• 1
  • 2
Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
vkpd - напреднал
Здравейте!
Обмислям да купя китайски хоби лазерен гравир, от рода на тези 2500mw, 5500mw.
Нещо подобно на това:

Изображение

Трябва ми за гравиране върху натурална естествена кожа и да има възможност да достига дълбочина поне 1мм.
В идеалния случай би било добре да може да реже кожа до 2мм, дори и на няколко паса.
Въпросът ми е:
- Мислите ли, че подобна играчка изобщо е способна да върши това, за което ми трябва?
- Тези, които ги дават 5.5w - предполагам не са повече от 2w реално. Има ли някой наблюдение върху това?
- има ли значение с колко стъпкови мотора ще е, някои китове са с два задвижващи от двете страни, а други само с един отдясно. Дали това оказва влияние на точността?
- Гледам има сини лазери и червени. Има ли някакво значение това?
- Дали изобщо да се пробвам с тези малките или да дам още 200-300лв и да взема 40w co2 за по-сигурно? По-компактен е по-добре, но пък ако става ...
Ще бъда задължен, ако някой вземе отношение по въпросите ми, за да не си давам парите за неработещ вариант. За всички са трудни времена и харченото на пари за боклук няма да е много забавно за мен точно сега.
Мерси!
tsenkov - специалист
Само за запознаване стехнологията!
Не
Относително. Зависи какви са двигателите и от стабилноста на конструкцията.
Има и то голямо. Не съм се интересувал,но прочети за дължината на вълната и върху какви материали работи
По големия със сигурност ще е по добър. Пък и апетита идва с яденето!
kabel96 - специалист
Имам истински 5.5W с оригинален японски диод,ако изкаш ми прати парче материал и щи ти направя проби.
vkpd - напреднал
Много благодаря!
Днес видях, че са ги намалили с 40% и купих един от Германия.
Ще видя като /ако/ дойде, дали става за нещо и ще пиша отново, може да е от полза и за някой друг.
Всичко добро и бъдете здрави!
tsenkov - специалист
Кабеле, 10мм. МДФ ще среже ли?
kabel96 - специалист
съб апр 11, 2020 5:02 pmtsenkov написа:
Кабеле, 10мм. МДФ ще среже ли?
На 100 пробег може и да го среже.В интерес на истината не съм му слагал тръбичка за въздух и да режа но е бошлав работа тая мощност за рязане.Иначе от гравиране съм го спукал хиляди бройки е направил.Самия лазер съм си го правил аз щото на китайците не може да се вярва какъв диод слагат вътре.Драйвера също е мое дело щото един от алито уж добър на 4 секунда се запали.
tsenkov - специалист
А каква мощност и дължина на вълната да търся?
Lisko - майстор
Ценков, не се бъзикай с младежта. ;-)

Да обобщим за следващи читатели.

- рязането с малките лазерчета 2-5-7W няма практически смисъл защото е убийствено бавно и нервите може да ти стигнат някъде до 3-4мм меко дърво или картон.

- Дължината на вълната няма особено значение в горния случай.

- Всеки който иска да реже кожа, пластмаси, дърво и производни, задължително трябва да се ориентира към СО2.
40W и нагоре.

- Дилемата 5.5W 450nm или 2.5W 405nm аз я реших в полза на втория. Прецених че допълнителната мощност няма да ми допринесе с нищо. (Не правя нито редовно, нито масово производство, а само за удоволствие). Цената не беше решаващ фактор а надеждността. 405 нм е един единствен диод, който излъчва директно на въпросната дължина. Такива са диодите в Blu-ray устройствата. 450нм (а само за сведение - също и зелените показалки на 532нм) съдържат доста по-сложна система която включва инфрачервен лазерен диод, на 808 нм който възбужда неодимов кристал, излъчващ инфрачервено с по-голяма дължина, която от своя страна попада на специален кристал където се извършва така нареченото удвояване на честотата, сиреч дължината на вълната става два пъти по-къса. И това вече синьо (или зелено в показалките) вие ползвате. Като оставим настрана ниското кпд на тоя степенчат процес, щото дали ще дърпаш от мрежата 5 вата или 200 вата ти е все тая (за любителски цели), остава валидното съображение колко неща могат да се скапят/разместят в една по-сложна система и колко в една по-проста.
tsenkov - специалист
Не се бъзикам. И на мен ми е интересно! Направил съм над 40 рутера,но никога лазер! Та да попитам,може да науча нещо.
vkpd - напреднал
И така, лазерът пристигна, гравира учудващо добре!
Дори аз се изненадах!
Естествено, имам проблем :-D
Няма да съм аз, ако всичко е наред от първия път.
Работя с LaserGRBL.
Като кача изображение и дам scan by line /line by line/,
гравираното изображение се разкривява върху материала, става някак под наклон!
Ако избера vectroize /outline mode/ - се получава ок.
Аз ли бъркам нещо или не съм сглобил конструкцията както трябва?
Ето тука, някакъв човек е имал същия проблем, но няма отговори в темата му и не знам как се е справил:

Изображение

Някой дали ще ми помогне? :sad:
  • 1
  • 2

Тема "Мнение за лазерен гравир?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: