Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
Trakehner1 - специалист
Привет,

професионалните прахосмукачки имат контакти на тях, които включват прахосмукачката, когато консуматор към нея бъде включен. Не ми се дават пари за такава, защото няма да ги избия никога, работя рядко, но имам Кархер и искам да направя някакво устройство, което да прекъсва и включва напрежението автоматично, когато включа машина. Та, пъров да попитам - има ли такива готови, ако не, някой мислил ли е и правил ли е нещо подобно?

Мислих си за вариант с реле, което е чувствително към ток, т.е. current sensing relay, свързано към контактът, където е включена машината и което управлява веригата на прахосмукачката, като тя ще е с постоянно включен бутон "on".


Дали би се получило подобно нещо?
pgt - специалист
Може би ти трябва нещо такова.
MrMurdjo - майстор
Два открити контакта и един ключ, монтирани на парче изолационна подложка и ключът подаващ напрежение към двата едновременно ще ти свършят същата работа. При това може да бъде с къс кабел или да е направо удължител, ако сложиш по-дълъг. С включването на ключа се пускат и двата консуматора. Ако единият не ти трябва, изваждаш го от контакта
:partyman:
pgt - специалист
MrMurdjo написа:
Два открити контакта и един ключ, монтирани на парче изолационна подложка и ключът подаващ напрежение към двата едновременно ще ти свършят същата работа.
Колега чети внимателно, човека иска да е автоматично
Trakehner1 написа:
което да прекъсва и включва напрежението автоматично, когато включа машина
То с ръчичка иначе лесно става :wink:
Trakehner1 - специалист
Тази схема я гледах, това от Щайнбергер ще свърши чудесна работа - не знаех, че се казват така - има и други, които предлагат. Обезмисля да се занимавам да го правя :)

Благодаря много!
torbalan - Дървен философ
Аз нещо не схващам.

За какво изобщо трябва да бъде прекъсвано напрежението до контакта???
lov - майстор
За да правим икономия и да не ти дават премия о АЕЦ-о :razz:
Понеже с инструменто явно си скара ще се опитам поне с офис техника да ти го обесня. Поне там мисля че абарисваш.
Компа ми е ръгнат в един подобен разклонител на активното гнездо. Като го включа на останалите чааак тогава се подава напрежение. А там са ми навързани още една купчина уреди като принтери скенер колонки усилватели рутер и да не изброявам още. Като ще ме няма по дълго в место да мисля това изключих онова изключих ли па после по обратния ред. А тя работата измислена включваш едното другите се оправят по подразбиране.
И колегата тука така иска като си включи зегето или каквото и де е инструментче дето трябва да му събираш пепеляка да му се включи и прахосмучакатаа не през цялото време да му вие на главата
MrMurdjo - майстор
Грубо си го представям като едно токово трансформаторче, което да отпушва триак във веригата на другия контакт. Мощен триак дирекно или маломощен да задейства реле с достатъчно мощни контакти. Най-общо казано, ток през единия контакт да подава напрежение или да затваря верига през другия.
Trakehner1 - специалист
Взех разклонитела от Щайнбергер, естествено оризов е (там май няма друго). Добре е направен и върши работа, дават го до 3680 вата, дано няма проблеми с до 2500. Върши чудесна работа, особено като трябва да ползвам оберфреза, която прави димна завеса от дървени частици...

По въпроса по-горе - има още една причина, освен икономия (една прахосмукачка все пак е 1200-2000 вата), а тя е, че ползвам Karcher от хоби сериите и те загряват като работят повече от 20-на минути. Освен това не виждам смисъл да ми бръмчи на главата за да спестя 16 лева :D

Тема "Контакт, който се активира при включване на консуматор в съседен контакт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: