз на тая тема съм "пас" при обявена ре-контра на всичко коз !!!

:partyman: :partyman: :partyman:
Аз пробвах и писах за Пране на мръсни пари. Пари изпрах, но с 10% олекнах :sad:
iliya_i - майстор
.
Последна промяна от iliya_i на нед мар 22, 2020 12:12 pm, променено общо 1 път.
Hursa - майстор
Писал е за "черна" лампа :)
tzetz009 написа:
как да опазим поне българските банкноти
С дебитна карта, "безконтактна" :) (май вече са само безконтактни).
(Иначе купюрите в някой банки (едва ли и в нашите) ги обеззаразявали с ултравиолетово облъчване, озон, нагряване (дори изгаряне :)). В Украйна са решили да ги държат в 14 дневна карантина – около настоящото „положение“. В Казахстан са изобретили обеззаразяваща карта за портфейл – още преди десет години :))
brum - майстор
съб мар 21, 2020 5:22 pmHursa написа:
чет мар 19, 2020 12:42 pmbrum написа:
Всяка по 5W. Лампите имат излъчване 14uW на см/2 за секунда при разстояние 1 метър,
Сигурни ли сте в тези данни - за едната лампа ли са? Сигурно ли е, че тази енергия на излъчваното е изцяло в UVC областта на ултравиолетовата част от спектъра.
Данните са от производителят (който е от Китай). Това е излъчването в UV спектъра. За една лампа са.

Прикачен файл

unnamed.png
unnamed.png (72.22 KиБ) Видяна 1379 пъти
Hursa - майстор
Съвсем не съм специалист в областта, може да греша.
Получавам ефективност около 35% - което ми се вижда нереално много за такива "лампи". Но може и да не използвам правилната "методика" или данните да са само за определена област.
До колкото намирам – излъчва в две дължини - 235,7 и 254 нм, но не знам до колко може да се вярва, на тези цифри. До колкото „знам“ – при лъчение в областта от 100 до 240 нм с максимум при дължина 185 нм (при това силно изразен) – се образува озон (от кислорода). А в областта от 240 до 315 нм, с максимум при 254 нм – под действие на облъчването (и не само) озона се разгражда (до кислород). (Горното - за процесите в стратосферата, под действие на слънчевото излъчване и не твърде коректно написано.) Така, че може би няма да се образува озон в количества за които си заслужава да се вземат мерки (все пак облъчването е в един сравнително малък обем, на кутията, без интензивна циркулация през нея на въздуха от помещенията). Но може и да греша с числата.
(Филтъра от активен въглен – посредством адсорбция "улавя" озона (май по точно да се каже - катализира разграждането му), окислява се („изгаря“) – така, че се „изразходва“ с времето (ако се образуват значими количества озон, а не просто - ако "пречиства" въздушния поток от прах и др.).)
А как смятате да облъчвате поставяните продукти от всички страни достатъчно интензивно. Ще ги обръщате, поне веднъж?

Тема "Шкаф за дезинфекция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: