Място за идеи и желания за проектиране и изработка на готови проекти.
silent - майстор
Здравейте, имам проблем за чието трайно решаване се замислям за изработка на ел.транспортна количка.
Живея и се отоплявам с пелети в къща до която няма достъп голям камион с който се доставят пелети и е нужно да ги транспортирам на около 100м от мястото на доставка до мястото за складиране. Тези 100метра са по насипан черен път и в двора Пътя е и с немалък наклон. В момента ги качвам по пътя с един стар пасат който рано или късно трябва да бракувам и не е удачно да го държа само заради едни пелети.
Та обмислям да скова нещо просто и непретенциозно с ел. задвижване което да катери пелетите по баира, като ако някъде се позатормози мога и аз да помогна но основно ел.силата да я движи.
Товароносимоста ми се иска да е примерно 250-300кг. а габарита минимален за да мога да я докарвам до сами пелетарника.
Някой виждал ли е нещо подобно в нета...и въобще каквато и да е информация и идеи ще ми са от полза защото към момента нямам особена идея дори за компановка камо ли за конкретен чертеж и изпълнение...
MamaMy - майстор
От къде да се захранва? Ако е от мрежата, ще ти трябва огромно количество кабел спрямо самата нея. Ако е от акомулатор варианти няколко.
По добре се замисли за лифт на който да закачаш по един чувал. Ще е много по-лесно за изработка.
silent - майстор
Захранване акумулатор.
Мислил съм вариант за въжена линия но няма никакъв шанс за реално изпълненени няма място наоколо са чужди имоти тесни улички.
ZMeyGorianin - майстор
Не си усложнявай живота! Свали от регистрация пасата, за да не му плащаш ненужни данъци, граждански, прегледи, винетки и т.н. и го ползвай САМО за пелетите на тази отсечка от 100 м.
torbalan - Дървен философ
Прехвърляй на ръка. Няколко тона на година са. Гледай на това, като на безплатен фитнес.
MamaMy - майстор
Наскоро правих за пореден път една транспортна количка в един склад. Вярно, че основната и функция беше повдигане на палети тип мотокар, но изпълнението е елементарно и си заслужава а се коментира. Основния двигател е всъщност 12 волтов стартер. Шалтера се ползва само като контактор. Премахната е вилката която изхвърля бендикса. Самия бендикс е постоянно изваден и зацепен в хидравлична помпа.
Предлагам подобно изпълнение, като вместо бендикс там е заварено зъбно колело от водна помпа на кола. Стар ангренажен ремък директно подава движение към зъбно колело от разпределителен вал, а то е заварено към една от гумите на количката. С един акумултор 120 Ач ще се направят поне 4-5 курса с товар. Предлагам да се запази свободния венец от бендикса за да се пуска количката по инерция и да може да се бута спокойно без да върти стартера.
torbalan - Дървен философ
вт юли 07, 2020 8:48 pmMamaMy написа:
...
С един акумултор 120 Ач ще се направят поне 4-5 курса с товар.
...
С колко товар?

Пасатора е киловати - поне 60 предполагам. Наясно съм, че не работи на максимална мощност постоянно, но дори на 12 киловата да работи, докато превозва пелетите направи сметка акумулатора колко ще изкара?
naster - майстор
АТВ с ремаркенце? Така качват провизии по хижите.
silent - майстор
Не искам да карам колата без номера, тя сега не че има преглед и гражданска но поне има номера и едва ли някой би се усъмнил че е нередовна докато без номера е съвсем друго.Нямам спорове с никой от съседите, но хората напоследък стават все по-лоши и не бих се изненадал ако викнат полиция....
Носенето на ръка не е оферта торбалане...не съм на 20 и тепърва няма да ставам по млад. Отделно 3 тона трябва да ги прибера в рамките на деня защото дори там където се разтоварват е тясно и пречат на комшиите.
Според мен стартер няма да ми свърши работа няма как да работи толкова време непрекъснато ...на втулки е ..загрява бързо....според мен накякъв тягов мотор с редукция без значение каква ...редуктор ..ремъци ...верига...е по-реалистичния вариант.
Продължавам да събирам мнения ....за варианти...
Идеята за АТВ не е лоша само че струва пари при това май немалко пари.....
naster - майстор
Има варианти ок. 1500 лева, не съм запознат, обаче може да се ползва за други цели също - снегорин, пазаруване през зимата, вместо човек да пали колата...

Тема "Електрическа транспортна количка. Идея за сега." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: