• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Здравейте на всички,

Надявам се Ви намирам в добро здраве и дух. Искам да попитам за изграждане на дървена носеща конструкция и покрив бихте ли се доверили на дървесина от България или е по-добре да се закупи от чужбина (KVH)?
nikolov333 - майстор
Аз лично не.. Обикновено обаче избора се предопределя от цената, без оглед на дългосрочната експлоатация..
kozl - майстор
Слепените греди KVH в България не се произвеждат доколкото знам и остава само внос.
naster - майстор
JAF Мусачево продават, дали е внос или не, не мога да кажа, но цената франко склад беше над 1000лв с ддс.
kozl - майстор
пет мар 27, 2020 7:22 pmnaster написа:
JAF Мусачево продават, дали е внос или не, не мога да кажа, но цената франко склад беше над 1000лв с ддс.
По спомени над 1000 лв не са KVH, a са многослойно слепени BSH.
Ето и цени от нета.
zz_stefanov - майстор
Тези клинозъбно слепен KVH и многослойно слепени BSH по здрави ли са от целия материал, дайте някаво инфо.
Аз като си взимам летвички на дребно гледам да не са от слепваните KVH. Винаги съм си мислел че слепването се прави единствено за по ефективно усвояване на материала от производителите.
Christo - майстор
съб мар 28, 2020 8:34 amzz_stefanov написа:
Тези клинозъбно слепен KVH и многослойно слепени BSH по здрави ли са от целия материал, дайте някаво инфо.
Аз като си взимам летвички на дребно гледам да не са от слепваните KVH. Винаги съм си мислел че слепването се прави единствено за по ефективно усвояване на материала от производителите.

KVH е съединен с пръст (метод за изработване на надлъжни връзки) продукт от масивна мека дървесина. Този специален зъб може да се използва за получаване на почти всяка дължина, въпреки че зъбците трябва да отговарят на определени DIN стандарти.
Параметрите на твърдост, здравина и плътност на плътната дървесина се отнасят и за KVH, които от своя страна са посочени в съответните DIN стандарти.
KVH-Si е наличен за видимата зона, а KVH-NSi за невидимата зона.
Оптичните изисквания за качество на повърхността са особено високи при KVH-Si. KVH-Si се доставя рендосан и скошен.
KVH-NSi не е така фино планиран и може да има малки грешки.
Влагата на дървесината е точно дефинирана и е в границите от 15%, +/- 3%.
В зависимост от размерите и напречното сечение KVH се разделя на различни продуктови класове.

KVH има ясни предимства пред класическия строителен дървен материал, когато става въпрос за точност на размерите, сухота и краткосрочна наличност на големи дължини.
Залепена дървесина
За залепения ламиниран дървен материал (глулам) преди това се е наричал залепено дърво, най-малко три слоя дъска са залепени в една и съща посока.
Технически изсушените и рендосани дъски се съединяват, за да образуват ламели, използвайки ставите на пръстите. След това тези дъски се залепват в квадратна дървесина в различни размери и след това се рендосват.
Лепилата отговарят на определени стандарти и днес всички не съдържат формалдехид.
Меламиновите смоли и фенол-резорцинолните смоли съдържат формалдехид.Заради малкото количество стави, граничните стойности са много под формалдехидната директива.
Глулам се произвежда само от един вид дървесина, като лиственица, смърч, ела или дугласова ела.
Не се използват други иглолистни видове.
Поради свойствата на дървесината, твърдите дървесни видове не са разрешени като дървен материал в повечето европейски страни.
Дърводобивната промишленост работи интензивно върху разработването на специални лепила за букова и дъбова дървесина, за да постигне свойства, еквивалентни на тези на меката дървесина.

BSH се освобождава от дефекти и се прави от предварително сортирана дървесина. Това гарантира стабилност на размерите и може да избегне затруднения при изсушаване на сърцевината по-големи напречни сечения. Този производствен процес дава възможност да се постигне товарен капацитет, който никога не би бил възможен при масивна дървесина със същото измерение.

Малко е грапав преводът, защото е с Гугъл преводача.. Сигурно много знаят тази информация, но за други пък може да е интересно.
Живи и здрави!
Последна промяна от Christo на съб мар 28, 2020 9:21 am, променено общо 1 път.
naster - майстор
съб мар 28, 2020 7:26 amkozl написа:
По спомени над 1000 лв не са KVH, a са многослойно слепени BSH...
Да де, на Симеоново са например са 1080 с ддс, в Петърч 980 на промоция.
шоп - майстор
При тези цени на дървесината се замислям за метални профили :idea:
naster - майстор
Аз също. За черната каса на дограмата (пред фасадата) обаче металът щеше да компрометира донякъде топлоизолационните показатели, заради които всъщност беше цялата гимнастика.

Иначе за билната столица и гредата над гаражната врата мисля да е с метални, ако е голяма разликата в цените. Там просто трябва да се премости помещение светло 5х5м.
  • 1
  • 2

Тема "Дървен материал KVH" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: