Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
sokolov.91 - майстор
Здравейте. Сдобих се с една газова бутилка от кола 40 литра. 80см. дълга, 30см. широка. Има много материал из Интернет, но ми се ще съвети от хора, които имат такова нещо направено. Имам концепция на ум, обаче преди да съм я разрязъл и окепазил искам да чуя съвети основно относно горенето.
Аз днес я срязах по дължина през средата, като оставих отстрани дъното и капака цели. В смисъл не я разполових изцяло. От тук на татък мисля да използвам единия отвор за сондата, който е в единия край на бутилката + още 2 такива до края за взимане на въздух. От горе над тези отвори слагам една скара, върху която да насипя въглищата и над въглищата още една скара, на която ще се пече месото. Отстрани на единия калник така да го кажа над нивото на въглищата, в не отваряемата част един кюнец право нагоре. Естествено под отворите за въздух от долу ще има нещо като тавичка в ролята на пепелник, а на самите отвори ламаринки, които да ограничават притока на въздух, за да има контрол на горенето. Скарата за въглищата мисля да е чугунена, а тази за печенето на месото да е от неръждавейка пръчки десетки плътни, през 1см.
На прав път ли съм?
lpoik - специалист
вт май 26, 2020 7:38 pmsokolov.91 написа:
Здравейте. Сдобих се с една газова бутилка от кола 40 литра. 80см. дълга, 30см. широка. Има много материал из Интернет, но ми се ще съвети от хора, които имат такова нещо направено. Имам концепция на ум, обаче преди да съм я разрязъл и окепазил искам да чуя съвети основно относно горенето.
Аз днес я срязах по дължина през средата, като оставих отстрани дъното и капака цели. В смисъл не я разполових изцяло. От тук на татък мисля да използвам единия отвор за сондата, който е в единия край на бутилката + още 2 такива до края за взимане на въздух. От горе над тези отвори слагам една скара, върху която да насипя въглищата и над въглищата още една скара, на която ще се пече месото. Отстрани на единия калник така да го кажа над нивото на въглищата, в не отваряемата част един кюнец право нагоре. Естествено под отворите за въздух от долу ще има нещо като тавичка в ролята на пепелник, а на самите отвори ламаринки, които да ограничават притока на въздух, за да има контрол на горенето. Скарата за въглищата мисля да е чугунена, а тази за печенето на месото да е от неръждавейка пръчки десетки плътни, през 1см.
На прав път ли съм?
Според мен си на прав път.Има смисъл ако има мръвки иначе,че печеш чушки.И аз съм замислил нещо подобно,но с стар бойлер.Успех. :drinkers: :rock: :partyman:
dido uzunov - специалист
За да работи добре единственото което трябва да спазиш е , че колкото ти е и изхода за пушека(комина) входа за въздуха трябва да е не по малко от 2/3 от неговата площ и задължително клапа за регулиране на него. Другото е пантички, дръжчици и др. красоти. Аз винаги правя пепелник който е с трапецивиден профил (за да не ляга плътно на дъното на бутилката) и дупки на дъното, за да влиза въздуха под него, да минава през въглищата и да излиза на горе. Позиционираш входа на въздуха така че да е под дъното на пепелника, а не на неговото ниво. Пепелника не е задължителен, но с него лесно се обслужва барбекюто и пази бутилката от изгаряне. Правя го от 3мм ламарина. дори и да не направиш пепелник пак трябва на нещо да стоят въглищата ,за да има място под тях да минава въздух. И друго важно нещо: входа на въздуха и комина трябва да са на достатъчно разстояние едно от друго (аз ги правя в двата края на бутилката или горе долу така)

Прикачен файл

Copy of BBQ.jpg
dido uzunov - специалист
Ето нещо от мен. Не е същото, но концепцията на топлата част е еднаква. Да видиш къде е комина и отвора за въздуха.(тази метална дръжка на капака я махни, че като загрее не се пипа без кърпа) Отваря се като капак отстрани и се вади пепелника. това е от миналото лято. Сега ще почвам още едно, но го искат с грил и ще стане по различно.

Прикачен файл

19.JPG

Прикачен файл

11.jpg
11.jpg (53.16 KиБ) Видяна 4060 пъти

Прикачен файл

1.jpg
1.jpg (54.39 KиБ) Видяна 4060 пъти
sokolov.91 - майстор
ср май 27, 2020 8:08 pmdido uzunov написа:
Ето нещо от мен. Не е същото, но концепцията на топлата част е еднаква. Да видиш къде е комина и отвора за въздуха.(тази метална дръжка на капака я махни, че като загрее не се пипа без кърпа) Отваря се като капак отстрани и се вади пепелника. това е от миналото лято. Сега ще почвам още едно, но го искат с грил и ще стане по различно.
Супер е. Доста си си проиграл.
На мен и друга идея ми дойде относно взимането на въздух за горене. Един квадратен профил под скарата за въглищата по цялата дължина на бутилката, който да излиза от двете ѝ страни отвън. Вътре в бутилката целия профил раздупчен странично, за да не се запушват дупките от пепелта, която ще пада от въглищата.
sokolov.91 - майстор
Вчера взех от един склад за метали пръчки неръждавейка ф8мм за скарата. Мисля да ги заварявам с електрожен, понеже само с това разполагам. Имам електрожен КРАКРА 160. Кажете ми моля с какви електроди да заварявам?
lpoik - специалист
пет май 29, 2020 9:46 amsokolov.91 написа:
Вчера взех от един склад за метали пръчки неръждавейка ф8мм за скарата. Мисля да ги заварявам с електрожен, понеже само с това разполагам. Имам електрожен КРАКРА 160. Кажете ми моля с какви електроди да заварявам?
Става и с ВЕЖЕН обикновенни,не е проблем неръждавейка се заварва с електроди за черен метал. :partyman:
sokolov.91 - майстор
пет май 29, 2020 10:17 amlpoik написа:
пет май 29, 2020 9:46 amsokolov.91 написа:
Вчера взех от един склад за метали пръчки неръждавейка ф8мм за скарата. Мисля да ги заварявам с електрожен, понеже само с това разполагам. Имам електрожен КРАКРА 160. Кажете ми моля с какви електроди да заварявам?
Става и с ВЕЖЕН обикновенни,не е проблем неръждавейка се заварва с електроди за черен метал. :partyman:
Идеята ми беше да не ръждясат заварките.
Гледах едни ESAB OK 68.81. Дали са подходящи?
radius - майстор
Страшен локомотив :prayer: , в Г.Оряховица е и на точното място. Много ми хареса!

Тема "Барбекю от газова бутилка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: