• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Petar Cholakov - помощник
Здравейте, имам нужда от съвет за изолация на таванска бетонна плоча. Тъй като съм с битумни керемиди, се налага подпокривното пространство да е вентилирано, което означава, че зимата ще е студено,но пък ако не го направя вентилирано, първо няма да ми признаят гаранцията и после ще от жегата лятото ще имам проблеми с керемидите.
Моят план беше да наредя 10 см 50кг + 5 см 30кг каменна вата. Държа на добрата изолация, защото само от там може да се спестят пари от отопление-охлаждане. Но майсторите, ми казаха, че каменната вата нямало да има голям ефект и трябвало да залепя плътно фибран, което много ме притеснява, защото запечатвам тавана напълно и мисля ще имам големи проблеми с влагата после?
Моля за съвет дали само каменната вата ще е достатъчна?
naster - майстор
За върху плочата, ако няма да се ползва, си купете най-евтината минерална вата на ролка, например Изовер Еко дабъл, купувах преди няколко месеца, цената ѝ излизаше лев и нещо на м2 за 5см дебелина. Така изолирах с 30см таванското. Слоевете се редят на кръст. Разликата в цената и коефициентите за топлопроводимост са непропорционални и за 6-7-8 лв/м2 може да имате перфектна изолация. Успех.
Petar Cholakov - помощник
Не търся евтино, искам качествено решение затова се допитвам до форума. Но ако само с каменна вата ще ми стигне да намаля значително загубите от покрива съм доволен, ако трябва и 30 см ще го направя
naster - майстор
Нека правим разлика между евтино и целесъобразно. Така съм изолирал над 100м2 тавани с 30 см.

Сега погледнах разликата в топлопроводимостта на каменна 50кг (0.034) и минерална (0.044): грубо 25%, а цената е петорна! 2.20 лв/м2 срещу 11 лв/м2.

Друг въпрос е дали ще се ходи отгоре - може би затова са Ви препоръчали хпс, или не им се диша прахоляк.
шоп - майстор
пон мар 30, 2020 8:52 amPetar Cholakov написа:
да залепя плътно фибран, което много ме притеснява, защото запечатвам тавана напълно и мисля ще имам големи проблеми с влагата после?
Аз съм за фибрана. У дома таванската плоча съм я изолирал с 2 слоя х 5см на кръст с фибран. Всичко е лепено с пяна. Ефекта от ТИ е огромен, а върху фибрана може да се ходи и тавана е използваем.

За да имаш влага не трябва да се проветряваш. Не може да се запечати всичко с паропрегради и да няма влага. Нужна си е принудителна или естествена вентилация.
preslav - майстор
ФибранТа си е фибран, ватите също - каквото и да сложиш ще има ефект, ама защо битумни изгъзици на покрива бе човек, че чак с отпадане на гаранцията те плашат?
Както и да е, след някоя и друга година ще си разпокриваш битума и ще си направиш истински покрив, а сега слагай XPS и си свиркай за влагата - бетонът също не пропуска влага, то и за това фибран се слага върху бетон, а стиропор върху тухла (нищо, че и това са приказки от 1001 нощ).
шоп - майстор
Има един факт, който много фирми и майстори пропускат да споменат.
Ватата има обявения коефициент на ТИ само ако ако е защитена от принудително движение на въздуха в нея.
Демек ватата винаги трябва да се комбинира с един слой паропрегара от към студената част (паробариера или паропропусклива мембрана).

Ако в един вентилиран таван сложим 20 см вата без отгоре да има ветробариера то ефекта е минимален особено като духне северняка.

П.П. не случайно използвах думата ветробариера. Руснаците използват точно този термин и това е търговското наименование на продукта. В БГ му викаме и найлон :-D
Petar Cholakov - помощник
ако само проветряване ще помогне да се изчисти влагата, ще си сложа фибран, макар че зимата, никой не проветрява повече от 10-15 мин на ден.
Минерална(стъклена) вата, никога не бих си сложил. отрова е, не знам защо още не е забранена. Нa rockwool я дават с 0,035W/mk
И да, каменната вата ще е с паропропусклива мембрана иначе ще се степа от прахоляка и мръсотията, която неминуемо влиза в покрива.
А битумните керемиди, са на ИКО, 15 години гаранция дават,но проблема не е само гаранцията, а ако не е проветряем покрива, се образува висока температура и до 5 години, ще се раздуят керемидите. А от другите брамаци, винкели и т.н. няма да си сложа. Не ги харесвам.
preslav - майстор
пон мар 30, 2020 2:17 pmPetar Cholakov написа:
ако само проветряване ще помогне да се изчисти влагата, ще си сложа фибран, макар че зимата, никой не проветрява повече от 10-15 мин на ден.
Минерална(стъклена) вата, никога не бих си сложил. отрова е, не знам защо още не е забранена. Нa rockwool я дават с 0,035W/mk
И да, каменната вата ще е с паропропусклива мембрана иначе ще се степа от прахоляка и мръсотията, която неминуемо влиза в покрива.
А битумните керемиди, са на ИКО, 15 години гаранция дават,но проблема не е само гаранцията, а ако не е проветряем покрива, се образува висока температура и до 5 години, ще се раздуят керемидите. А от другите брамаци, винкели и т.н. няма да си сложа. Не ги харесвам.
Ти си знаеш, аз не говоря за брамаци и тондахи, а и когато иде реч за покрив никак не ми е до това дали ми харесва или не (визуално, ако това имаш предвид). Съвременните системи се "коват" на двойна летвена скара и проблеми с прегряване и задължителна вентилация на подпокривното няма. Битумът, колкото и да е модифициран, каквато и канадска тенология да е си има относително кратък живот. Гледах и фирмено видео как се коват битумните керемиди, ужасно много са изискванията, уговорките, забележките - дано си случил на майстори, че с тия условности ще има да си търсиш гаранцията при Арменския Поп!
Както и да е - темата беше за топлоизолацията, Шоп ти го е казал, най-простото, най-непретенциозното, най-надеждното е лепения XPS, на всичкото отгоре върху него се ходи (без токчета), а върху вата обезателно ще имаш и финишно покритие... и тя станаааа...
Pipo71987 - специалист
пон мар 30, 2020 2:57 pmpreslav написа:
пон мар 30, 2020 2:17 pmPetar Cholakov написа:
ако само проветряване ще помогне да се изчисти влагата, ще си сложа фибран, макар че зимата, никой не проветрява повече от 10-15 мин на ден.
Минерална(стъклена) вата, никога не бих си сложил. отрова е, не знам защо още не е забранена. Нa rockwool я дават с 0,035W/mk
И да, каменната вата ще е с паропропусклива мембрана иначе ще се степа от прахоляка и мръсотията, която неминуемо влиза в покрива.
А битумните керемиди, са на ИКО, 15 години гаранция дават,но проблема не е само гаранцията, а ако не е проветряем покрива, се образува висока температура и до 5 години, ще се раздуят керемидите. А от другите брамаци, винкели и т.н. няма да си сложа. Не ги харесвам.
Ти си знаеш, аз не говоря за брамаци и тондахи, а и когато иде реч за покрив никак не ми е до това дали ми харесва или не (визуално, ако това имаш предвид). Съвременните системи се "коват" на двойна летвена скара и проблеми с прегряване и задължителна вентилация на подпокривното няма. Битумът, колкото и да е модифициран, каквато и канадска тенология да е си има относително кратък живот. Гледах и фирмено видео как се коват битумните керемиди, ужасно много са изискванията, уговорките, забележките - дано си случил на майстори, че с тия условности ще има да си търсиш гаранцията при Арменския Поп!
Както и да е - темата беше за топлоизолацията, Шоп ти го е казал, най-простото, най-непретенциозното, най-надеждното е лепения XPS, на всичкото отгоре върху него се ходи (без токчета), а върху вата обезателно ще имаш и финишно покритие... и тя станаааа...
Мишките ? Аз бях в същата дилема преди 5 години и пак чрез форуми и приятелски мнения стигнах до мнението че трябва да сложа каменна вата.Взех това решение повлиян от това,че мишките уж се задушавали във ватата и заради това трябвало да е вата,иначе щели да си правят гнезда във фибрана :? :? нз дали постъпих правилно и дали тея мишки въобще бяха фактор ама тогава това ми повлия да избера ватата.Хубав ден приятели
  • 1
  • 2

Тема "изолация на таван" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: